Pailsėję ES lyderiai tęsia derybas dėl svarbiausių postų | Diena.lt

PAILSĖJĘ ES LYDERIAI TĘSIA DERYBAS DĖL SVARBIAUSIŲ POSTŲ

  • 0

Europos Sąjungos lyderiai antradienį Briuselyje trečią dieną iš eilės bandys švelninti naujas grumtynes dėl įtakos ir susitarti dėl to, kas turėtų užimti aukščiausius Bendrijos postus.

28 ES lyderiai, kurių susitikimas prasidės 11 val. (12 val. Lietuvos laiku), turi veikti naujame politiniame kraštovaizdyje, susiformavusiame po gegužę įvykusių Europos rinkimų, per kuriuos dominuojančios politinės jėgos neteko dalies įtakos.

„Galvoju, kad po kelių valandų (antradienį) galėsime pasiekti susitarimą“, – sakė Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas (Emanuelis Makronas) po pirmadienį piktai pasibaigusios, 18 valandų trukusios viršūnių susitikimo sesijos.

Nors būta sekmadienį prasidėjusių derybų pažangos ženklų, lyderiai vis dar nesutaria dėl Prancūzijos ir Vokietijos parengto kompromiso Europos Komisijos pirmininko klausimu.

„Surimtėkime“, – kvietė susierzinęs E. Macronas.

Susidūrusi su įvairiais iššūkiais, nuo klimato kaitos iki neliberalios demokratijos, ES privalo reformuoti savo lėtą sprendimų priėmimo tvarką ir netapti politinių grupių įkaite, sakė Prancūzijos prezidentas.

Vokietijos kanclerė Angela Merkel taip pat sakė, jog nepraranda „vilties, kad su gera valia kompromisas bus įmanomas“ lyderiams antradienį vėl susirinkus tartis.

Pagal A. Merkel ir E. Macrono šeštadienį Didžiojo dvidešimtuko (G-20) susitikimo Japonijoje kuluaruose parengtą kompromisą Europos Komisijos pirmininku siūlomas olandų socialdemokratas Fransas Timmermansas (Fransas Timermansas), o ne jo varžovas, konservatorius iš Vokietijos Manfredas Weberis (Manfredas Vėberis).

M. Weberis pagal kompromisą būtų siūlomas į Europos Parlamento, kur vadovauja didžiausiam politiniam blokui, pirmininkus. Tuo tarpu Europos Vadovų Tarybos pirmininko poste Donaldą Tuską pakeistų koks nors liberalų sparno kandidatas.

Tačiau A. Merkel pateikus šiuos pasiūlymus kitiems centro dešinės lyderiams Europos liaudies partijoje (EPP), kai kurie jų sukilo ir viršūnių susitikimą apėmė krizė, o vyriausybių vadovams sekmadienio vakarą ir pirmadienį teko lakstyti po šalutinius susitikimus.

Pirmasis naujo Europos Parlamento posėdis

EPP vis dar yra didžiausias blokas Europos Parlamente, bet nebėra tokia dominuojanti jėga, kokia buvo prieš gegužės rinkimus.

Liberalai, tarp kurių yra E. Macrono sąjungininkų, vis aktyviau dalyvauja renkant žmones į svarbiausius postus, nes kaip ir žalieji per rinkimus labai sustiprino savo pozicijas.

Nors socialdemokratų bloko pozicijos taip pat susilpnėjo, Europos Komisijos vicepirmininkas F. Timmermansas iškilo kaip kompromisinis kandidatas į šios įtakingos institucijos pirmininkus.

Pagal naują planą F. Timmermansas vadovautų Komisijai, o EPP atstovė bulgarė Kristalina Georgijeva, šiuo metu vadovaujanti Pasaulio bankui, taptų Europos Vadovų Tarybos pirmininke, AFP sakė keli šaltiniai Europoje.

Tačiau Bulgarijos premjeras Boiko Borisovas (Boikas Borisovas) vėliau savo šalies žiniasklaidai Briuselyje sakė, kad liberalai blokuoja K. Georgijevos kandidatūrą.

Šaltiniai taip pat sakė, kad koks nors liberalas galėtų pakeisti kadenciją baigiančią ES diplomatijos vadovę italę Federicą Mogherini (Federiką Mogerini). Tai galėtų būti Belgijos premjeras Charles'is Michelis (Šarlis Mišelis) arba danų politikė, dabartinė ES konkurencijos komisarė Margrethe Vestager (Margretė Vestager).

Kalbėdami apie Europos Parlamento pirmininką šaltiniai pridūrė, kad M. Weberis galėtų dirbti dvejus su puse metų, o Guy Verhofstadtas (Gi Verhofstatas), buvęs Belgijos premjeras, Parlamente vadovaujantis liberalų grupei, – likusią kadenciją.

Birželio 20–21 dienomis vykusiame ES viršūnių susitikime nepavyko surasti išeities iš aklavietės dėl kandidatų.

Pretendentas turi užsitikrinti 21 iš 28 ES lyderių, atstovaujančių 65 proc. bloko gyventojų, paramą.

Europos Parlamentas, kuris taip pat dalyvauja priimant sprendimus, kandidatūras svarstys antradienį rengiamame pirmajame po gegužės rinkimų posėdyje.

Rašyti komentarą
Komentarai (0)

SUSIJUSIOS NAUJIENOS