A. Merkel su parlamentarais Berlyne kalbėjo prieš prasidedant skubioms ES šalių lyderių deryboms dėl didžiulio ekonomikos gelbėjimo paketo, kurios padidino įtampą tarp šiaurinių ir pietinių Bendrijos valstybių narių.
„Būdami solidarūs, mes turi būti pasirengę patvirtinti visiškai kitokius, tai yra, reikšmingai didesnius įnašus į Europos biudžetą šiuo laikotarpiu“, – teigė A. Merkel.
„Todėl, kad norime, jog visos ES valstybės narės būtų pajėgios atsigauti ekonomiškai“, – pridūrė ji.
Kanclerė pabrėžė, kad ES biudžetas turi tapti ekonomikos skatinimo programos pagrindu. „Europos biudžetas ilgus dešimtmečius buvo išbandytas instrumentas bendriems ES uždaviniams spręsti“, – sakė A. Merkel.
Vėliau ketvirtadienį Europos Vadovų Tarybos (EVT) nariai pasirašys 540 mlrd. eurų ekonomikos gelbėjimo planą ir aptars planus įsteigti Europos atsigavimo fondą, kuris padėtų atkurti ES ekonomiką po koronaviruso krizės.
Vokietija mano, kad fondas gali būti finansuojamas iš daugiamečio ES biudžeto lėšų, dėl kurių derėsis ES šalių lyderiai.
Atsigavimui skirtų lėšų įtraukimas į 2021–2027 m. ES biudžeto projektą nuramintų šiaurines ES šalis, nes tai būtų jau patikrinta sistema. Vis dėlto, tai gali sukelti vidinių nesutarimų dėl ES lėšų paskirstymo įvairiems prioritetams.
Taip pat atsiranda galimybė, kad rytinės ES valstybės narės, tarp jų ir Lietuva, turės atsisakyti dalies ES paramos, kuri nukeliautų labiausiai koronaviruso paveiktoms pietinėms šalims, tokioms kaip Ispanija ir Italija.
A. Merkel taip pat dar kartą atmetė Italijos siūlymą euro zonos šalims kartu skolintis finansų rinkose leidžiant vadinamąsias „koronaobligacijas“. Tai leistų didesnę valstybės skolą turinčioms šalims skolintis pigiau, tačiau dalį naštos perimtų tokios šalys, kaip Vokietija ir Nyderlandai, kurios laikosi griežtos fiskalinės politikos.
A. Merkel teigimu, norint sukurti bendros ES šalių skolos instrumentus reikėtų keisti pagrindines ES sutartis, o tam turėtų pritarti visų šalių nacionaliniai parlamentai.
Bandymas tai įgyvendinti būtų „sudėtingas ir išeikvotų daug laiko“, sakė ji.
„Dabar svarbu veikti greitai“, – ragino A. Merkel.
Naujausi komentarai