Uigūrų aktyvistui įteikta Sacharovo premija | Diena.lt

UIGŪRŲ AKTYVISTUI ĮTEIKTA SACHAROVO PREMIJA

Kinijos uigūrų mokslininkui ir žmogaus teisių aktyvistui Ilhamui Tohti (Ilchamui Tochčiui) Europos Parlamente Strasbūre trečiadienį įteikta 2019 metų Sacharovo premija už minties laisvę.

Uigūrų ekonomistą ir intelektualą Kinija dėl kaltinimų separatizmu 2014 metais įkalino iki gyvos galvos. Iškilmingoje ceremonijoje Europos Parlamente jam atstovavo duktė Jewhar Ilham (Dževchar Ilcham). Premiją įteikė EP pirmininkas Davidas Sassoli (Davidas Sasolis).

Pirmadienį EP nariai iš Užsienio reikalų ir Vystymosi komitetų bei Žmogaus teisių pakomitečio taip pat surengs diskusiją su J. Ilham.

Už Kinijos šiaurės vakariniame Sindziango regione gyvenančios uigūrų musulmonų mažumos teises kovojusiam I. Tohti šiais metais taip pat buvo paskirta Vaclavo Havelo žmogaus teisių premija.

Šiemet Sacharovo premijai dar buvo nominuoti nužudyta Brazilijos politinė aktyvistė ir žmogaus teisių gynėja Marielle Franco (Marielė Franku), Amazonijos indėnų vadas Raoni Metuktire'as (Raonis Metuktiras), kovojantis prieš miškų naikinimą Amazonijoje, ir brazilų žmogaus teisių bei aplinkosaugos aktyvistė Claudelice Silva dos Santos (Klaudelisi Silva dos Santos).

Sąrašą užbaigė penkių studenčių grupė iš Kenijos „The Restorers“ (Stacy Owino (Steisi Ovino), Cynthia Otieno (Sintija Otjeno), Purity Achieng (Pjuriti Ašing), Mascrine Atieno (Maskrin Atjeno) ir Ivy Akinyi (Ivi Akinji)), sukūrusi mobiliąją aplikaciją „i-Cut“, padedančią moterims, nukentėjusioms nuo lytinių organų žalojimo, paplitusio Afrikoje.

1988 metais įsteigtą Sacharovo premiją už minties laisvę, pavadintą žymaus rusų disidento Andrejaus Sacharovo vardu, EP kasmet teikia išskirtinėms asmenybėms ar grupėms, „labiausiai prisidėjusioms prie kovos už žmogaus teises ar demokratiją“. Laureatui skiriama 50 tūkst. eurų.

Pernai Sacharovo premija buvo skirta Ukrainos režisieriui Olehui Sencovui.

GALERIJA

  • Uigūrų aktyvistui įteikta Sacharovo premija
  • Uigūrų aktyvistui įteikta Sacharovo premija
  • Uigūrų aktyvistui įteikta Sacharovo premija
  • Uigūrų aktyvistui įteikta Sacharovo premija
Scanpix nuotr.
Rašyti komentarą
Komentarai (1)

Anonimas

Kinai žino ką daro. Prisidirbo- tegul sėdi.

SUSIJUSIOS NAUJIENOS