Rusija: JAV raketos bandymas – karinės įtampos eskalacija | Diena.lt

RUSIJA: JAV RAKETOS BANDYMAS – KARINĖS ĮTAMPOS ESKALACIJA

  • 5

Maskva antradienį pareiškė, kad Jungtinės Valstijos, išbandžiusios vidutinio nuotolio nuo žemės paleidžiamą sparnuotąją raketą praėjus vos kelioms savaitėms po Vašingtono pasitraukimo iš Šaltojo karo laikų sutarties su Rusija, kursto karinę įtampą.

„Visa tai verčia apgailestauti. JAV aiškiai ėmėsi karinės įtampos eskalacijos kurso. Mes į provokacijas nereaguosime“, – valstybinei naujienų agentūrai TASS sakė Rusijos užsienio reikalų viceministras Sergejus Riabkovas.

JAV gynybos departamentas išvakarėse paskelbė, kad raketa sekmadienį buvo paleista iš Jungtinių Valstijų karinių jūrų pajėgų valdomos Šv. Mikalojaus salos, esančios netoli Los Andželo.

„Bandomoji raketa išlėkė iš antžeminio mobiliojo leidimo įrenginio ir tiksliai pataikė į taikinį, nuskriejusi daugiau kaip 500 kilometrų“, – sakoma Pentagono pranešime.

„Per šį bandymą surinkti duomenys ir išmoktos pamokos suteiks pagrindo Gynybos departamento vykdomai būsimų vidutinio nuotolio pajėgumų plėtrai“, – pridūrė Pentagonas.

Nors ši raketa buvo apibūdinta kaip „sukonfigūruota įprastiniu būdu“, tai yra, nepritaikyta nešti branduolinę kovinę galvutę, šis paleidimas yra ženklas, jog Vašingtonas stiprina savo branduolinius pajėgumus, rugpjūčio 2-ąją galutinei žlugus Vidutinio nuotolio branduolinių pajėgų (INF) sutarčiai.

Daugelis baiminasi, kad nebelikus INF sutarties, kurią, anot Vašingtono, Maskva kelerius pastaruosius metus pažeidinėjo, gali kilti naujos pavojingos branduolinio ginklavimosi varžybos.

„Neleisime savęs įtraukti į brangias ginklavimosi varžybas“, – antradienį tvirtino S. Riabkovas.

Pasak jo, Maskva laikysis vienašališko tokių raketinių sistemų moratoriumo „jei ir kai jų gausime, kol JAV jų nedislokuos kurioje nors pasaulio“ vietoje.

INF draudė JAV ir Rusijai turėti bet kokių nuo žemės paleidžiamų raketų – tiek su įprastais koviniais užtaisais, tiek branduolinių – galinčių nuskrieti nuo 500 iki 5 500 kilometrų. Šia 1987 metais sudaryta sutartimi siekta eliminuoti ištisą klasę branduolinių ginklų, dislokuotų Europoje Jungtinių Valstijų ir tuometės Sovietų Sąjungos.

S. Riabkovo teigimu, vos dvi savaitės po JAV pasitraukimo iš INF sutarties surengtas raketos bandymas rodo, kad šalis ilgą laiką kūrė tokius ginklus.

Rugpjūčio 2-ąją JAV gynybos sekretorius Markas Esperis pareiškė, kad JAV nebesilaiko INF ir jau yra pradėjusios kurti „mobilias įprastines nuo žemės paleidžiamų sparnuotųjų ir balistinių raketų sistemas“.

„Dabar, kai esame pasitraukę iš sutarties, Gynybos departamentas visokeriopai sieks plėtoti šias nuo žemės paleidžiamas įprastines raketas kaip protingą atsaką į Rusijos veiksmus“, – tvirtino Pentagono vadovas.

Pekinas: JAV raketos bandymas išprovokuos naujas ginklavimosi varžybas

Kinija antradienį perspėjo, kad Jungtinių Valstijų Kalifornijos pakrantėje surengtas vidutinio nuotolio nuo žemės paleidžiamos sparnuotosios raketos bandymas išprovokuos naujas ginklavimosi varžybas.

„Šis JAV žingsnis išprovokuos naują ginklavimosi varžybų etapą, lemsiantį karinės konfrontacijos eskalavimą ir padarysiantį rimtą neigiamą įtaką tarptautinio ir regioninio saugumo situacijai“, – sakė Kinijos užsienio reikalų ministerijos atstovas spaudai Gengas Shuangas (Gengas Šuangas).

Rašyti komentarą
Komentarai (5)

Ž. Valstiečių Beretininkė

Ginklavimosi varžybos ir nustekeno Tarybų Sąjungą draugo caro Brežnevo laikais . Ir subyrėjo ta blogio imperija caro Horbačiovo metais . Ir subyrės dabartinė federacija po -iolikos metų . Amen .

Jonas

Bezdzione su granata rankoje pasimete ir nezino ka daryti ???

...

Karinė įtampa reikalinga TIK jankių ginklų gamintojams, jiems bet kokia taiki sutartis - peilis po kaklu... aišku, svarbiausia kitus dėl kažkokių 'pažeidimų' kaltinti, o ne save.
DAUGIAU KOMENTARŲ

SUSIJUSIOS NAUJIENOS