„Šiandien pasiekėme susitarimą su Izraeliu dėl humanitarinės pagalbos patekimo į Gazos Ruožą išplėtimo“, – socialiniame tinkle „X“ parašė ES užsienio reikalų vadovė Kaja Kallas.
„Šis susitarimas reiškia, kad bus atidaryta daugiau perėjimo punktų, į Gazą įvažiuos pagalbos ir maisto sunkvežimiai, bus sutvarkyta gyvybiškai svarbi infrastruktūra ir apsaugoti pagalbos darbuotojai. Tikimės, kad Izraelis įgyvendins visas sutartas priemones“, – pridūrė K. Kallas.
Du milijonai Gazos Ruožo gyventojų susiduria su baisiomis humanitarinėmis sąlygomis, nes Izraelis per niokojantį karą su „Hamas“ smarkiai apribojo pagalbos teikimą.
Pareiškime K. Kallas teigė, kad priemonės, dėl kurių susitarta su Izraeliu, „yra arba bus įgyvendintos artimiausiomis dienomis, laikantis bendro supratimo, kad pagalba tam tikru mastu turi būti teikiama tiesiogiai gyventojams“.
Ji sakė, kad tarp šių priemonių yra „gerokai padidintas kasdien į Gazą vykstančių sunkvežimių, gabenančių maistą ir ne maisto produktus, skaičius“, atidaryta dar keletas sienos perėjimo punktų tiek šiaurėje, tiek pietuose ir vėl atidaryti keliai iš Jordanijos ir Egipto.
„ES yra pasirengusi koordinuoti veiksmus su visais atitinkamais humanitarinės pagalbos subjektais, JT agentūromis ir nevyriausybinėmis organizacijomis vietoje, kad būtų užtikrintas skubus šių skubių veiksmų įgyvendinimas“, – sakoma pareiškime.
Šis žingsnis žengtas tuo metu, kai Izraelis ir „Hamas“ toliau derasi dėl JAV remiamo susitarimo dėl paliaubų, kuriuo siekiama sustabdyti karą, detalių.
ES svarstė galimybę imtis priemonių prieš Izraelį, nustačiusi, kad jis savo veiksmais Gazos Ruože pažeidė bendradarbiavimo susitarimą.
Tačiau 27 šalių blokui sunkiai sekasi rasti bendrą sutarimą dėl to, kokių veiksmų imtis, nes jis šiuo klausimu yra susiskaldęs: esama ir tvirtų Izraelio šalininkų, ir remiančiųjų palestiniečius.
Karas Gazos Ruože prasidėjo po to, kai 2023 metų spalio 7 dieną „Hamas“ užpuolė Izraelį ir nužudė 1 219 žmonių, daugiausia civilių.
Izraelio atsakomųjų smūgių metu Gazos Ruože žuvo mažiausiai 57 680 palestiniečių, dauguma jų – civiliai, rodo „Hamas“ valdomos teritorijos sveikatos apsaugos ministerijos duomenys.
Jungtinės Tautos šiuos skaičius laiko patikimais.
Naujausi komentarai