Visus pažįsta
Rusų muzikos prodiuseris Josifas Prigožinas viename iš savo „iPhone“ telefonų nuslinko iki kontaktų programėlės apačios ir parodė joje esančių įrašų skaičių: 11 801. J. Prigožinas jį kalbinusį leidinio „The Times“ Maskvos biuro vadovą, žurnalistą Antoną Trojanovskį mėgino įtikinti, kad kartu su žmona, popžvaigžde Valerija, juodu pažįsta visus.
Jungtiniuose Arabų Emyratuose (JAE), Dubajuje, J. Prigožinui ir Valerijai priklauso du butai. Tai, žinoma, nėra paprasti butai, nes jų lokacija – populiariame dangoraižyje-kurorte.
Atvykę į Dubajų galite daug sužinoti apie Rusiją, nes šis miestas neprisijungė prie Vakarų sankcijų Rusijai ir pakeitė Londoną ir Šveicariją kaip mėgstamą Maskvos turtuolių prieglobstį. Čia rasite Rusijos elito atstovų, kurie niekada neįsivaizdavo, kad jų šalis įsiverš į Ukrainą, o tada staiga suprato esą pernelyg įklimpę į V. Putino sistemą, kad iš jos ištrūktų, – bent jau dalis jų taip teigia šiandien.
Greitai kalbantis dėmesio magnetas J. Prigožinas (tiesa, giminystės ryšiais nesusijęs su nužudytu ir jo pažįstamu maištininku Jevgenijumi Prigožinu) yra vienas iš tokių rusų. „Man buvo smalsu su juo pasikalbėti jau dvejus metus, kai internete atsirado jo tariamo skambučio su buvusiu Rusijos senatoriumi įrašas, kuriame abu vyrai kritikuoja V. Putiną“, – „The New York Times“ straipsnyje rašė dažnai įvairių ryšių su aukščiausiais politiniais sluoksniais turinčius Rusijos asmenis užsienyje kalbinantis A. Trojanovskis.
„Tuo metu analitikai pokalbį laikė elito širdies šauksmu. Tačiau per penkias valandas, praleistas su J. Prigožinu, aiškiau pamačiau, kaip Rusijos aukštuomenės nariai priprato prie didžiausio smurto Europoje nuo Antrojo pasaulinio karo – netgi kai mirtis ir sunaikinimas palietė jų pačių gyvenimus“, – teigė žurnalistas.
Kaip Komo ežeras?
J. Prigožinas su žmona iš Maskvos kelioms dienoms atvyko į ekstravagantiškai pavadintą daugiaaukščių kurortą „One&Only One Za’abeel“ iškilmingos vakarienės „Sakhalin Dubai“ – vienoje iš daugelio rusų pamėgtų vietų, atidarytų JAE. Kaip pažymi A. Trojanovskis, rusiškų krabų žnyplės čia kainuoja 20 JAV dolerių už mažiau nei 30 g.
Pasak žurnalisto, jį nudžiugino, kad J. Prigožinas pagaliau sutiko duoti interviu, nes šis aukštuomenės atstovas mėgsta viešumą Rusijoje, tačiau jau daug metų nebuvo išsamiai kalbėjęs su jokia Vakarų žiniasklaidos priemone.
„Esu įpratęs keistose vietose susitikti su aukštos klasės ryšių turinčiais rusais – tai tokių žurnalistų kaip aš, rašančių apie Rusiją iš užsienio, darbo dalis. Tačiau tai buvo neįprasta: mano pašnekovai neprieštaravo, kad jų pokalbiai būtų įrašomi“, – pabrėžė A. Trojanovskis.
Jam ne mažiau keista pasirodė ir tai, kad 56-erių J. Prigožinas ir 57-erių atlikėja Valerija atvirai prisiminė privačius susitikimus su V. Putinu. Žinoma, jie kalbėjo tik gerus dalykus. Pasak J. Prigožino, V. Putinas yra „jaudinantis, sentimentalus ir dvasingas“, o jo žavesys toks, kad „jis visada tiksliai nuginkluoja“.
Pora atkartojo nuomonę, kurią A. Trojanovskis ne kartą girdėjo iš oligarchų ir buvusių pareigūnų: esą jie nė nenutuokė, kad prezidentas, kuris užkulisiuose atrodė toks ramus ir paprastas, priims neįsivaizduojamą sprendimą įsiveržti į Ukrainą ir rizikuoti sutrikdyti pelningus Rusijos ekonominius ryšius su Vakarais.
Pirmasis susitikimas su V. Putinu, kurį abu prisimena, įvyko 2004 m., renginio Sočyje, Juodosios jūros kurorte, užkulisiuose, iškart po jų vestuvių. „Kaip Komo ežeras?“ – netikėtai jų paklausė V. Putinas, priblokšdamas savo žiniomis apie tai, kur jie praleido medaus mėnesį.
Jie prisijungė prie būrio Rusijos įžymybių, kurių draugiją prezidentas, matyt, mėgo. Jie niekada nekalbėjo apie politiką, suprasdami, kad V. Putinas, kartu su jais leisdamas laiką, tiesiog nori atsipalaiduoti. „Kam jį kankinti?“ – vienu pokalbio su A. Trojanovskiu momentu pareiškė Valerija.
Paskutinį kartą J. Prigožinas su žmona V. Putiną matė 2019 m. spalį, švęsdami jo gimtadienį. Pandemijos metu jie du kartus buvo pakviesti aplankyti prezidentą, tačiau su viena sąlyga: turėjo dvi savaites praleisti karantine. Sutuoktiniai atsisakė šio pasiūlymo.
Tai buvo iškalbinga detalė. Kiti V. Putiną pažįstantys asmenys A. Trojanovskiui sakė, kad jo paties nustatyta izoliacija, siekiant apsisaugoti nuo COVID-19, regis, prisidėjo prie sprendimo įsiveržti į Ukrainą, nes tai apribojo prezidento bendravimą su žmonėmis, kurie galėjo jam pasakyti, kad tai yra bloga mintis.
„Viskas prasidėjo nuo pandemijos, – tą patį sakė ir J. Prigožinas. – Mes visi pradėjome tolti vienas nuo kito.“
Tarp dviejų pasaulių
J. Prigožinas savo karjerą pradėjo kaip koncertų organizatorius ir muzikinių turų vadybininkas. Vėliau jis įkūrė pirmaujančias Rusijos įrašų kompanijas ir dirbo su kai kuriomis žymiausiomis Rusijos popmuzikos žvaigždėmis, kurios valstybinės televizijos laidose grojo sentimentalias dainas. Tarp optimistiškų Valerijos dainų yra 2007 m. išleista „Mes esame kartu“, kurią ji pakartojo 2014 m. kovo mėnesio koncerte Raudonojoje aikštėje, propaguodama idėją, kad Rusija ir netrukus aneksuotas Krymo pusiasalis turi būti kartu.
J. Prigožinas pasakojo, kad vėliau V. Putinas jam ir Valerijai padėkojo, kad šie buvo šalia tinkamu laiku, sunkiu momentu.
Prigožinas 2018 m. palaikė V. Putino perrinkimo kampaniją. Tais pačiais metais Kremliuje vykusioje ceremonijoje V. Putinas Valerijai ant atlapo prisegė Rusijos Draugystės ordiną – vieną aukščiausių šalies civilinių apdovanojimų.
Tačiau artumas valdžiai nesutrukdė jiems kurti gyvenimo Vakaruose. Jie išlaikė savo turtą Londone ir prie Ženevos ežero Šveicarijoje, kur du iš šešių jų vaikų su ankstesniais partneriais lankė mokyklą.
J. Prigožinas savo gyvenimą apibūdino kaip nuolatinio prisitaikymo gyvenimą, turėdamas omenyje savo žydišką tapatybę: viena jo šeimos pusė kilusi iš Ukrainos, kita – iš Kaukazo.
„Žydai skirstomi į dvi kategorijas, – pareiškė jis A. Trojanovskiui. – Yra revoliucionieriai ir yra tie, kurie prisitaiko. Aš nesigėdiju. Aš prisitaikau, kad gyvenčiau.“
Kai V. Putinas telkė karius netoli Ukrainos, J. Prigožinas pareiškė, kad jis buvo įsitikinęs, jog invazijos nebus. „Rusijos elitui plataus masto karas, sukeldamas Vakarų sankcijų laviną, atrodo, pažeidžia nerašytą V. Putino sutartį su jais: jie padėjo jam įgyti valdžią, o jis leido jiems gauti didžiulį pelną namuose ir jį leisti užsienyje“ – teigė A. Trojanovskis.
2022 m. vasarį Valerija pasirodė karinės šventės koncerte Rusijos armijos teatre Maskvoje. Užkulisiuose jie sutiko seną pažįstamą, tuometį gynybos ministrą Sergejų Šoigu. Jis anksti išvyko ir atrodė išblyškęs.
„Ar jis serga, ar kas nors panašaus?“ – prisiminė paklausęs žmonos J. Prigožinas.
Po kelių valandų prasidėjo invazija.
Žaidė saugiai
Kai ant Kyjivo pradėjo kristi Rusijos raketos, kai kurie žymiausi Rusijos pramogų pasaulio atstovai protestavo socialiniame tinkle „Instagram“ skelbdami juodus kvadratus, tačiau J. Prigožinas ir Valerija nusprendė žaisti saugiai. Pasak jo, daugelis įžymybių, tapusių Kremliaus atsakomųjų veiksmų taikiniais, dabar gailisi, kad tada tai padarė.
„Niekas, jei būtų atsuktas laikas, nebekabintų tų kvadratų, – įsitikinęs J. Prigožinas. – Jie patys sau užsitraukė skausmą.“
Pora taip pat nerizikavo su savo pinigais. Pasak J. Prigožino, Šveicarijos banko sąskaitoje jie turėjo apie 5 mln. JAV dolerių. Po invazijos bankas juos informavo, kad jie nebegali būti banko klientais. Ieškodami, kur laikyti savo pinigus, J. Prigožinas ir Valerija įsigijo nekilnojamojo turto objektą Dubajuje.
Taip J. Prigožinas tapo 300 m aukščio prabangiame komplekse esančių apartamentų savininku. Jis tvirtino, kad užsukęs pusryčiauti iš savo buto 58-ame aukšte gali sutikti 100 pažįstamų žmonių iš Rusijos. Jis ir jo žmona vis dar valdo nekilnojamąjį turtą Europoje, tačiau, kaip ir daugelis rusų, dabar jie giria Dubajų, į kurį galima skristi tiesiogiai iš maždaug dešimties Rusijos miestų, o geopolitinės ribos atrodo labiau nutolusios.
Per penkias valandas, praleistas su J. Prigožinu, aiškiau pamačiau, kaip Rusijos aukštuomenės nariai priprato prie didžiausio smurto Europoje nuo Antrojo pasaulinio karo – netgi kai mirtis ir sunaikinimas palietė jų pačių gyvenimus.
Jų nekilnojamojo turto vertė išaugo 30 proc., pareiškė J. Prigožinas. Valerija pridūrė, kad Dubajuje susirinkęs pasaulio jaunimas ir ši vieta tiesiog trykšta nuostabia energija. Tiesa, J. Prigožinas suskubo pridurti, kad Maskva taip pat klesti. Taip klesti, kad vienu metu Rusijos sostinę pavadino mažuoju Dubajumi.
Vis dėlto jis pripažino, kad nebesijautė patogiai vežiojamas po Maskvą savo „Rolls-Royce“ automobiliu. Pasinaudodamas dėl karo įsivyravusiu prabangių automobilių trūkumu Rusijoje, jis pelningai pardavė savo „Rolls-Royce“ ir pakeitė jį „Jeep Grand Wagoneer“, o vėliau – „Mercedes“ minivenu. Tai pavyzdžiai, kaip vakarietiškos prekės išlieka prieinamos per tarpininkus tokiuose prekybos centruose kaip Dubajaus. Jis teigė nematantis problemos važinėti vakarietiškais automobiliais.
„Tai kainos ir kokybės santykis, – kalbėjo jis apie „Jeep“ – gerą kainos ir kokybės santykį už išleistus 150 tūkst. JAV dolerių. „Jei jį galima nusipirkti, vadinasi, tai nedraudžiama“, – pridūrė jis.
Viešai J. Prigožinas ir Valerija aiškiai leido suprasti, kad palaiko V. Putiną. Valerija koncertavo patriotiniuose koncertuose Raudonojoje aikštėje, nors J. Prigožinas tvirtina, kad ji tik reiškė paramą savo šaliai, o ne karui. Vis dėlto Kanada jiems skyrė sankcijas už savo meno naudojimą Rusijos invazijai skatinti. Kanada nukirto bet kokius šalies verslo santykius su J. Prigožinu ir Valerija.
Tačiau liūdnai garsusis telefono skambutis privertė žmones, tarp jų ir patį A. Trojanovskį, susimąstyti, ar J. Prigožino parama V. Putinui buvo tik apsimetinėjimas.
Sukompromitavęs skambutis
35 minučių trukmės garso įrašas internete pasirodė 2023 m. kovą. Telefoninis pokalbis tarp J. Prigožino ir verslo magnato ir buvusio Rusijos įstatymų leidėjo Farchado Achmedovo, regis, iš įprastų apkalbų virto nežabotu pykčiu dėl V. Putino ir jo aplinkos.
„Mes neturime išeities“, – girdima sakant asmenį, kuris, kaip manoma, J. Prigožinas.
Jis pats teigė, kad įrašas buvo sujungtas iš tikrų ir dirbtinio intelekto sugeneruotų fragmentų. „Jis man primygtinai tvirtino, kad jo įžeidžiantys komentarai apie V. Putiną buvo išgalvoti, kad tikrosios dalys tėra mąstymas garsiai ir kad jis pats galėjo tapti auka operacijos, nukreiptos prieš kitą J. Prigožiną – tą, kuris vadovavo trumpalaikiam maištui. F. Achmedovas neatsakė į prašymą pakomentuoti“, – savo straipsnyje rašė A. Trojanovskis.
Tikras ar ne, įrašas sužavėjo Rusijos „Telegram“ ir „YouTube“ komentatorius, kurie jį laikė elito paslėpto įniršio įrodymu. „Carnegie“ analitikė Tatjana Stanovaja rašė, kad šis pokalbis atrodo pernelyg panašus į tai, ką neoficialiai nuolat galima girdėti Rusijos elito sluoksniuose, – kad V. Putinas nuvylė Rusiją.
Vis dėlto neigiama reakcija buvo negailestinga. Pasak J. Prigožino, balandį pasveikinti gimtadienio proga jam paskambino tik dešimt žmonių, o ne šimtai, kaip buvo įprasta iki tol. Daugelis tiesiog nusisuko. Kai kurie draugai patarė J. Prigožinui bėgti iš šalies, o Valerijai – su juo išsiskirti. Verslo partneriai jį paliko, todėl Valerijos karjeros valdymas liko pagrindine jo veikla, pasakojo J. Prigožinas.
Net Kanados Vyriausybė įsikišo: kaip teigė J. Prigožinas, jis būtų galėjęs išvengti sankcijų, jei būtų prisipažinęs, ką, kaip manoma, jis sakė nutekintame pokalbyje. Vėliau jis A. Trojanovskiui atsiuntė ištrauką iš 2023 m. gruodžio laiško, kurį jam atsiuntė Kanados Vyriausybė.
„Kai jums buvo suteikta galimybė viešai išsakyti savo nuomonę, – rašoma tame laiške, – jūs pakartojote režimo dezinformacijos naratyvus.“
Kanados užsienio reikalų ministerija atsisakė komentuoti savo pokalbius su J. Prigožinu. „Kas čia per šantažas?“ – pratrūko jis. Kalbėdamas apie V. Putiną, J. Prigožinas patikino: „Aš jo neišdaviau ir niekada neišduosiu.“
Savanoris žentas
Valerija įbrido į Dubajaus komplekse esantį baseiną, kur filmavo trumpus vaizdo įrašus, skirtus socialinio tinklo „Instagram“ auditorijai. Atlikėja paaiškino, kad ši platforma tebėra labai svarbi muzikos rinkodarai Rusijoje, nors netrukus po invazijos pradžios Kremlius uždraudė šį socialinį tinklą kaip ekstremistinį. Žinoma, kad „Instagram“ turinys vis dar aktualus rusams, nes daugelis jų naudojasi virtualiaisiais privačiais tinklais (VPN), kad pasiektų šią ir panašias užblokuotas svetaines.
„Yra du lygiagretūs pasauliai, – pasakė J. Prigožinas jį Dubajuje kalbinusiam A. Trojanovskiui. – Viena dalis į tai panirusi. Kita dalis – ne.“
Jis turėjo omenyje karą, kurį didelė dalis Rusijos visuomenės vis dar mato tik kaip foninį triukšmą, o J. Prigožinas matė abu pasaulius.
Anksčiau jis A. Trojanovskiui pasakojo, kad dukters vyras po invazijos savanoriškai užsiregistravo karinei tarnybai. Žentas Jevgenijus Tkačenka buvo tvirtai apsisprendęs. Jis ir J. Prigožino dukra buvo ką tik susilaukę pirmagimio.
Žentas sakė, kad nori, kad jo sūnus juo didžiuotųsi. Paskutinėje žinutėje, kurią J. Prigožinas gavo iš jo, buvo parašyta: „Šiandien išvykstame su misija. Myliu jus visus.“
2023 m. gruodį J. Tkačenka dingo. Šeima mano, kad jis miręs.
„Mano anūkas dabar gyvens be tėvo, nes gynė tėvynės interesus“, – pareiškė J. Prigožinas.
„Kai paklausiau, ar J. Tkačenkos mirtis pakeitė jo požiūrį į karą, J. Prigožinas paminėjo plačiai paplitusius pasakojimus apie Rusijos šaudmenų ir kitų medžiagų trūkumą po invazijos“, – rašė A. Trojanovskis. Tai, remiantis J. Prigožino teorija, rodo, kad niekas esą nesiruošė dideliam karui, o Kremliaus šeimininkas manė, kad Ukraina greitai subyrės.
Tačiau po pradinio invazijos sukelto šoko J. Prigožinas, kaip ir beveik visi aplinkiniai, susitaikė su nauja realybe. Juk, kaip jis pats pabrėžė interviu metu, V. Putinas tikrai niekada nenorėjo karo.
„J. Prigožinas man pasakė, kad V. Putinas buvo priverstas įsiveržti, nes Vakarai bandė pasinaudoti Ukraina, kad susilpnintų Rusiją. Tada Europa ir Jungtinės Valstijos susivienijo ir pradėjo mušti Rusiją, remdamos Ukrainą. Tai buvo įprastas naratyvas Rusijos valstybinėje televizijoje“, – rašė A. Trojanovskis.
„Nesu teisėjas ir nepriimu sprendimų“, – pareiškė J. Prigožinas, prieš suformuluodamas gyvenimo filosofiją, kuria dažnai dalijasi valdžiai artimi rusai: „Aš tiesiog laikausi taisyklių, pagal kurias egzistuoju.“
Naujausi komentarai