Prieš rinkimus Rumunijoje – dar vieno kraštutinių dešiniųjų kandidato iškilimas „TikTok" Pereiti į pagrindinį turinį

Prieš rinkimus Rumunijoje – dar vieno kraštutinių dešiniųjų kandidato iškilimas „TikTok"

2025-04-29 23:28
BNS inf.

Platformoje „TikTok“ sparčiai populiarėjantis dar vienas kraštutinių dešiniųjų kandidatas, kaip manoma, sekmadienį laimės pirmąjį Rumunijos pakartotinių prezidento rinkimų turą.

George Simionas
George Simionas / AFP nuotr.

Rumunijos valdžios institucijos baiminasi neramumų, kokie šalį apėmė po praėjusių metų Konstitucinio Teismo sprendimo panaikinti pirmojo prezidento rinkimų turo rezultatus dėl įtarimų, kad juos galėjo paveikti Rusijos kišimasis.

Valdžios institucijos taip pat pranešė apie socialiniuose tinkluose sparčiai plintančią kampaniją, skirtą parodyti paramą kraštutinių dešiniųjų populistu laikomam Calinui Georgescu (Kelinui Džordžesku).

Iki praėjusių metų prezidento rinkimų pirmojo turo C. Georgescu buvo mažai žinomas kandidatas, tačiau pirmajame ture pergalė atiteko jam.

Vėliau teismas uždraudė C. Georgescu dalyvauti pakartotiniuose rinkimuose, ir dabar, remiantis keliais viešosios nuomonės apklausomis, pirmauja jo sąjungininkas ir kraštutinės dešinės partijos AUR lyderis George'as Simionas (Džordžas Simionas).

„Mes jiems parodysime, kad galime juos nugalėti, – naujienų agentūrai AFP sakė vienos iš AUR lyderį remiančių paskyrų savininkas. – Jei Simionas nelaimės, bus aišku, kad rinkimai buvo suklastoti.“

19 mln. gyventojų turinčioje Rumunijoje „TikTok“ naudojasi 9 mln. žmonių.

Aktyvus „TikTok“ įsitraukimas

„TikTok“, kurio atžvilgiu Europos Komisija (EK) atlieka tyrimą, kovo mėnesį nurodė, kad pašalino daugiau nei 27 tūkst. netikrų profilių, reklamuojančių C. Georgescu ir G. Simiono partiją.

Tvirtinama, kad šiose paskyrose skelbta informacija buvo skirta manipuliuoti Rumunijos rinkimų diskursu.

„TikTok“ pridūrė, kad artėjant pakartotiniams rinkimams Rumunijoje, įdarbino daugiau rumunų kalbą mokančių turinio moderatorių, kurie kruopščiai tikrins su šia tema susijusią informaciją.

Briuselis palankiai įvertino šį žingsnį ir „TikTok“ patobulintą „politinių paskyrų aptikimo ir žymėjimo“ sistemą.

Platforma taip pat subūrė 120 ekspertų Rumunijos rinkimų darbo grupę, kuri sutelkė dėmesį į slaptas kampanijas, galinčias turėti įtakos rinkimams, ir atliko keletą bandymų, siekdama užkirsti kelią galimiems pavojams.

„TikTok“, kurio atstovai prieš rinkimus buvo pakviesti į Bukareštą, taip pat pareiškė, kad šiuo metu palaiko glaudžius ryšius su Rumunijos valdžios institucijomis ir vietos institucijomis.

Centro kairės vyriausybė įvedė griežtesnes taisykles, kad būtų aiškiai apibrėžtas politinis lobizmas ir patvirtintas finansavimo teisėtumas. Sugriežtinus taisykles, klaidinantis turinys dabar gali būti pašalintas iš platformų telekomunikacijų reguliavimo institucijos prašymu.

„Esu įsitikinęs, kad esame geriau pasirengę“, – sakė laikinai Rumunijos prezidento pareigas einantis Ilie Bolojanas (Ilijė Bolodžanas), įspėdamas apie galimus naujus hibridinius išpuolius, kuriais siekiama suskaldyti visuomenę.

Tačiau, nepaisant pokyčių, „TikTok“ algoritmai vis dar skatina emocingą ir poliarizuotą turinį.

Pasak Bukarešto Nacionalinio politikos mokslų ir administravimo universiteto vyresniosios lektorės Madalinos Botan, tiek C. Georgescu, tiek G. Simionas vis dar sulaukia neproporcingai didelio dėmesio.

„Tokioje ekosistemoje žaidėjai, kurie supranta platformos logiką ir sugeba kurti vizualiai ir emociškai patrauklų turinį, turi didelį pranašumą, nepriklausomai nuo perduodamo pranešimo teisingumo“, – nurodė ji.

Visuomenės radikalizacija

Bukarešto universiteto žurnalistikos katedros buvusi direktorė Raluca Radu (Raluka Radu) atkreipė dėmesį, kad G. Simionas yra labai aktyvus „TikTok“, kur su savo sekėjais dalijasi savo politinės karjeros ir asmeninio gyvenimo akimirkomis.

„Jis jau seniai naudojasi šia platforma, ją supranta, žino, kokio tipo turinį įkelti, žino, kaip elgtis“, – nurodė R. Radu.

Ji pridūrė, kad G. Simionas „TikTok“ dažnai reiškia paramą C. Georgescu.

Tačiau ji pridūrė, kad prieš sekmadienio rinkimus nepastebėjo jokių algoritmo pokyčių, skirtingai nei praėjusiais metais.

C. Georgescu išlieka populiarus „TikTok“ platformoje, kur, remiantis išslaptintais žvalgybos dokumentais, lapkričio mėnesį jis buvo tarp 10 populiariausių pasaulio tendencijų.

AFP skaitmeninės žurnalistikos komanda nustatė, kad jo rėmėjai renka tūkstančius peržiūrų, vadindami pakartotinius rinkimus „farsu“ ir „akivaizdžiu manipuliavimu“ bei siekdami, kad C. Georgescu būtų grąžintas į rinkimus.

Taip pat populiarioje vaizdo įrašų dalijimosi platformoje kritikuojami nuosaikūs kandidatai, tokie kaip Bukarešto meras Nicusoras Danas (Nikušoras Danas), kurių pareiškimai yra išjuokiami.

Neseniai paskelbtame vaizdo įraše, kuriame panaudotas pašiepiantis filmo garso takelis ir svirplių garsai, šaipomasi iš neseniai vykusios N. Dano spaudos konferencijos, kurioje jis sakė: „Rumunija turi tam tikrų problemų, ir mano nuomone, šie prezidento rinkimai gali padėti rasti sprendimus kai kurioms iš jų.“

Bukarešto meras pridūrė, kad tapo daugybės įtartinų sekėjų auka.

Vietos žiniasklaidos priemonės „HotNews“ tyrimas rodo, kad senos paskyros, kurios anksčiau skleidė C. Georgescu ir jo naratyvui palankią informaciją, pradėjo platinti prorusiškus ir komunistinę nostalgiją keliančius pranešimus.

Tyrimo metu buvo rasta tūkstančiai pranešimų su suklastotais Rusijos prezidento Vladimiro Putino pranešimais rumunams, kuriuose jis teigė, kad gali tapti kitu Rumunijos vadovu ir „išlaisvinti“ šalį.

R. Radu teigė, kad didelė dalis rinkėjų buvo radikalizuoti.

„Kol politikai viešai kalbės apie sąmokslo teorijas, perversmus, „sistemą“ ir „paralelinę valstybę“, kol jie tarpusavyje keisis žalingais pranešimais, radikalizacijos lygis nemažės“, – pridūrė ji.

 

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra