Naujoji Zelandija nepritarė šalies vėliavos keitimui Pereiti į pagrindinį turinį

Naujoji Zelandija nepritarė šalies vėliavos keitimui

2016-03-24 08:51
BNS inf.
Naujoji Zelandija nepritarė šalies vėliavos keitimui
Naujoji Zelandija nepritarė šalies vėliavos keitimui / Scanpix nuotr.

Naujosios Zelandijos piliečiai įtikinamai nubalsavo prieš pasiūlymą pašalinti Britanijos vėliavos atvaizdą iš nacionalinės vėliavos, rodo ketvirtadienį rinkimų pareigūnų paskelbti preliminarūs referendumo rezultatai.

Naujosios Zelandijos rinkimų komisija nurodė, kad 56,61 proc. plebiscito dalyvių nubalsavo, kad liktų dabartinė nacionalinė vėliava, o 43,16 proc. išreiškė palaikymą alternatyviai vėliavai su medinio paparčio lapo atvaizdu.

Tokie rezultatai tikriausiai bus laikomi nesėkme premjerui Johnui Key (Džonui Ki), kuris teigė, kad šis plebiscitas yra kartą per dešimtmečius pasitaikanti proga pašalinti Didžiosios Britanijos vėliavos atvaizdą iš nacionalinio simbolio.

Vicepremjeras Billas Englishas (Bilas Inglišas) sakė, kad vyriausybė užtikrino patikimą demokratinį procesą, kuris suteikė Naujosios Zelandijos žmonėms galimybę pasirinkti.

„Pripažįstu, kad bus nusivylusių šia baigtimi, bet dauguma naujazelandiečių pasisakė, ir mes visi turėtume priimti tą sprendimą“, – sakoma jo pranešime.

Balsavimas antrajame referendumo rate, kuris vyko tik paštu, prasidėjo kovo 3-ąją ir baigėsi ketvirtadienį 19 val. vietos (8 val. Lietuvos) laiku.

Šis referendumas vainikavo 1,5 metų trukusius debatus ir kainavo 26 mln. Naujosios Zelandijos dolerių (apie 15,6 mln. eurų), įskaitant pirmąjį balsavimą gruodį, per kurį buvo išrinkta priimtiniausia alternatyva dabartinei vėliavai.

Apie 3 mln. balsalapių buvo išplatinti šioje 4,7 mln. gyventojų turinčioje Ramiojo vandenyno šalyje prieš balsavimą, kuriame dalyvavo 2,11 mln. žmonių.

Vienoje balsalapio pusėje buvo pavaizduota dabartinė tamsiai mėlyna vėliava su Britanijos „Junjon Džeku“ viršutiniame kairiame kampe ir keturiomis raudonomis žvaigždėmis, vaizduojančiomis Pietų Kryžiaus žvaigždyną, o kitoje pasiūlyta alternatyva – sidabrinis paparčio lapas juodame ir mėlyname fone, kuriame lieka keturios Pietų Kryžiaus žvaigždės.

Organizatoriai sakė, kad šis referendumas yra pirmasis atvejis, kai toks klausimas sprendžiamas visuotiniame plebiscite, nes kitų šalių vėliavos būdavo keičiamos per revoliucijas, vadovo įsaku arba parlamento sprendimu.

Naujos vėliavos dizainas buvo išrinktas gruodį per pirmąjį balsavimą, kurio dalyviai galėjo rinktis iš specialios komisijos atrinktų šešių variantų, įskaitant dabartinę vėliavą. Per tą balsavimą paaiškėjo, kad antrame rate bus balsuojama dėl varianto, kurį sukūrė architektūros dizaineris Kyle'as Lockwoodas (Kailas Lokvudas).

Pasisakantieji už pokyčius tvirtino, kad dabartinė vėliava pernelyg panaši į Australijos ir yra susijusi su kolonijine praeitimi, kurios dabar nebeverta pabrėžti.

Tačiau su jais nesutinkantieji teigė, kad nauja vėliavos versija yra neįkvepianti arba kad tai tėra J.Key mėginimas palikti pėdsaką istorijoje. Tarp nepritariančiųjų vėliavos pakeitimui buvo ir viena karo veteranų organizacija, kuriai senoji vėliava yra brangus istorinis paveldas.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra