Po nesėkmingų rinkimų Japonijos premjeras lieka savo kėdėje Pereiti į pagrindinį turinį

Po nesėkmingų rinkimų Japonijos premjeras lieka savo kėdėje

2025-07-21 09:59
BNS inf.

Japonijos ministras pirmininkas Shigeru Ishiba pirmadienį, net ir po to, kai jo koalicija patyrė, jo žodžiais tariant, „labai apgailėtiną“ rinkimų rezultatą, nepalieka savo posto.

Shigeru Ishiba
Shigeru Ishiba / Scanpix nuotr.

Sekmadienį vykusiuose rinkimuose Sh. Ishibos Liberalų demokratų partijai (LDP), kuri beveik nepertraukiamai valdo Japoniją nuo 1955 metų, ir jos partnerei „Komeito“ pritrūko trijų vietų, kad išlaikytų daugumą aukštuosiuose parlamento rūmuose.

Rinkėjai, supykę dėl infliacijos, rinkosi kitas partijas, tarp jų –  prieš imigraciją nusistačiusią „Sanseito“, kuri smarkiai sustiprino savo pozicijas, o jos antiglobalistinės nuostatos atkartoja populistinių partijų darbotvarkę kitose šalyse.

„Netgi manau, kad LDP turėjo pralaimėti daugiau“, – naujienų agentūrai AFP sakė 25 metų Kazuyo Nanasawa, balsavusi už mažą ultrakonservatyvią partiją, ir pridūrė, kad Sh. Ishiba turėtų pasitraukti.

Ši nesėkmė įvyko praėjus keliems mėnesiams po to, kai Sh. Ishibos koalicija buvo priversta sudaryti mažumos vyriausybę galingesniuose žemuosiuose parlamento rūmuose, o tai buvo prasčiausias LDP rezultatas per 15 metų.

Tačiau vėlai sekmadienį paklaustas, ar ketina likti poste, Sh. Ishiba vietos žiniasklaidai atsakė: „Taip.“

„Išorinės aplinkos pokyčiai, tokie kaip tarptautinė padėtis ar stichinės nelaimės, negali laukti, kol pagerės politinė padėtis“, – pirmadienį spaudos konferencijoje sakė premjeras.

„Dėl šios priežasties, nors puikiai suprantu mūsų didelę atsakomybę už rinkimų rezultatus, norėdamas neleisti, kad politika sustingtų, manau, kad turiu vykdyti savo, kaip daugiausiai balsų gavusios partijos ir šalies žmonių, atsakomybę, atidžiai ir nuoširdžiai įsiklausydamas į vietos žmonių balsus“, – kalbėjo jis.

Bet kokiu atveju neaišku, kas galėtų pakeisti Sh. Ishibą, kai dabar vyriausybei reikės opozicijos paramos abejuose rūmuose, kad galėtų priimti teisės aktus.

80 metų LDP šalininkas Takeshi Nemoto (Takešis Nemotas) AFP sakė, kad naujas lyderystės konkursas „reikštų pralaimėtą kovą“ partijai, ir tai dar labiau apsunkintų derybas dėl muitų su JAV prezidento Donaldo Trumpo (Donaldo Trampo) administracija.

„Šiuo metu diplomatija patiria spaudimą, – antrino 67 metų Shuhei Aono. – Kas ja rūpinsis? Manau, kad (Ishiba) negali lengvai pasitraukti.“

Opozicija – susiskaldžiusi

Rinkimuose buvo varžomasi dėl 125 vietų aukštuosiuose rūmuose. Iš viso juose dirba 248 įstatymų leidėjai.

Koalicijai reikėjo bent 50 iš jų, tačiau vietos žiniasklaida pranešė, kad ji laimėjo tik 47, LDP – 39, o „Komeito“ – aštuonias, taigi, iš viso koalicija turi 122 deputatus.

Antroje vietoje liko Japonijos konstitucinė demokratinė partija (CDP), laimėjusi 22 vietas, po jos – Demokratinė partija liaudžiai (DPP) su 17 vietų.

Dešinioji „Sanseito“ partija laimėjo 14 vietų.

„Sanseito“ nori griežtesnių imigracijos taisyklių ir apribojimų, nepritaria „radikaliai“ lyčių politikai ir nori persvarstyti anglies dioksido išmetimo mažinimo ir skiepų klausimus.

Praėjusią savaitę ji buvo priversta paneigti savo sąsajas su Maskva, kuri remia populistines partijas kitose šalyse, kai vienas kandidatas davė interviu Rusijos valstybinei žiniasklaidai.

Opozicija yra susiskaldžiusi, ir tikimybė, kad partijos gali suformuoti alternatyvią vyriausybę, yra nedidelė, AFP sakė Cukubos universiteto politikos ir sociologijos profesorius Hidehiro Yamamoto.

Išplėsti koaliciją būtų sudėtinga, o DPP būtų labiausiai tikėtina partnerė „su sąlyga, kad (vyriausybė) įgyvendins kai kurias teigiamas fiskalines priemones, pavyzdžiui, sumažins mokesčius“, sakė jis.

Labiau tikėtina, kad norint priimti teisės aktus, Sh. Ishibai ir toliau kiekvienu konkrečiu atveju reikės opozicijos paramos, teigė profesorius.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra