Netikėta priežastis tapti pabėgėliais Pereiti į pagrindinį turinį

Netikėta priežastis tapti pabėgėliais

2010-03-06 23:59
Pabėgėliai. Dėl gana paradoksaliai skambančių priežasčių dalis vokiečių prašo prieglobsčio Jungtinėse Valstijose.
Pabėgėliai. Dėl gana paradoksaliai skambančių priežasčių dalis vokiečių prašo prieglobsčio Jungtinėse Valstijose. / Šarūno Mažeikos (BFL) nuotr.

Policija neseniai suėmė dvi 20-metes vilnietes, kurios ne tik neturėjo dokumentų, bet ir yra nelabai raštingos, nes niekada nelankė mokyklos, o mokėsi namie. Jei taip nutiktų Vokietijoje, jų tėvams grėstų bausmė. Todėl dalis vokiečių net prašo prieglobsčio JAV, rašo "International Herald Tribune".

Bėgo nuo persekiojimo

Tylioje gatvėje, nedideliame Tenesio valstijos miestelyje Moristaune, Didžiųjų Rūko kalnų papėdėje, gyvena pabėgėlių šeima. Jai neseniai buvo suteiktas prieglobsčio statusas Jungtinėse Valstijose, nes ji bijojo būti persekiojama namie.

Nors tūkstančiai siekia prieglobsčio JAV dėl persekiojimo gimtojoje šalyje, šis atvejis – išskirtinis. Mat tėvai Uwe ir Hannelore Romeike siekia, kad jų penki vaikai, kurių amžius nuo 2 iki 12 metų, būtų mokomi namie, o tai jų tėvynėje Vokietijoje neteisėta.

Vokietijoje, tikriausiai vienintelėje Europos šalyje, privaloma lankyti oficialias mokyklas. Mokyklos gali būti privačios ar religinės, bet jos turi būti oficialiai pripažintos. Išimtys gali būti padarytos tik dėl sveikatos bėdų.

Ne religiniai fundamentalistai

Romeike šeima yra ypač dievobaimingi krikščionys ir nori, kad jų vaikai mokytųsi kitoje aplinkoje, nei dabar siūlo mokyklos. Švelniai kalbantis pianino mokytojas 38-erių U.Romeike teigia, kad nevaldomas kai kurių mokinių elgesys, kuris toleruojamas daugelio mokytojų, paragino juos atmesti tradicinės mokyklos idėją. Be to, šeimą išgąsdino vadovėliai, kuriuose velniai, raganos ir nepaklusnūs vaikai laikomi didvyriais ar pavyzdžiais.

O labiausiai juos paskatino imtis iki šiol net negirdėto mokymo namie, kai vyresnieji vaikai ėmė nesutarti su klasės draugais tiek valstybinėje, tiek vėliau lankyti pradėtoje religinėje mokykloje.

"Nesitikiu, kad mokykloje bus mokoma apie Bibliją, bet išsilavinimas turėtų ugdyti charakterį", – teigė vyras ir pridūrė, jog Vokietijoje į namie vaikus mokyti norinčius tėvus žiūrima kaip į religinius fundamentalistus, kurie nenori, kad jų atžalos žinotų, kas vyksta pasaulyje.

"Atvirkščiai, aš noriu, kad mano vaikai išmoktų tiesą, kas vyksta pasaulyje, kad galėtų jį priimti", – tvirtino U.Romeike, kurio trys vyresni vaikai tuo metu rašė pratybų sąsiuviniuose ant pietų stalo.

Tačiau Vokietijos pareigūnai tikina, kad mokyklos paskatina socialinę integraciją, sujungia vaikus, iš skirtingų šeimų ir užkerta kelią atsirasti paralelinėms visuomenėms.

"Ši teisinė nuostata galioja nuo tada, kai buvo įkurta mūsų valstybė, – "International Herald Tribune" teigė Romeike gimtosios Badeno-Viurtembergo žemės Kultūros, jaunimo ir sporto ministerijos atstovas Thomas Hilsenbeckas.

Teismas pasmerkė Vokietiją

Šeima iš pradžių bandė išvengti baudų, pradėję vaikus mokyti namuose pagal mokymo planą, gautą iš privačios nuotoliniu būdu veikiančios krikščioniškos mokyklos. Tačiau ši įstaiga nebuvo pripažinta oficialiai.

Valdžia netruko sužinoti apie tai ir tėvams buvo pagrasinta baudomis (per 11 tūkst. JAV dolerių (apie 28 tūkst. litų), taip pat atimti tėvystės teises, o vieną rytą į jų duris pasibeldė policija ir vaikus per prievartą išvežė į mokyklą.

Kova teisinėmis priemonėmis buvo nesėkminga, nepadėjo nė Europos Žmogaus Teisių Teismas. 2008-aisiais šeima paliko Vokietiją, bet tik šių metų sausio pabaigoje gavo politinį prieglobstį JAV.

Bylą sprendęs JAV teisėjas pasmerkė Vokietijos politiką ir išreiškė pasibjaurėjimą baudomis ir kitomis bausmėmis tėvams, kurie nori savo atžalas mokyti namie.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų