Kelias savaites vis pasirodant ženklams, kad toks žingsnis bus žengtas, JAV prekybos sekretorius oficialiai paskelbė apie nacionalinio saugumo tyrimus dėl vaistų importo ir kitą tyrimą dėl puslaidininkių ir mikroschemų gamybos įrangos.
Platėjančio muitų taikymo grėsmė iškilo tuo metu, kai iždo sekretorius Scottas Bessentas gyrėsi greitėjančiomis derybomis dėl prekybos susitarimų sudarymo, tačiau daugiau detalių nepateikė.
Kalbėdamas apie Kiniją, jis sakė, kad reikia sudaryti didelį sandorį, tačiau kada tai įvyktų ir kokių galimybių esama jį sudaryti, kalbėjo labai miglotai. Pokalbiai prasidėjo su Vietnamu, trečiadienį turėtų prasidėti su Japonija, o kitą savaitę – su Pietų Korėja, sakė S. Bessentas televizijai „Bloomberg TV“.
Investuotojai lengviau atsikvėpė sumažėjus spaudimui prezidentui Donaldui Trumpui vykdant plataus masto, bet dažnai chaotiškus bandymus pertvarkyti pasaulio ekonomiką pasitelkiant muitus. Tokiu būdu siekiama priversti gamintojus persikelti į Jungtines Valstijas.
Pirmadienį, užsidarius Volstrito biržai, akcijos dieną baigė tvirtu kilimu – rinkos sulaukė daugiau D. Trumpo administracijos ženklų dėl išimčių pagrindinėms elektronikos prekėms. Azijos ir Europos rinkos taip pat buvo pakilusios.
D. Trumpas ir toliau tvirtai laikosi nuomonės, kad muitai atgaivins gamybos pramonę. Baltųjų rūmų atstovas spaudai Kushas Desai naujienų agentūrai AFP pirmadienį sakė, kad šiuo klausimu „visa administracija yra pasiryžusi dirbti „Trumpo laiku“, matyt, turėdamas omenyje greitą eigą.
Šiais metais JAV Kinijai nustatyti muitai išaugo iki 145 proc., o Pekinas nustatė atsakomąjį 125 proc. tarifą importui iš JAV.
Vėlų penktadienį JAV pareigūnai paskelbė apie naujausių muitų, taikomų Kinijai ir kitoms šalims, išimtis įvairioms aukštos klasės technologijų prekėms, pavyzdžiui, išmaniesiems telefonams, puslaidininkiams ir kompiuteriams.
Tačiau sekmadienį D. Trumpas užsiminė, kad išimtis bus tik laikina ir kad jis vis dar planuoja nustatyti kliūtis importuojamiems puslaidininkiams ir daugeliui kitų produktų.
Atsakydama į tai, Pietų Korėja – stambi eksportuotoja į Jungtines Valstijas ir didžiausios pasaulyje atminties lustų gamintojos „Samsung“ buveinė – antradienį paskelbė apie planus papildomai investuoti į puslaidininkių pramonę 4,9 mlrd. dolerių (4,31 mlrd. eurų).
Pietų Korėjos finansų ministerija teigė, kad „didėjantis neapibrėžtumas“ dėl JAV muitų privertė galingą šalies pramonę prašyti paramos.
Pirmadienį D. Trumpas vėl ėmėsi siūlyti galimą kompromisą, Baltuosiuose rūmuose pareiškęs, kad jis yra „labai lankstus“ ir „ieško, kaip padėti kai kurioms automobilių bendrovėms“, kurios nukentėjo nuo jo 25 proc. tarifo, taikomo visiems importuojamiems automobiliams.
„Nenoriu niekam pakenkti“, – sakė jis.
Xi Jinpingas, kuris pradėjo kelionę po Pietryčių Aziją apsilankymu Vietname, pirmadienį perspėjo, kad protekcionizmas niekur nenuves, o prekybos kare laimėtojo nebus.
Trumpalaikis palengvėjimas?
D. Trumpas apie didžiulius tarifus pasaulio šalims paskelbė balandžio 2 dieną.
Po savaitės jis pakeitė savo poziciją ir pareiškė, kad didžiausi muitai bus taikomi tik Kinijai, o kitoms šalims 90 dienų laikotarpiu bus taikomas visuotinis 10 proc. tarifas.
Prekybos karas kelia baimę dėl galimo ekonomikos nuosmukio. Krenta dolerio kursas, o investuotojai atsisako net JAV vyriausybės obligacijų, kurios paprastai laikomos saugia investicija.
Naujausi ginčai dėl aukštųjų technologijų produktų – srities, kurioje Kinija ir kitos Rytų Azijos šalys užima svarbią vietą – rodo investuotojus kamuojantį neužtikrintumą.
Vašingtono laikinos išimtys bus naudingos JAV technologijų bendrovėms, tokioms kaip „Nvidia“ ir „Apple“, kurios Kinijoje gamina „iPhone“ ir kitus aukščiausios kokybės produktus.
Tačiau bet koks palengvėjimas gali būti laikinas.
JAV prezidentas sakė, kad apie puslaidininkiams taikomų tarifų dydžius paskelbs „per kitą savaitę“, o prekybos sekretorius Howardas Lutnickas teigė, kad jie greičiausiai bus įvesti „per mėnesį ar du“.
Derybos
Baltieji rūmai teigia, kad D. Trumpas tebėra optimistiškai nusiteikęs dėl galimybės sudaryti prekybos susitarimą su Kinija, nors administracijos pareigūnai leido suprasti, kad tikisi, jog Pekinas pirmas kreipsis į juos.
Europos Sąjungos (ES) prekybos vadovas Marošas Šefčovičius po susitikimo Vašingtone su H. Lutnicku ir JAV prekybos pasiuntiniu Jamiesonu Greeru sakė, kad „ES išlieka konstruktyvi ir pasirengusi sąžiningam susitarimui“.
M. Šefčovičius sakė, kad į šį susitarimą galėtų būti įtrauktas abipusiškumo principas – pasiūlymas netaikyti tarifų pramonės prekėms, tačiau socialiniuose tinkluose paskelbtame pranešime pridūrė, kad „tam pasiekti reikės didelių bendrų abiejų šalių pastangų“.
D. Trumpo administracija taip pat teigia, kad dešimtys šalių jau pradėjo prekybos derybas, siekdamos sudaryti susitarimus iki 90 dienų pertraukos pabaigos.
Japonijos ekonomikos atgaivinimo ministras Ryosei Akazawa šią savaitę atvyks į Vašingtoną derybų, nes jo šalies automobilių gamintojai nukentėjo nuo D. Trumpo 25 proc. tarifo automobilių sektoriui.
Naujausi komentarai