Seule viešintis japonų premjeras: veria širdį dėl Pietų Korėjos kolonijinių laikų kančių | Diena.lt

SEULE VIEŠINTIS JAPONŲ PREMJERAS: VERIA ŠIRDĮ DĖL PIETŲ KORĖJOS KOLONIJINIŲ LAIKŲ KANČIŲ

Seule viešintis Japonijos ministras pirmininkas Fumio Kishida (Fumijas Kišida) sekmadienį sakė, kad jam veria širdį dėl Pietų Korėjos kolonijinių laikų kančių.

Japonų premjeras per svarbų aukščiausiojo lygio susitikimą taip pat gyrė naujas pastangas pataisyti seniai įtemptus Tokijo ryšius su Seulu.

„Man veria širdį, nes daugelis žmonių tuo metu išgyveno labai sunkią ir liūdną patirtį“, – sakė F. Kishida, kalbėdamas po susitikimo su Pietų Korėjos prezidentu Yoon Suk-yeolu (Jun Sukjolu).

Rytų Azijos kaimynės, abi svarbios Jungtinių Valstijų saugumo sąjungininkės, jau seniai nesutaria dėl istorinių klausimų, susijusių su Japonijos 1910–1945 metais vykdytos kolonijinės Korėjos pusiasalio okupacijos žiaurumais, įskaitant seksualinę vergiją ir priverstinį darbą.

Nuo 2018 metų, kai Pietų Korėjos Aukščiausiasis Teismas nurodė Japonijos įmonėms išmokėti kompensacijas karo laikų priverstinio darbo aukoms, abi šalys yra įsivėlusios į ekonominį ginčą, kuris sukėlė Tokijo pyktį.

Tačiau pernai pareigas pradėjęs eiti Yoon Suk-yeolas, siekdamas užkasti istorinį karo kirvį, anksčiau paskelbė planą kompensuoti aukoms žalą tiesiogiai nedalyvaujant Tokijui.

Šis žingsnis buvo nepopuliarus šalies viduje, taip pat ir tarp aukų, kurios teigia, jog jis neatitinka jų reikalavimų, kad tam tikros Japonijos bendrovės visiškai atsiprašytų ir išmokėtų kompensacijas.

Seulas teigia, kad daugelis aukų jau sutiko su susitarimu.

Ekspertai prognozavo, kad Tokijas nepateiks naujo atsiprašymo. Seule F. Kishida patvirtino ankstesnių savo šalies administracijų nuoširdų atsiprašymą.

„Kai prezidentas Yoon Suk-yeolas lankėsi Japonijoje kovo mėnesį, aiškiai pasakiau, kad perėmiau ankstesnių kabinetų poziciją, susijusią su istorijos pripažinimu“, – sakė F. Kishida, teigdamas, kad laikosi 1998 metų susitarimo, į kurį buvo įtrauktas atsiprašymas už kolonijinių laikų elgesį.

„Vyriausybės pozicija ateityje nesikeis“, – sakė jis.

Yoon Suk-yeolas ne kartą yra sakęs, kad abi šalys turi išspręsti savo istorinius ginčus, o kovą naujienų agentūrai AFP teigė, kad jau seniai reikėjo, jog abi šalys „nutrauktų užburtą abipusio priešiškumo ratą ir dirbtų kartu“, kad pagerintų regioninį saugumą.

F. Kishida sakė, kad jo, kaip Japonijos ministro pirmininko, „pareiga yra paveldėti ir tęsti mūsų pirmtakų, kurie įveikė sunkius laikus, pastangas ir bendradarbiauti su Pietų Korėjos puse, pradedant prezidentu Yoon Suk-yeolu, siekiant bendradarbiauti ateityje“.

Rašyti komentarą
Komentarai (0)

SUSIJUSIOS NAUJIENOS