Rusijai pasitraukus iš Kyjivo priemiesčio Bučos po mėnesį trukusios okupacijos, kuri baigėsi 2022 metų kovo 31 dieną, buvo aptikti civilių gyventojų kūnai, kai kurie iš jų buvo surištomis rankomis už nugaros.

Tai buvo pirmas iš eilės šiurpių radinių Rusijos pajėgų apleistuose miestuose, kurie sukėlė tarptautinį pasipiktinimą ir tyrimus dęl karo nusikaltimų. Maskva neigė atsakomybę ir kaltino Ukrainą inscenizuojant incidentus.

„Atminkite, kad Buča nėra „kažkur Ukrainoje“; tai gali nutikti bet kurioje Europos šalyje, jei mūsų vienybė dabar nesuveiks, kad Rusija iš tiesų atsakytų už šį karą“, – ceremonijoje teigė V. Zelenskis.

Ceremonijoje, kurioje dalyvavo Europos šalių parlamentų pirmininkai, įskaitant britų Bendruomenių Rūmų pirmininką Lindsay Hoyle'ą (Lindsį Hoilą), V. Zelenskis ir jo žmona Olena padėjo žvakutes atminimo vietose.

Pareigūnai tylos minute pagerbė Rusijos pajėgų nužudytų civilių gyventojų atminimą.

Ukrainos institucijos pradėjo daugiau kaip 180 tūkst. tyrimų dėl karo nusikaltimų, sakė V. Zelenskis, kuris deda viltis į Tarptautinį baudžiamąjį teismą (TBT), kad šis perduos atsakomybėn pagrindinius nusikaltėlius.

JAV administracijai bandant tarpininkauti dėl paliaubų ir galimo taikos susitarimo tarp Rusijos ir Ukrainos, V. Zelenskis teigė, kad jo šalis nori užbaigti karą „užtikrinant saugumą, kuris yra labai svarbus, ilgalaikę taiką ir orumą“.

Jis taip pat pasisakė prieš dėl invazijos Rusijai įvestų sankcijų panaikinimą, sakydamas, kad Maskva neturėtų gauti naudos iš karo.