Trumpo tarifai išpūs vaistų kainas Lietuvoje? Pereiti į pagrindinį turinį

Trumpo tarifai išpūs vaistų kainas Lietuvoje?

2025-05-18 20:04

JAV prezidentas Donaldas Trumpas pasirašė įsaką dėl receptinių vaistų ir farmacijos gaminių kainų sumažinimo. Jungtinėse Valstijose vaistų kainos dabar kelis, kartais net dešimteriopai, didesnės nei kitose šalyse. Ar realu, kad kainos bus sumažintos nuo 30 iki 80 procentų? Kas už tai sumokės?

Trumpo tarifai išpūs vaistų kainas Lietuvoje?
Trumpo tarifai išpūs vaistų kainas Lietuvoje? / J. Kalinsko/BNS, Scanpix nuotr.

D. Trumpas, kaip žadėjo, jog pranešimas sudrebins žemę, taip ir padarė. Parašas padėtas ant įsako, susijusio su vaistų kainomis.

„Mūsų šalyje vaistų kainos yra didžiausios visame pasaulyje – kartais net penkis, šešis, septynis ar aštuonis kartus“, – teigė JAV prezidentas Donaldas Trumpas.

Anot jo, Amerikos pacientai, permokėdami už vaistus, subsidijavo kitų šalių sveikatos priežiūrą ir tai turi baigtis. Anot D. Trumpo, receptinių vaistų ir farmacijos gaminių kainos turėtų sumažėti 59 proc., o kai kuriais atvejais net iki 90 proc. Suderėti naujas kainas prezidentas davė 30 dienų terminą. Kiek tai aktualu Europai ir Lietuvai?

Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:

 

 

„Žinoma, kad JAV yra brangiausia rinka, pelningiausia rinka vaistų gamintojams, ir kompensacinis mechanizmas gali atsiliepti Europai“, – aiškino Lygiagretaus vaistų importo asociacijos direktorius Donatas Parulis.

„Aktualu, bet daryti prognozes arba bijoti yra per anksti, nes žinome, deja, kad ir nuomonė yra keičiama dažnai“, – sakė sveikatos apsaugos viceministras Daniel Naumovas.

JAV šiuo metu nėra centrinės valdžios vykdomo kainų reguliavimo, kuris būtų taikomas visiems vaistams. Svarbiausias vaidmuo nustatant kainas tenka farmacijos pramonei, o vyriausybės įtaka – ribota.

„Amerikoje yra kita didžiulė rinka. Ir tarp Kanados jau yra skirtumas – kainos ženkliai gali skirtis. O D. Trumpo žinutė buvo pasakyta, kad kainos gali skirtis iš tos pačios gamyklos atkeliaujančio vaisto kelis kartus, lyginant Europą ir JAV“, – sakė D. Parulis.

Žinoma, kad JAV yra brangiausia rinka, pelningiausia rinka vaistų gamintojams, ir kompensacinis mechanizmas gali atsiliepti Europai.

Kodėl tokie kainų skirtumai, kurie, beje, yra ir pačioje Europoje?

„Kokios konkrečios vaistų kainos? Dažnai ir naujų vaistų nesužinosime, nes toje pačioje Europoje, valstybėse narėse ir Lietuvoje turime slaptas sutartis, kur tikrosios kainos nežinai, ir valstybės narės pačios derasi su vaistų gamintojais“, – aiškino D. Parulis.

Kol kas neaišku, kaip D. Trumpo įsakas veiks, tačiau sveikatos apsaugos viceministras sako, kad poveikis, kad ir netiesioginis, bet gali būti.

„Mūsų Europos gamintojai praras rinką Amerikoje, dėl to jie praras pinigus ir turės arba surasti kitą rinką, arba pakelti kainas kitur“, – teigė D. Naumovas.

„Europos Sąjunga vis dar yra viena pagrindinių reikalingų vaistų JAV rinkai tiekėjų. Kiek daugiau nei 4 iš 10 (41 proc.) esminių vaistinių preparatų nėra gaminami JAV teritorijoje“, – kalbėjo Vaistų gamintojų asociacijos direktorė Genutė Voverienė.

„Kažkur pokytį kainose gamintojai norės kitose šalyse atgauti. Panašu, kad kitur gali brangti“, – sakė Lygiagretaus vaistų importo asociacijos direktorius.

Mūsų specialistai sako, yra nerimo ir dėl galimų muitų.

„Apie muitus vaistams, importuojamiems į JAV, buvo kalba, kad tai prasidės“, – kalbėjo Lygiagretaus vaistų importo asociacijos direktorius.

„Europos farmacijos pramonė su dideliu susirūpinimu stebi JAV svarstymus taikyti tarifus vaistų importui“, – tikino Inovatyvios farmacijos pramonės asociacijos direktorė Jūra Smilgaitė.

Anot jos, toks žingsnis būtų rizikingas ir dėl eilinių amerikiečių kišenių.

„Jeigu dėl tarifų vaistų kainų padidėjimo kaštai būtų perkeliami vartotojams JAV, tai vartotojams išlaidos padidėtų iki 51 mlrd. dolerių per metus. Galutiniame rezultate grėstų Europos konkurencingumui“, – teigė J. Smilgaitė.

Anot viceministro, Europa šiuo metu juda vaistų nepriklausomybės linkme. Kiek Europa priklausoma nuo Amerikos, Kinijos ir Indijos, parodė pandemija.

„Visi užsidarė ir net paracetamolio neturėjome. Dabar išeina Kritinių vaistų aktas Europos Sąjungoje, kur planuojame grąžinti gamybą į Europą. Norime, kad ir Lietuvoje atsirastų gamyba“, – sakė sveikatos apsaugos viceministras.

Anot specialistų, vaistų kainos gali mažėti tik didinant konkurencingumą.

Vaistų kainų reguliavimas Jungtinėse Valstijose buvo vienas iš pagrindinių D. Trumpo pirmtako, demokrato Joe Bideno, darbotvarkės klausimų.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Vaistukas

Vaistų kainos nebūtų tokios didelės, jeigu mūsų farmacijos elitas jų nesukeltų! Jie net nedrįsta atskleisti, kokiomis kainomis perka medikamentus, įvardindami kaip "valstybinę paslaptį". Prilygina tankui ar lėktuvui... Laikas juos papurtyti už pakarpos, gal ir teusėsaugai atsirastų darbelio, nors jų turtai gal ir išpirktų kaltes...
1
0
Visi komentarai (1)