ES steigs tribunolą Rusijos vadovams teisti Pereiti į pagrindinį turinį

ES steigs tribunolą Rusijos vadovams teisti

2025-05-09 12:44
Jūras Barauskas (ELTA)

ES užsienio reikalų ministrai penktadienį susirinko Ukrainos Lvivo mieste, kur turėtų pritarti tam, kad būtų steigiamas specialusis tribunolas teisti aukščiausio lygio Rusijos vadovus dėl invazijos.

ES steigs tribunolą Rusijos vadovams teisti
ES steigs tribunolą Rusijos vadovams teisti / Scanpix nuotr.

Toks jų susitikimas tapo simboliniu paramos gestu, parodytų tą pačią dieną, kai Rusijoje švenčiama Antrojo pasaulinio karo pabaiga ir Maskvoje vyksta grandiozinis karinis paradas, o prezidentas Vladimiras Putinas sovietų pergalę prieš nacistinę Vokietiją naudojasi kaip priemone užsitikrinti savo šalies pritarimą jo trejus metus trunkančiam puolimui.

„Svarbu ir simboliška, kad europiniai partneriai Europos dieną stovi šalia Ukrainos“, – socialiniuose tinkluose rašė Ukrainos ministras pirmininkas Denysas Šmygalis.

Jis priėmė 35 šalių ir Europos Tarybos delegacijas, kuriose yra ir vyriausioji Europos Sąjungos diplomatė Kaja Kallas.

„Niekas neliks nenubaustas, visiems teks atsakyti už įvykdytus nusikaltimus“, – ketvirtadienį pasibaigus Varšuvoje vykusiam ES ministrų susitikimui sakė K. Kallas.

Specialiojo tribunolo užduotis bus patraukti vyriausiuosius Rusijos vadovus atsakomybėn už „agresijos nusikaltimą“, įvykdytą pradėjus invaziją Ukrainoje.

Hagoje įsikūręs Tarptautinis Baudžiamasis Teismas (TBT) dėl ukrainiečių vaikų grobimo jau yra išdavęs V. Putino, o dėl išpuolių prieš civilius – keturių aukščiausiojo rango jo karo vadų arešto orderius.

Tačiau TBT neturi jurisdikcijos priversti Rusiją atsakyti už patį sprendimą pradėti invaziją.

Nemanoma, kad naujasis tribunolas galės teisti V. Putiną, kol šis laikosi poste, mat tokiu atveju galioja tarptautinės teisės principas, suteikiantis neliečiamumą šalių prezidentams, ministrams pirmininkams ir užsienio reikalų ministrams.

Pasiūlymai įsteigti tokį tribunolą pasigirdo prieš daugiau nei dvejus metus, tačiau kol kas nepavyko sutarti dėl jo teisinio pagrindo ir darbo principų, tad didelės pažangos sprendžiant šį klausimą pasiekta nebuvo.

Į Baltuosius rūmus grįžus JAV prezidentui Donaldui Trumpui, reikalai rodosi paspartėjo, mat oficialūs Europos asmenys baiminasi, kad jo planai sudaryti taikos susitarimą gali baigtis tuo, kad Maskvai apskritai pavyks išsisukti nuo teisingumo.