Verslo atstovai ragina Jungtinės Karalystės politikus susiimti dėl „Brexito“ | Diena.lt

VERSLO ATSTOVAI RAGINA JUNGTINĖS KARALYSTĖS POLITIKUS SUSIIMTI DĖL „BREXITO“

Didžiosios Britanijos įmonės pirmadienį primygtinai paragino politikus nutraukti ginčą dėl „Brexito“ ir susitarti dėl tvarkingo pasitraukimo iš Europos Sąjungos, praneša naujienų agentūra „Reuters“.

Likus mažiau negu devynioms savaitėms iki numatyto Jungtinės Karalystės pasitraukimo iš Bendrijos kovo 29 dieną, Londone dar nėra susitarimo, kaip arba netgi ar, palikti didžiausią pasaulyje prekybos bloką.

Parlamentas atmetė premjerės Theresos May pasitraukimo susitarimą, į kurį įtrauktas beveik dvejų metų pereinamasis laikotarpis, kuris padėtų sumažinti ekonomikos trikdžius. Tai priartino Jungtinę Karalystę prie „Brexito“ be sutarties, žingsnio, kuris sukeltų sumaištį uostuose, sutrikdytų produkcijos tiekimo grandines ir sukrėstų finansų rinkas.

Antradienio balsavimo britų parlamente išvakarėse Jungtinės Karalystės laivybos pramonės atstovai paragino įstatymų leidėjus sustabdyti ginčus ir susitarti, kad premjerė galėtų užbaigti pasitraukimo derinimą su Bendrija.

Politikai nesutaria dėl „Brexito“, o tai nepalanku kai kurioms pasaulio įmonėms, nes Jungtinė Karalystė per pastaruosius du dešimtmečius buvo vienas iš svarbiausių užsienio investicijų tikslų.

Aukštesnės maisto kainos ir produktų trūkumas

„Brexitas“ be sutarties kelia grėsmę Jungtinės Karalystės (JK) prekybai maistu ir gali lemti išaugusias kainas ir maisto produktų trūkumą parduotuvių lentynose, įspėja Didžiosios Britanijos prekybininkai.

M&S, „Sainsbury's“ ir „Waitrose“ yra tarp prekybininkų, kurie perspėja, kad šviežio maisto saugojimas ilgesniam laikui yra neįmanomas, todėl JK yra ypač priklausoma nuo Europos Sąjungos maisto produktų importo. Perspėjimą Didžiosios Britanijos valdžiai siunčia Britų prekybos konsorciumas, o jo laišką pasirašo pagrindiniai prekybininkai.

Britų prekybos konsorciumo laiške, kurį cituoja BBC, įspėjama, kad pačios vyriausybės prognozuojamas krovinių pervežimo per Kalė uostą nuosmukis, sudarysiantis net 87 proc., kelia grėsmę daugybės produktų prieinamumui parduotuvėse.

Laiške taip pat nuogąstaujama dėl muitų įvedimo kietojo „Brexito“ atveju. Šiuo metu vos 10 proc. JK importuojamo maisto yra taikomi Pasaulio prekybos organizacijos (PPO) nustatyti muitai.

Jei įvyktų blogiausias „Brexito“ scenarijus ir Didžioji Britanija prekiautų pagal PPO taisykles, įspėja prekybininkai, maisto produktų importo kainos gerokai išaugtų, o tai padidintų kainas ir vartotojams. Laišką, be kitų prekybininkų, pasirašė ir KFC, „Co-Op“ bei „Lidl“ generaliniai direktoriai.

Prekybininkai taip pat pabrėžia artimus Jungtinės Karalystės maisto pramonės ryšius - net trečdalis maisto produktų į šalį importuojama iš ES.

„Kovą situacija paaštrės, nes pačios Didžiosios Britanijos derliaus sezono maisto produktai baigsis“, - rašoma laiške. Pasak prekybininkų, kovo mėnesį apie 90 proc. salotų, 80 proc. pomidorų ir 70 proc. uogų, parduodamų Didžiojoje Britanijoje, į šalį atkeliauja iš ES.

„Kadangi šie maisto produktai yra greitai gendantys, juos reikia skubiai pervežti iš ūkių į mūsų parduotuves“, - sako prekybininkai. Anksčiau šalies parduotuvių ir prekybos centrų atstovai neįsitraukdavo į „Brexito“ debatus, tačiau nusprendė paraginti vyriausybę ir parlamentą tvarkytis su situacija, nes iki „Brexito“ datos liko visai nedaug laiko.

Laiške prekybininkai pabrėžia, kad sukaupti šviežio ir greitai gendančio maisto atsargas yra praktiškai neįmanoma, o itin sudėtingai tiekimo grandinei, kuria maisto produktai yra importuojami į JK, „bus padaryta daug žalos“, jei šalis iš Bendrijos pasitrauks be sutarties.

Be kita ko, priduriama laiške, sukaupti daugiau maisto produktų sudėtinga, nes „visi sandėliai ir šaldytuvai jau yra naudojami kitoms prekėms“.

„Nors mes aktyviai bendradarbiaujame su tiekėjais dėl nepaprastosios padėties planų, neįmanoma suvaldyti visų grėsmių, kylančių mūsų tiekimo grandinėms, todėl bijome, kad „Brexitas“ be sutarties padarys mums itin daug žalos“, - rašoma prekybininkų laiške Didžiosios Britanijos parlamentarams.

Rašyti komentarą
Komentarai (0)

SUSIJUSIOS NAUJIENOS