"Mūšin eina vieni seniai" Pereiti į pagrindinį turinį

"Mūšin eina vieni seniai"

2009-09-05 23:59

Sovietiniais metais sukurto legendinio filmo pavadinimas puikiai iliustruoja naują tendenciją JAV armijoje. Didėjant nedarbui vis daugiau ne pirmos jaunystės amerikiečių renkasi kario profesiją, rašo dienraštis "The Los Angeles Times".

Savanorių vis daugiau

Michaelas Marchas pastaruoju metu daugiausia laiko praleidžia rūsyje kilnodamas svarmenis arba svetainėje prieš televizorių darydamas atsispaudimus. 38 metų vyras ruošiasi armijos mokymams.

"Žinau, kad atrodysiu kaip senis armijos stovykloje, – kalbėjo jis "The Los Angeles Times", – Bet nenoriu būti paskutinis."

Iki šiol tradiciškai tarnybą JAV armijoje rinkosi jaunuoliai, neseniai baigę vidurines mokyklas. Juos traukia nuotykiai, iššūkiai ir pavojai, taip pat galimybė po tarybos nemokamai mokytis koledže. Tačiau JAV įsisiūbavus ekonominei krizei ir didėjant nedarbui vis daugiau jau į ketvirtą dešimtį įkopusių amerikiečių tampa kariais. Tarnyba jiems – tai nuolatinis mokamas darbas ir daug įvairiausių privilegijų.

Neseniai Los Andželo rekrūtavimo centras su žiburiu ieškojo vaikinų, kurie atitiktų išsilavinimo reikalavimus – turėtų vidurinės mokyklos diplomą arba ką nors panašaus. Dabar, kaip sakė centro vadovas A.J.Calderonas, atsirado norinčių tarnauti net tokių, kurie turi magistro diplomą.

"Jau ketverius metus dirbu rekrūtavimo srityje ir nieko panašaus nesu matęs, – sakė jis. – Tai labai gerai armijai."

Per pastarąjį pusmetį į armiją įstojo net 58 proc. daugiau žmonių, kurie yra 30-mečiai ir vyresni, nei paėjusiais metais per tą patį laikotarpį. Dauguma jų – krizės aukos: neteko darbo, susidūrė su kitokiais finansiniais sunkumais.

Sugundė aibė privilegijų

M.Marchas keitė darbą vieną po kito, nes tikėjosi užsidirbti ir baigti kompiuterių specialisto studijas. 2007-aisiais jis pagaliau rado patinkantį gerai mokamą darbą, kuriame buvo ir geros karjeros galimybės. Bet praėjusių metų lapkritį vyras darbo neteko ir likęs su gausybe skolų turėjo grįžti gyventi pas tėvus į Kaliforniją.

"Tikėjausi gauti darbą viešbutyje, bet deja, nieko neišėjo. – pasakojo M.Marchas. – Stebėjau visas darbo pasiūlymų svetaines. Kiekvieną savaitę eidavau po tris keturis kartus į interviu dėl darbo, tačiau niekas man nepasiūlė tiek, kad galėčiau išgyventi."

Tris mėnesius jis gamino picas už 10 dolerių (apie 24 litus) per valandą. Maždaug tiek jis uždirbdavo baigęs vidurinę mokyklą.

"Tuomet supratau, kad galiu arba dar labiau įklimpti į skolas, kol baigsiu mokslus, arba armija man sumokės už juos", – sakė vyras.

M.Marchas tikriausiai bus nusiųstas į Afganistaną, kur talibai pastaruoju metu ypač suaktyvėjo ir JAV netenka vis daugiau žmonių. Tačiau jo tai negąsdina – pinigai nusveria riziką. Be nemokamo mokslo, M.Marchas gaus sveikatos draudimą, pensiją ir galimybę įsigyti būstą.

Krizė išgelbėjo

Dar prieš kelerius metus M.Marchas nebūtų turėjęs tokios galimybės. Iki 2006-ųjų naujokų amžiaus cenzas JAV armijoje buvo 35 metai. Dabar – 42 metai.

Kariuomenė nuo to laiko kiekvienas metais surenka reikiamą skaičių naujokų, tačiau karininkai skundžiasi, kad vis mažiau jaunuolių, ypač iš didelių miestų, kuriuose atsiveria daug galimybių, nori ginti tėvynę. Tarnyba Irake ar Afganistane taip pat nieko nevilioja.

Todėl krizė tapo tikru gelbėjimosi ratu JAV armijai.

Yra ir pliusų, ir minusų

Nors M.Marchas nėra tokios geros fizinės būklės kaip aštuoniolikmečiai ar devyniolikmečiai, jis turi daug gyvenimiškos patirties ir įgūdžių, kurių jaunuoliai stokoja.

40-metis Brianas Bolte'as tapo armijos rezervistu baigęs vidurinę mokyklą, bet 1990 m. pradėjo savo spaudos verslą ir pasitraukė iš tarnybos. Jis vedė, susilaukė dukters ir nusipirko namą, tačiau praėjusiais metais spaudos rinka smuko ir vyro pajamos sumažėjo maždaug per pusę.

Tuomet B.Bolte'as grįžo į tarnybą. Jis taip pat daug treniruojasi, kad nenusileistų jaunesniems kolegoms, ir tikisi panaudoti turimus įgūdžius.

"Šiandien vyresni kariai yra geresnės psichologinės būklės, – pasakojo armijos atstovas Douglas Smithas ir pridūrė, kad tokie kariai atsineša didesnę patirtį ir yra subrendę.

Vienintelė problema – vyresni žmonės nelinkę ilgai tarnauti.

"Jaunimas siekia karjeros, – kalbėjo Los Andželo rekrūtavimo centro vadovas A.J.Calderonas. – O vyresni ateina, gauna privilegijas ir pasitraukia."

M.Marchas taip pat galvoja tarnauti, kol padengs savo skolas, išmoks ką nors nauja ir baigs mokslus.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų