Kim Jong Unas atvyko į Hanojų susitikti su D. Trumpu | Diena.lt

KIM JONG UNAS ATVYKO Į HANOJŲ SUSITIKTI SU D. TRUMPU

  • 0

Šiaurės Korėjos lyderis Kim Jong Unas (Kim Čen Unas) antradienį atvyko į Hanojų, kur jį pasitiko entuziastinga minia ir daugybė saugumo darbuotojų.

Vietnamo sostinėje Kim Jong Unas antrąkart susitiks su JAV prezidentu Donaldu Trumpu (Donaldu Trumpu), pasauliui laukiant apčiuopiamos pažangos dėl Pchenjano branduolinės programos.

Per istorinį pirmąjį viršūnių susitikimą, įvykusį pernai birželį Singapūre, buvo pasirašytas tik miglota deklaracija dėl denuklearizacijos siekių, todėl analitikai sako, kad per antrąjį būtina susitarti dėl konkrečių žingsnių Pchenjano branduolinio arsenalo likvidavimo link.

Paprastai apsnūdusi Vietnamo Dong Dango pasienio traukinių stotis pasipuošė laukiant Kim Jong Uno. Pastarasis, panašiai kaip kadaise jo senelis Kim Il Sungas (Kim Ir Senas), į Vietnamą atvažiavo po pustrečios dienos trukusios 4 tūkst. km kelionės per Kiniją šviesiai žalios spalvos traukiniu.

Garbės sargybos kariškiai švariomis baltomis uniformomis pasveikino šiaurės korėjiečių delegaciją, kai patarėjų ir saugumo darbuotojų apsuptas Kim Jong Unas mojuodamas ir šypsodamasis žengė raudonuoju kilimu.

Vietos pareigūnė Hoang Thi Thuy (Hoang Ti Tui) sakė, kad laukė paryčiais lyjant šaltam lietui, kad pamatytų Kim Jong Uną – pirmąjį Šiaurės Korėjos lyderį, atvykusį į vienos partijos valdomą Vietnamą po Kim Il Sungo vizito 1964 metais.

„Buvau labai susijaudinusi, kai jie liepė man stovėti vietoje ir laukti traukinio, – naujienų agentūrai AFP pasakojo ji. – Pamatėme lyderį iš toli. Jaučiuosi tokia laiminga, kad sunku tai nusakyti.“

Mao Zedongo (Mao Dzeduno) stiliaus juodą švarką dėvintis ir lydimas karių bei asmens sargybinių Kim Jong Unas buvo įsodintas į jo laukusį automobilį „Mercedes Benz“, ir netrukus jo kortežas išvyko į Hanojų. Sostinės gatvėse Šiaurės Korėjos lyderio irgi laukė didelės minios, o keliuose patruliuoja šarvuočiai.

Hanojuje Šiaurės Korėjos lyderis apsistojo viešbutyje „Melia“ ir veikiausiai liks jame iki šios savaitės pabaigos.

Vėliau antradienį į Vietnamo sostinę turintis atvykti D. Trumpas pasirinko tradiciškesnį kelionės būdą – prezidentiniu lėktuvu „Air Force One“. Jis paskelbė „Twitter“, kad tikisi „labai produktyvaus“ antrojo viršūnių susitikimo.

JAV prezidentas vėl pareiškė, kad Šiaurės Korėjai gali pasiekti ekonominės pažangos, jei Pchenjanas atsisakytų savo branduolinės programos.

„Po visiško denuklearizacijos Šiaurės Korėja greitai taps ekonomikos jėgaine. Jos neįvykdžius, viskas liktų kaip yra dabar“, – socialiniame tinkle „Twitter“ parašė D. Trumpas.

„Pirmininkas Kim priims išmintingą sprendimą!“

Abiejų nenuspėjamų lyderių santykiai neseniai dramatiškai pasikeitė – nuo svaidymosi asmeniniais įžeidimais ir grasinimais sunaikinti vienas kito šalis iki D. Trumpo pareiškimo, kad apsikeisdamas laiškais su Kim Jong Unu jį „įsimylėjo“.

Tačiau daugelis Šiaurės Korėjos stebėtojų vadina susitikimą Singapūre politiniu teatru, nenuvedusiu iki konkrečių žingsnių denuklearizacijos link, ir pabrėžia, jog per susitikimą Hanojuje būtina pasiekti daugiau.

„Reta galimybė pasiekti diplomatinės pažangos dėl Šiaurės Korėjos negyvuos neribotą laiką. Per antrąjį viršūnių susitikimą... būtina akcentuoti turinį, o ne formą“, – įsitikinusi Kelsey Davenport (Kelsi Deivenport) iš JAV įsikūrusios Ginklų kontrolės asociacijos.

Viršūnių susitikimo konkrečių detalių beveik neskelbiama, bet Baltųjų rūmų atstovė Sarah Sanders (Sara Sanders) pareiškė reporteriams prezidento lėktuve „Air Force One“, kad abu lyderiai ir jų artimi patarėjai trečiadienį ruošiasi susitikti prie pietų stalo.

„Kol nėra bandymų, mes patenkinti“

Diplomatinės pastangos po Singapūro susitikimo atsidūrė aklavietėje dėl pačios denuklearizacijos apibrėžties, JAV specialusis pasiuntinys Šiaurės Korėjai Stephenas Biegunas (Stivenas Biganas) pripažino, jog taip ir nebuvo nepasiekta „bendro sutarimo“, ką turėtų reikšti ši sąvoka.

Jungtinės Valstijos ne kartą reikalavo, kad Pchenjanas visiškai ir įrodomai atsikratytų savo branduolinio arsenalo.

Tuo metu Pchenjanas denuklearizaciją supranta plačiau ir siekia užsitikrinti, kad nebebūtų jam taikomos sankcijos ir būtų panaikinta JAV keliama grėsmė – įskaitant Amerikos karinį buvimą Pietų Korėjoje ar net platesniame regione.

Ruošdamasis viršūnių susitikimui D. Trumpas, regis, sušvelnino JAV reikalavimus Pchenjanui, kelis kartus pareiškęs, kad neskubins Šiaurės Korėjos likviduoti savo arsenalą, jei Pchenjanas ir toliau susilaikys nuo raketų ir branduolinių ginklų bandymų.

„Nenoriu nieko skubinti. Tenoriu, kad nebebūtų bandymų. Kol nėra bandymų, mes patenkinti“, – sakė D. Trumpas.

Jis taip pat užsiminė, kad po viršūnių susitikimo Hanojuje, gali būti organizuojama daugiau tokių renginių, gesindamas viltis, kad Vietnamo sostinėje bus pasiektas koks nors didelis proveržis.

Pchenjanas tvirtina, kad jau ėmėsi svarbių žingsnių – ilgiau nei metus nevykdė jokių balistinių raketų arba branduolinių ginklų bandymų, taip pat susprogdino tunelius, vedančius į požeminių branduolinių bandymų kompleksą.

Šiaurės Korėja taip pat siekia didesnių saugumo garantijų, pavyzdžiui, išdėstytų deklaracijoje apie 1950–1953 metų Korėjos karo pabaigą, nes šis konfliktas buvo užbaigtas tik paliaubomis, o ne oficialia taikos sutartimi. Taip pat galėtų būti atidaryti dvišalių ryšių biurai.

Tai pasiųstų signalą apie JAV ir Šiaurės Korėjos santykių normalizavimo pirmąjį etapą, mano Asano politikos studijų instituto darbuotojas Go Myong-hyunas (Go Mjonghjunas). Anot jo, toks sprendinys būtų idealus „politiškai simbolinis žingsnis“, geresnis negu skubotas susitarimas sušvelninti sankcijas.

„Abiem pusėms negalėtų būti nieko blogiau negu išeiti po šio susitikimo tarsi bergždžiai sugaišus laiką“, – sakė Vašingtone veikiančio Nacionalinių interesų centro analitikas Harry Kazianis (Haris Kazianis).

GALERIJA

  • Kim Jong Unas atvyko į Hanojų susitikti su D. Trumpu
  • Kim Jong Unas atvyko į Hanojų susitikti su D. Trumpu
  • Kim Jong Unas atvyko į Hanojų susitikti su D. Trumpu
  • Kim Jong Unas atvyko į Hanojų susitikti su D. Trumpu
  • Kim Jong Unas atvyko į Hanojų susitikti su D. Trumpu
  • Kim Jong Unas atvyko į Hanojų susitikti su D. Trumpu
  • Kim Jong Unas atvyko į Hanojų susitikti su D. Trumpu
  • Kim Jong Unas atvyko į Hanojų susitikti su D. Trumpu
  • Kim Jong Unas atvyko į Hanojų susitikti su D. Trumpu
Rašyti komentarą
Komentarai (0)

SUSIJUSIOS NAUJIENOS