„Taip, aš tai pavadinau genocidu“, – sakė prezidentas drauge su juo po Ajovą keliaujantiems žurnalistams, paklaustas apie anksčiau antradienį vienoje kalboje pavartotą terminą – pirmą kartą JAV administracijoje.
„Tampa vis aiškiau ir aiškiau, kad Putinas tiesiog bando išnaikinti idėją, kad gali būti ukrainietis“, – sakė J. Bidenas.
Pasak J. Bideno, galiausiai teismai turės nustatyti, ar Rusijos veiksmai Ukrainoje, kur ji kaltinama žiaurumais prieš civilius gyventojus, yra genocidas.
„Leisime teisininkams tarptautiniu mastu nuspręsti, ar tai atitinka reikalavimus, ar ne, bet man tikrai taip atrodo“, – sakė jis.
J. Bidenas pridūrė: „Įrodymų daugėja“.
„Atsiranda vis daugiau įrodymų apie siaubingus dalykus, kuriuos rusai padarė Ukrainoje, – teigė jis. – Ir mes tik dar daugiau sužinosime apie nuniokojimą.“
Ukraina kaltino Rusiją karo nusikaltimais dar prieš tai, kai Bučoje buvo aptikti šimtai nužudytų civilių. Vaizdai iš šio netoli Kyjivo esančio miesto sukėlė tarptautinį pasipiktinimą.
Anksčiau J. Bidenas pavadino V. Putiną „karo nusikaltėliu“ ir sakė, kad jis turi stoti prieš teismą dėl įtariamų žiaurumų.
Tačiau Jungtinės Valstijos, laikydamosi ilgalaikio protokolo, nevartojo termino „genocidas“ dėl jo griežtos teisinės apibrėžties ir sunkių šio kaltinimo implikacijų.
J. Bidenas pirmą kartą apkaltino V. Putiną genocidu anksčiau antradienį sakydamas kalbą apie kylančias kuro kainas ir teigė, kad amerikiečių galimybė įsipilti degalų neturėtų „priklausyti nuo to, ar diktatorius paskelbs karą ir vykdys genocidą už pusės pasaulio“.
J. Bideno administracija kaltina V. Putino surengtą invaziją dėl staigaus kainų padidėjimo JAV degalinėse.
Anksčiau žurnalistai klausė J. Bideno, ar žudynės Bučoje prilygsta genocidui, ir jis atsakė: „Ne, manau, kad tai yra karo nusikaltimas“.
E. Macronas ragina kalbėti atsargiai
Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas (Emaniuelis Makronas) trečiadienį atsisakė pakartoti JAV prezidento kaltinimą, kad Rusija vykdo ukrainiečių genocidą, ir įspėjo, kad žodinis eskalavimas nepadės užbaigti karo.
Tačiau E. Macronas, intensyvindamas savo rinkimų kampaniją prieš savo varžovę, kraštutinių dešiniųjų lyderę Marine Le Pen (Marin Le Pen), televizijai „France 2“ sakė, kad lyderiai turėtų kalbėti atsargiai.
„Aš pasakyčiau, jog Rusija vienašališkai sukėlė brutaliausią karą, jog dabar nustatyta, kad Rusijos armija įvykdė karo nusikaltimų, jog dabar būtina surasti kaltuosius, kad jie stotų prieš teisingumą“, – kalbėjo E. Macronas.
„Tai, kas vyksta, beprotybė, tai neįtikėtinai brutalu, – sakė jis. – Tačiau tuo pačiu metu žiūriu į faktus ir noriu pasistengti išlaikyti galimybę sustabdyti šį karą ir atkurti taiką. Nesu tikras, kad žodinė eskalacija pasitarnauja šiam reikalui.“
E. Macrono teigimu, esamoje situacijoje geriausia „atsargiai“ vartoti terminus apie genocidą, ypač todėl, kad „ukrainiečiai ir rusai yra broliškos tautos“.
E. Macronas, kuris karo metu palaikė dialogą su V. Putinu, savo komentarais atkartojo susirūpinimą, pareikštą praėjusį mėnesį, kai J. Bidenas pavadino V. Putiną skerdiku.
Prancūzijos lyderis tuo metu sakė, kad prioritetas yra per diplomatiją pasiekti ugnies nutraukimą ir „jei norime tai pasiekti, negalime eskaluoti [padėties] nei žodžiais, nei veiksmais“.
Interviu „France 2“ E. Macronas užsiminė, kad artimiausiomis dienomis vėl telefonu kalbėsis su V. Putinu ir V. Zelenskiu.
Kremlius: J. Bideno pareiškimai apie genocidą Ukrainoje – nepriimtini
Kremlius trečiadienį pareiškė, kad JAV prezidentas pasielgė „nepriimtinai“, apkaltinęs Maskvą vykdant genocidą Ukrainoje, kur jau antrą mėnesį tęsiasi Rusijos karinė kampanija.
„Kategoriškai su juo nesutinkame. Laikome nepriimtinais mėginimus tokiu būdu iškraipyti padėtį, juo labiau, kaip jau sakėms, kad tai vargu ar dera Jungtinių Amerikos Valstijų prezidentui“, – žurnalistams sakė Kremliaus atstovas Dmitrijus Peskovas.
Jis pridūrė, kad Jungtinės Valstijos yra „šalis, įvykdžiusi gerai žinomų darbų per naujųjų ir naujausiųjų laikų istoriją“, bet šios minties neišplėtojo.