JAV, Prancūzija ir Britanija sudavė smūgį Sirijai (Rusija pasmerkė) | Diena.lt

JAV, PRANCŪZIJA IR BRITANIJA SUDAVĖ SMŪGĮ SIRIJAI (RUSIJA PASMERKĖ)

  • 36

Jungtinės Valstijos, Didžioji Britanija ir Prancūzija šeštadienį surengė virtinę baudžiamųjų smūgių Sirijos prezidento Basharo al Assado (Bašaro Asado) režimui, atsakydamas į numanomas chemines atakas, kurias Amerikos prezidentas Donaldas Trumpas (Donaldas Trampas) pavadino „monstro nusikaltimais“.

Sirijos sostinėje Damaske girdėjosi sprogimai, o D. Trumpas apie šiuos karinius veiksmus paskelbė iš Baltųjų rūmų, nors Rusija pagrasino į juos atsakyti. Tikėtina, kad šie įvykiai žymi naują etapą brutaliame, jau septynerius metus besitęsiančiame pilietiniame kare.

Vienas Damaske esantis naujienų agentūros AFP korespondentas sakė, kad keli sprogimai pasigirdo apie 4 val. vietos (ir Lietuvos) laiku, o virš miesto girdėjosi lėktuvų gausmas. Sostinės šiaurėje ir rytuose matėsi kylantys dūmai.

„Ką tik įsakiau Jungtinių Valstijų ginkluotosioms pajėgoms surengti precizinių smūgių taikiniams, susijusiais su Sirijos diktatoriaus Basharo al Assado cheminės ginkluotės pajėgumams“, – D. Trumpas sakė per televiziją iš Baltųjų rūmų geriausiu eterio laiku.

 

 

„Šiuo metu vyksta bendra operacija su Prancūzijos ir Jungtinės Karalystės ginkluotosiomis pajėgomis. Dėkoju joms abiem“, – pridūrė prezidentas.

„Šios žudynės išties reikšmingai eskalavo šio siaubingo režimo cheminių ginklų naudojimo modelį“, – D. Trumpas sakė apie numanomą nuodingų dujų ataką prieš sukilėlių kontroliuotą Damasko rytinį priemiestį Dumą.

„Dėl šių pasišlykštėtinų atakų blogio motinos ir tėvai, kūdikiai ir vaikai blaškėsi skausmuose ir gaudydami orą, – pridūrė jis. – Tai nėra žmogaus veiksmai. Tai yra monstro nusikaltimai.“

„Šį vakarą mūsų veiksmų tikslas – tvirtai atgrasyti nuo cheminių ginklų gamybos, platinimo ir naudojimo, – aiškino D. Trumpas. – Sukurti šį atgrasymą – gyvybiškai svarbus Jungtinių Valstijų nacionalinis interesas. Jungtinis amerikiečių, britų ir prancūzų atsakas į šiuos žiaurumus apjungs visus mūsų nacionalinės galios instrumentus – karinius, ekonominius ir diplomatinius.“

„Esame pasiruošę tęsti šį atsaką, kol Sirijos režimas liausis naudojęs uždraustas chemines medžiagas“, – pridūrė JAV lyderis.

D. Trumpo pyktį palaikė Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas (Emanuelis Makronas).

„Negalime toleruoti, kad cheminių ginklų naudojimas taptų norma“, – sakoma jo pareiškime.

Didžiosios Britanijos premjerė Theresa May (Tereza Mei) kalbėjo atsargiau, bet taip pat palaikė šios minikoalicijos pastangas.

„Negalime leisti, kad naudoti cheminius ginklus taptų normalu – Sirijoje, JK gatvėse ar bet kur kitus pasaulyje“, – sakė ministrė pirmininkė, turėdama omenyje praeitą mėnesį Anglijoje įvykdytą išpuolį, kai vienas buvęs rusų dvigubas agentas ir jo duktė buvo apnuodyti, anot britų ekspertų, kovine chemine medžiaga.

Taikiniai

Šie smūgiai buvo nutaikyti į „cheminių ginklų infrastruktūrą“, o JAV pareiškė, kad tai yra perspėjimas B. al Assadui ateityje nebenaudoti tokių ginklų, nors ankstesni panašūs įspėjimai likdavo neišgirsti.

Buvo smogta vienam mokslinių tyrimų kompleksui Damasko apylinkėse, cheminių ginklų sandėliui vakariniame Chomso mieste ir trečiam taikiniui, kuriama buvo vadavietė ir cheminės ginkluotės įrangos sandėlys, nurodė JAV kariškiai.

Britų lėktuvai smogė „buvusiai raketų bazei... kur režimas, kaip vertinama, laikė cheminių ginklų pirmtakus“, pranešė šios šalies Gynybos ministerija. Be to, Prancūzija informavo, kad smūgiai buvo nutaikyti į „Sirijos režimo slaptą cheminį arsenalą“.

Padėtį Sirijoje stebinti organizacija „Syrian Observatory for Human Rights“ (SOHR) paskelbė, kad virtinė smūgių buvo suduota „mokslinių tyrimų centrams“ ir „kelioms karinėms bazėms“.

Rusijos kariškiai pareiškė, kad nė viena iš raketų nepateko į Maskvos dislokuotų oro erdvės gynybos pajėgų dengiamas sritis aplink Tartuso ir Hmeimimo karines bazes.

Pajėgos

Šiuose smūgiuose dalyvavo JAV, Britanijos ir Prancūzijos pajėgos. JAV gynybos sekretorius Jamesas Mattisas (Džeimsas Matisas) sakė, kad per juos buvo panaudota dukart daugiau šaudmenų negu per pernai amerikiečių surengtus smūgius vienai Sirijos karinių oro pajėgų bazei, sietai su viena ankstesne chemine ataka. Tąsyk buvo paleistos 59 sparnuotosios raketos „Tomahawk“.

Didžiosios Britanijos gynybos ministerija nurodė, kad keturi lėktuvai „Tornado“ paleido raketų „Storm Shadow“, o Prancūzijos gynybos ministerija paskelbė vaizdo įrašą, kuriama matyti naikintuvai „Rafale“, kylantys į šią misiją.

Kaip pranešama, JAV panaudojo bombonešius B-1, bet amerikiečių kariškiai atsisakė pateikti konkrečių duomenų.

Paleista 110 raketų, sako Damaskas

JAV, Didžioji Britanija ir Prancūzija, šeštadienį paryčiais surengusios baudžiamųjų smūgių prieš numanomus Sirijos cheminio arsenalo objektus, paleido iš viso 110 raketų į taikinius Damaske ir kitose šalies vietose, nurodė Sirijos kariškiai.

Brigados generolas Ali Mayhoubas (Ali Maihubas) per Sirijos valstybinę televiziją pareiškė, kad „mūsų oro erdvės gynybos priemonės daugumą jų sėkmingai numušė“.

Jis pridūrė, kad raketos smogė Mokslinių tyrimų centrui, įsikūrusiam Barzės rajone netoli Damasko, ir apgriovė vieną pastatą.

Chomso provincijoje vienos numuštos raketos nuolaužos sužeidė tris žmones, nurodė kariškis.

A. Mayhoubas sakė, kad šios atakos „neatgrasys“ Sirijos kariuomenės nuo pastangų eliminuoti „ginkluotus teroristus“ šalies teritorijoje.

Sirijos užsienio reikalų ministerija anksčiau paskelbė, kad ši ataka buvo įvykdyta tuo pačiu metu, kai atvyko tarptautinės cheminių ginklų priežiūros organizacijos misijos, siekiantys patikrinti Dumos miestą netoli Damasko, kur prieš savaitę buvo įvykdyta numanoma cheminė ataka.

Pasak Damasko, Vakarų galybės šiais smūgiais „stengiasi sutrukdyti misijos darbą“.

Cheminio ginklo uždraudimo organizacija (OPCW) anksčiau pranešė, kad jos ekspertai šeštadienį planuoja apsilankyti Dumoje.

Rusija buvo perspėta

Prancūzijos gynybos ministrė Florence Parly (Florans Parli) šeštadienį nurodė, kad per bendrą karinę operaciją su JAV ir Didžiąja Britanija šalies pajėgos smogė trims taikiniams Sirijoje ir kad Rusija apie šiuos veiksmus buvo iš anksto informuota.

F. Parly sakė žurnalistams, kad Prancūzija per šią operaciją pasiuntė naikintuvus iš keleto bazių savo teritorijoje, taip pat panaudojo raketomis apginkluotas fregatas Viduržemio jūroje.

Naktį Eliziejaus rūmų per „Twitter“ paskelbtam vaizdo įraše matyti kylantys modernūs naikintuvai „Rafale“.

Ministrė nurodė, kad smūgių taikiniais tapo Sirijos cheminių ginklų programos „pagrindinis tyrimų centras“ ir „dvi svarbios gamybos vietos“.

Ji pridūrė, jog „kartu su savo sąjungininkais pasirūpinime, kad rusai būtų iš anksto įspėti“.

Sirijos sąjungininkė Rusija šiuos Vakarų karinius veiksmus pasmerkė.

Prancūzijos užsienio reikalų ministras Jeanas-Yves'as Le Drianas (Žanas Ivas Le Drianas) sakė, kad per šią operaciją nebuvo taikomasi į Sirijos sąjungininkus arba civilius, tik į prezidento Basharo al Assado (Bašaro Asado) vyriausybę dėl numanomo jos cheminių ginklų naudojimo. Damaskas savo ruožtu griežtai neigia naudojęs cheminius ginklus.

Buvo vengiama Rusijos karinių objektų

JAV prezidento Donaldo Trumpo (Donaldo Trampo) administracija laiko Maskvą naujausios cheminės atakos Sirijoje bendrininke, bet Pentagono planuotojai labai stengėsi, kad smūgiai nepataikytų į Rusijos karinius objektus.

Vakarų ir Rusijos susidūrimas Sirijoje – tyčinis ar netyčinis – galėtų turėti katastrofiškų pasekmių ir staigiai pasukti septynerius metus trunkantį konfliktą nauja pavojinga kryptimi.

Kaip sakė JAV Jungtinio štabų vadų komiteto pirmininkas generolas Joe Dunfordas (Džo Danfordas), šeštadienį paryčiais buvo suduoti smūgiai trims taikiniams, susijusiems su Sirijos prezidento Basharo al Assado (Bašaro Asado) cheminių ginklų programa – mokslinių tyrimų kompleksui Damasko apylinkėse, cheminių ginklų sandėliui vakariniame Chomso mieste ir trečiam taikiniui, kuriame buvo vadavietė ir cheminės ginkluotės įrangos sandėlis.

Atrodo, kad buvo tikrai išvengta pataikymo į kokius nors rusų kariškius ar įrangą.

„Kalbant apie rusus, ... konkrečiai identifikavome šiuos taikinius, kad sumažintume Rusijos pajėgų įtraukimo riziką“, – sakė J. Dunfordas.

Rusų naujienų agentūros šeštadienį citavo Gynybos ministeriją, kad Maskva per šiuos smūgius nepanaudojo Sirijoje dislokuotų oro erdvės gynybos sistemų.

„Rusijos oro erdvės gynybos sistemos, esančios Sirijos teritorijoje, nebuvo panaudotos atremti raketų smūgiams“, surengtiems JAV, Prancūzijos ir Didžiosios Britanijos, sakoma Rusijos gynybos ministerijos pranešime.

D. Trumpas apie šiuos karinius veiksmus paskelbė per televiziją iš Baltųjų rūmų penktadienio vakarą JAV laiku. Jis kaltino Rusijos prezidentą Vladimirą Putiną ir jo vyriausybę neužtikrinus 2013 metų susitarimo, pagal kurį B. al Assadas turėjo atsisakyti cheminių ginklų, įgyvendinimo.

„Assado pastarojo meto ataka ir šiandienos atsakas yra tiesioginis Rusijos nesugebėjimo tesėti tą pažadą rezultatas“, – pareiškė D. Trumpas.

Tačiau ir J. Dunfordas, ir gynybos sekretorius Jamesas Mattisas (Džeimsas Matisas) pabrėžė, kad šiais smūgiais Amerika nesiekia labiau įsitraukti į Sirijos karą.

„Taikiniai ... vėlgi buvo konkrečiai paskirti siekiant degraduoti Sirijos karo mašinos pajėgumus kurti cheminius ginklus, – sakė J. Mattisas. – Nebuvo bandymų plėsti ... šią taikinių grupę.“

Bendravimo linija

J. Dunfordas pažymėjo, kad JAV kariškiai prieš šeštadienio nakties smūgius nekoordinavo jokių taikinių ir planų su rusais, bet sakė, kad pasinaudojus seniai veikiančia telefono linija, turinčia padėti išvengti konfliktinių situacijų, Maskvai buvo pasakyta, kuriuose rajonuose amerikiečiai, prancūzai ir britai vykdys operacijas.

Šia linija bendraujama kone kasdien, siekiant išvengti nesusipratimų JAV vadovaujamai koalicijai vykdant antskrydžius prieš kovotojų grupuotę „Islamo valstybė“ (IS), o Rusijai siekiant savų B. al Assado rėmimo tikslų.

Tačiau Maskvai vargu ar dar reikėjo perspėjimo, kad rengiami kariniai veiksmai.

Trečiadienį D. Trumpas socialiniame tinkle „Twitter“ parašė, kad į Siriją atskries „mielos, naujos ir „išmanios“ raketos, ir kad Rusijai reikia „pasiruošti“.

Sulaukęs kritikos dėl karo planų skelbimo, kuo ir pats kaltindavo savo pirmtaką Baracką Obamą (Baraką Obamą), D. Trumpas ketvirtadienį kalbėjo aptakiau ir pareiškė, kad galutinis sprendimas dar nepriimtas.

„Mūsų santykiai su Rusija dabar blogesni nei kada nors buvo, įskaitant Šaltąjį karą“, – trečiadienį tviteryje rašė D. Trumpas.

Rusijos ambasadorius JAV Anatolijus Antonovas po šeštadienio smūgių perspėjo dėl pasekmių, kurių nedetalizavo.

„Mes perspėjome, kad tokie veiksmai neliks be pasekmių. Visa atsakomybė už jas tenka Vašingtonui, Londonui ir Paryžiui, – sakė jis. – Rusijos prezidento įžeidimas yra nepriimtinas ir neleistinas.“

Rusija nuo 2015 metų aktyviai dalyvauja Sirijos pilietiniame kare. Vašingtonas ir Maskva šioje šalyje jau buvo netiesiogiai susirėmę.

Darbą CŽV direktoriaus poste baigiantis Mike'as Pompeo (Maikas Pompėjas) šią savaitę, regis, patvirtino pranešimus, kad vasario mėnesį per susirėmimą su JAV vadovaujamomis pajėgomis Sirijoje žuvo maždaug 200 rusų samdinių.

Žiniasklaidos pranešimuose buvo sakoma, kad rusų samdiniai, dirbę sukarintai Rusijos organizacijai „Gruppa Vagnera“ („Vagnerio grupė“), dalyvavo tame vasario mūšyje.

Šeštadienį prieš 4 val. Sirijos (ir Lietuvos) laiku pradėti amerikiečių, prancūzų ir britų smūgiai buvo riboti ir truko maždaug valandą. J. Mattisas sakė, kad jokių papildomų atakų neplanuojama, nors D. Trumpas anksčiau užsiminė, kad smūgiai gali tęstis ilgiau.

Rusija: laukite pasekmių

Rusijos ambasadorius JAV Anatolijus Antonovas viešai paskelbė, kad „tokie veiksmai neliks be pasekmių“. Atsakomybė, pasak jo, tenka ne tik JAV, bet ir sąjungininkėms Jungtinei Karalystei bei Prancūzijai.

JAV prezidentas Donaldas Trumpas sako, kad Rusija turėtų nuspręsti, ką palaikys toliau.

„2013 m. prezidentas V. Putinas ir jo vyriausybė žadėjo, kad garantuos cheminio ginklo Sirijoje sunaikinimą. Naujausia B. al-Assado ataka ir šios dienos atsakas į ją rodo, kad Rusija neįvykdė šio pažado. Rusija turi nuspręsti, ar toliau eis šiuo tamsiu keliu, ar prisijungs prie civilizuotų valstybių stabilumui ir taikai palaikyti. Tikėkimės, kada nors susidraugausime su Rusija“, – kalbėjo JAV vadovas.

Rusijos užsienio reikalų ministrė Marija Zacharova „Facebooke“ pareiškė, kad aljansas smogė Sirijai tada, kai šalis galiausiai turėjo šansą pasiekti taiką.

„Rusija griežtai smerkia puolimą prieš Siriją, kur Rusijos kariuomenė padeda teisėtai vyriausybei kovoti su terorizmu“, – sakoma pirmajame Kremliaus pareiškime po šeštadienį paryčiais JAV, Didžiosios Britanijos ir Prancūzijos surengtų smūgių prieš numanomus Sirijos cheminių ginklų programos objektus.

Maskva taip pat nurodė šaukianti Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos nepaprastąjį posėdį. Rusija, veto teisę turinti nuolatinė Tarybos narė, ragina aptarti Jungtinių Valstijų ir jų sąjungininkių „agresyvius veiksmus“.

„Be Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos sankcijų, pažeidžiant JT Chartiją, tarptautinės teisės normas ir principus, buvo įvykdytas agresijos aktas prieš suverenią valstybę, esančią kovos su terorizmu priešakinėje linijoje“, – sakoma Kremliaus pranešime.

Rusija pridūrė, kad Vakarų galybės „ciniškai“ ėmėsi karinių veiksmų prieš Cheminio ginklo uždraudimo organizacijos (OPCW) ekspertams pradedant tyrimą dėl praeitą šeštadienį įvykdytos numanomos cheminės atakos Dumos mieste šalia Damasko esančiame Rytų Gutos rajone, išprovokavusios JAV ir jų sąjungininkių intervenciją.

Dabartinis padėties eskalavimas „gilina humanitarinę katastrofą Sirijoje, neša kančias taikiems gyventojams ir iš esmės talkina teroristams, septynerius metus kankinančius Sirijos žmones, provokuoja naują pabėgėlių iš šios šalies ir regiono bangą“, pareiškė Kremlius.

Vakarų šalių intervencija Sirijoje „daro pragaištingą poveikį visai tarptautinių santykių sistemai“, pridūrė Maskva.

Th. May: kitos išeities nėra

Pasak Prancūzijos prezidento Emmanuelio Macrono, raudona linija, kuri Prancūzijos buvo nubrėžta 2017-aisiais, buvo peržengta, todėl Prancūzijos pajėgos prisidėjo prie karinės operacijos Sirijoje.

Kaip teigė Jungtinės Karalystės premjerė Theresa May, jokios kitos išeities, kaip tik pasiųsti raketas, nėra.

„Tai nėra apie kišimąsi į civilinį karą. Ir tai nėra apie režimo pokyčius. Visa tai yra apie ribotus ir tikslius karinius veiksmus, kurie nepadidins įtampos regione ir kurie padės išvengti civilių aukų“, – teigia JK premjerė.

JK gynybos ministerija skelbia, kad šie vieningi veiksmai siunčia aiškią žinutę Sirijos režimui. „Tarptautinė bendruomenė atsakė ryžtingai, su legalia ir proporcinga karine galia“, – skelbia ministerija.

NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas pasisakė, kad toks žingsnis „sumažins režimo gebėjimą toliau puolinėti Sirijos žmones cheminiais ginklais".

D. Trumpas: smūgiai tęsis tol, kol Sirija nebenaudos cheminių ginklų

Pasak JAV prezidento, smogta Sirijos cheminio ginklo gamybos infrastruktūrai.

„Pavedžiau JAV ginkluotosios pajėgoms pradėti tikslius smūgius vietose, susijusiose su [Sirijos prezidento] Basharo al-Assado cheminio ginklo pajėgumais“, – sakė JAV prezidentas D.Trumpas.

Pasak jo, smūgiai tęsis tol kol Sirijos režimass nebenaudos cheminių ginklų.

„Bendro JAV, Jungtinės Karalystės ir Prancūzijos atsako į žiaurumus bus siekiama visais instrumentais: kariniu, ekonominiu ir diplomatiniu“, – pabrėžė D. Trumpas.

Praėjusį savaitgalį Sirijos mieste Dumoje panaudojus cheminį ginklą, žuvo mažiausiai 70 žmonių, o 500, pasak Pasaulinės sveikatos organizacijos, kreipėsi į medikus dėl patirtų sveikatos sutrikimų.

NATO vadovas palaiko

NATO vadovas išreiškė palaikymą šeštadienį paryčiais Vakarų šalių surengtiems smūgiams Sirijos prezidento Basharo al Assado (Bašaro Asado) režimo taikiniams, atsakant į prieš savaitę įvykdytą numanomą cheminę ataką.

„Palaikau Jungtinių Valstijų, Jungtinės Karalystės ir Prancūzijos veiksmus... Tai sumažins režimo gebėjimą toliau atakuoti Sirijos žmones cheminiais ginklais“, – sakoma Aljanso generalinio sekretoriaus Jenso Stoltenbergo (Jenso Stoltenbergo) pranešime.

Sirijos sostinėje Damaske šeštadienį paryčiais griaudėjo sprogimai, o JAV prezidentas Donaldas Trumpas (Donaldas Trampas) paskelbė, kad šie baudžiamieji smūgiai buvo suduoti per bendrą operaciją su Prancūzija ir Didžiąja Britanija.

Praeitą šeštadienį per numanomą nuodingųjų dujų ataką sukilėlių kontroliuotame Damasko priemiestyje Dumoje žuvo dešimtys žmonių.

J. Stoltenbergas nurodė, kad Sirijos režimo cheminių ginklų panaudojimas yra „aiškus tarptautinių normų ir sutarčių pažeidimas“.

„NATO laiko cheminių ginklų naudojimą grėsme tarptautinei taikai ir saugumui bei mano, kad būtina ginti Cheminio ginklo uždraudimo konvenciją“, – sakoma jo pareiškime.

„Tai reikalauja kolektyvinio ir veiksmingo tarptautinės bendruomenės atsako“, – pridūrė NATO vadovas.

Per smūgius niekas nežuvo

Rusijos kariškiai šeštadienį paskelbė, kad Sirijos turimos sovietinės gamybos oro erdvės gynybos priemonės numušė 71 iš 103 sparnuotųjų raketų, paleistų per JAV ir jų sąjungininkių paryčiais surengtus baudžiamuosius smūgius.

Rusijos kariuomenės Generalinio štabo operacijų valdybos viršininkas generolas pulkininkas Sergejus Rudskojus sakė, kad per JAV, Prancūzijos ir Didžiosios Britanijos smūgius niekas nežuvo, o taikiniais tapę Sirijos kariniai objektai ir tyrimų kompleksai, siejami su Damasko cheminių ginklų programa, buvo tik nežymiai apgadinti.

„Sirijos oro erdvės gynybos priemonėmis, kurių pagrindą sudaro sovietinės gamybos priešlėktuvinės gynybos kompleksai, sėkmingai atremti aviacijos ir jūrinių puolamųjų priemonių smūgiai. Perimta 71 sparnuotoji raketa“, – nurodė S. Rudskojus.

Kariškis pridūrė, kad Sirijos pajėgos per šią operaciją naudojo zenitines sistemas SS-125, S-200, „Buk“, „Kvadrat“ ir „Osa“.

„Tai byloja apie Sirijos turimos ginkluotės didelį veiksmingumą ir mūsų specialistų apmokytų Sirijos kariškių puikią parengtį“, – pabrėžė S. Rudskojus.

Pasak jo, Sirijoje esančios Rusijos pajėgos savo turimomis moderniomis oro erdvės gynybos priemonėmis stebėjo operacijos eigą, bet jokių atsakomųjų smūgių nesurengė.

S. Rudskojus sakė, kad Rusija anksčiau netenkindavo Damasko prašymų aprūpinti Sirijos kariuomenę modernesnėmis oro erdvės gynybos sistemomis S-300, atsižvelgdama į Vakarų šalių argumentus, tačiau dabar šis klausimas gali būti iš naujo svarstomas.

Rusijos kariuomenės ekspertas generolas leitenantas Aitečas Biževas naujienų agentūrai „Interfax“ sakė, kad per šią operaciją Sirijoje esantys kariškiai dalijosi su sirų pajėgoms žvalgybos duomenis ir radiolokacijos sistemų informacija, ir tai leido veiksmingai sumažinti Vakarų šalių smūgių padarinius.

„JAV ir jų sąjungininkai per šios nakties smūgį Sirijai planuotos sėkmės nepasiekė. Iš 103 Amerikos ir jos partnerių paleistų sparnuotųjų raketų numušta 71. Tai tapo įmanoma dėl nuolat veikusio radiolokacinio lauko, sukurto oro erdvės gynybos priemonėmis, esančiomis (rusų pajėgų Sirijoje) bazėse Hmeimime ir Tartuse. Todėl smūgio veiksmingumas buvo mažas“, – sakė A. Biževas, 2003–2007 metais vadovavęs Nepriklausomų Valstybių Sąjungos jungtinei oro erdvės gynybos sistemai.

Pasak jo, Rusijos pajėgų radarų duomenys leido sirų pajėgoms sekti atskriejančias raketas ir į jas nusitaikyti.

Sunaikino „didelę dalį“ Sirijos cheminio arsenalo

Prancūzijos užsienio reikalų ministras Jeanas-Yves'as Le Drianas (Žanas Ivas Le Drianas) šeštadienį pareiškė, kad paryčiais jo šalies kartu su Didžiąja Britanija ir JAV surengti smūgiai Sirijoje sunaikino „didelę dalį“ Damasko vyriausybės turėtų cheminių ginklų atsargų.

„Didelė dalis jos cheminio arsenalo buvo sunaikinta, – televizijai BFM sakė J.-I. Le Drianas. – Daug buvo sunaikinta per smūgius praietą naktį.“

Jis pridūrė, kad Prancūzija turi „patikimų duomenų“, jog Sirijos prezidento Basharo al Assado (Bašaro Asado) režimas yra atsakingas už praeitą savaitgalį sukilėlių kontroliuotame Dumos mieste netoli Damasko įvykdytą nuodingųjų dujų ataką. Pasak padėtį Sirijoje stebinčių grupių, per ataką Dumoje žuvo mažiausiai 40 žmonių.

„Kalbant apie cheminių ginklų klausimą, yra raudona linija, kuri neturi būti peržengta. Jeigu ji bus vėl peržengta, bus kita intervencija“, – perspėjo J.-I. Le Drianas.

„Tačiau manau, kad pamoka buvo išmokta“, – pridūrė jis.

Vokietija ir ES remia

Vokietijos kanclerė Angela Merkel šeštadienį sakė, kad smūgiai Sirijos režimui buvo „būtini ir tinkami“ po įtariamos cheminių ginklų atakos Dumoje netoli Damasko.

„Mes remiame faktą, kad mūsų sąjungininkai JAV, britai ir prancūzai ... prisiėmė savo atsakomybę. Šis karinis įsikišimas buvo būtinas ir tinkamas“, – sakoma A. Merkel pareiškime.

„Visa verčia mus manyti“, kad atsakomybė už dešimtis gyvybių nusinešusią ataką Dumoje tenka Sirijos prezidentui Basharui al Assadui (Bašarui Asadui), sakė A. Merkel.

Ketvirtadienį ji atmetė galimybę Vokietijai prisidėti prie kokių nors karinių veiksmų Sirijos atžvilgiu.

Šeštadienį kanclerė sakė, jog atrodo tikėtina, kad Sirijos režimas „praeityje kelis kartus panaudojo cheminius ginklus prieš savo paties žmones“.

„Šimtmetis po Pirmojo pasaulinio karo ... privalome kovoti su (tarptautinės) cheminių ginklų konvencijos erozija“, – pažymėjo A. Merkel.

„Vokietija ryžtingai imsis diplomatinių pastangų tam paremti“, – pridūrė ji.

Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Donaldas Tuskas šeštadienį sakė, kad Europos Sąjunga palaiko Jungtines Valstijas, Prancūziją ir Didžiąją Britaniją dėl jų smūgių Sirijoje, suduotų po įtariamos Damasko cheminės atakos sukilėlių kontroliuotame Dumos mieste.

„JAV, Prancūzijos ir JK smūgiai aiškiai parodo, kad Sirijos režimas drauge su Rusija ir Iranu negali tęsti šios žmonių tragedijos, bent jau be kainos. ES palaikys savo sąjungininkes teisingumo pusėje“, – sakoma D. Tusko žinutėje socialiniame tinkle „Twitter“.

Europos Komisijos pirmininkas Jeanas-Claude'as Junckeris (Žanas Klodas Junkeris) sakė, jog ataka Dumoje – ne pirmas kartas, kai Damaskas panaudoja cheminius ginklus prieš civilius, „bet turi būti paskutinis“ kartas.

„Tarptautinei bendrijai tenka atsakomybė identifikuoti ir pareikalauti atskaitomybės iš tų, kas atsakingas dėl bet kokią ataką cheminiais ginklais“, – sakoma J.-C. Junckerio pareiškime.

„Į aštuntuosius konflikto metus žengiančiai Sirijai labai reikia visų šalių gerbiamo ilgalaikio ugnies nutraukimo, kuris sudarytų sąlygas pasiekti suderėtą politinį sprendimą per Jungtinių Tautų vadovaujamą Ženevos procesą, kad kartą ir visiems laikams šaliai būtų atnešta taika“, – sakė J.-C. Junckeris.

GALERIJA

  • JAV, Prancūzija ir Britanija sudavė smūgį Sirijai <span style=color:red;>(Rusija pasmerkė)</span>
  • JAV, Prancūzija ir Britanija sudavė smūgį Sirijai <span style=color:red;>(Rusija pasmerkė)</span>
  • JAV, Prancūzija ir Britanija sudavė smūgį Sirijai <span style=color:red;>(Rusija pasmerkė)</span>
  • JAV, Prancūzija ir Britanija sudavė smūgį Sirijai <span style=color:red;>(Rusija pasmerkė)</span>
  • JAV, Prancūzija ir Britanija sudavė smūgį Sirijai <span style=color:red;>(Rusija pasmerkė)</span>
  • JAV, Prancūzija ir Britanija sudavė smūgį Sirijai <span style=color:red;>(Rusija pasmerkė)</span>
  • JAV, Prancūzija ir Britanija sudavė smūgį Sirijai <span style=color:red;>(Rusija pasmerkė)</span>
  • JAV, Prancūzija ir Britanija sudavė smūgį Sirijai <span style=color:red;>(Rusija pasmerkė)</span>
  • JAV, Prancūzija ir Britanija sudavė smūgį Sirijai <span style=color:red;>(Rusija pasmerkė)</span>
Scanpix nuotr.
Rašyti komentarą
Komentarai (36)

...

Faktai - įkyrus dalykas, tai JAV vis kišas (ir karinėmis priemonėmis) į kitų šalių vidaus reikalus, vis jų valstybingumą pamina.

zydu broliai

JAU JUMS VATNIKAI geriau tyleti ka jusu rusija yra pridare kieks tiek nepasizymejo visas pasaulis nuo jusu kencia nors dabar kinieciai jums siknas tarkuoja liksit be misku be vandens suprasitka reiskia kai svetimi seimininkauja tavo zemeje grizsta viskas atgalion

net keista

kad Kauno Dienoje tiek daug vatnikų, gi Kaunas juk už Naisių baroną balsavo. Gal čia vatnikų perėjimo inkubatorius atsirado.
DAUGIAU KOMENTARŲ

SUSIJUSIOS NAUJIENOS