JAV reikalauja paliaubų Sirijoje, bet Turkija nepaklūsta | Diena.lt

JAV REIKALAUJA PALIAUBŲ SIRIJOJE, BET TURKIJA NEPAKLŪSTA

JAV viceprezidentas Mike'as Pence'as (Maikas Pensas) ketvirtadienį susitiko su Turkijos prezidentu Recepu Tayyipu Erdoganu (Redžepu Tajipu Erdohanu), spausdamas nutraukti ugnį Sirijoje po to, kai Ankara nepakluso tarptautiniam spaudimui nutraukti nuožmų kurdų pajėgų puolimą.

Išvakarėse R. T. Erdoganas pažadėjo tęsti Turkijos pajėgų operaciją, kurią palengvino JAV pajėgų išvedimas iš šiaurinės Sirijos ir kuri jau pareikalavo šimtų žmonių gyvybių ir šimtus tūkstančių gyventojų privertė palikti savo namus.

Prieš šią svarbią Jungtinių Valstijų delegacijos kelionę pasirodė JAV prezidento Donaldo Trumpo (Donaldo Trampo) laiškas, raginantis R. T. Erdoganą: „Nebūk kvailys“.

Laiškas buvo išsiųstas tą pačią dieną, kai Turkija pradėjo savo įsiveržimą į šiaurės rytų Siriją. Jame D. Trumpas sako, kad Turkijos lyderis rizikuoja patekti į istoriją kaip „velnias“.

M. Pence'ą kelionėje lydi JAV valstybės sekretorius Mike'as Pompeo (Maikas Pompėjas) ir kiti pareigūnai.

R. T. Erdogano ir M. Pence'o susitikimas truko 1 val. 20 min. – ilgiau, nei buvo tikėtasi, sakė vienas amerikiečių pareigūnas. Kiek vėliau prie jų prisijungė M. Pompeo ir kiti delegacijos nariai.

Praėjus kelioms dienoms po staigaus JAV pajėgų atsitraukimo, Turkijos kariai ir jų sąjungininkai Sirijos sukilėliai įžengė į Ras al Ainą – svarbų pasienio miestą, kur sulaukė stipraus kurdų kovotojų pasipriešinimo, paskelbė padėtį Sirijoje stebinti organizacija „Syrian Observatory for Human Rights“ (SOHR).

Turkų pajėgos ir buvę sukilėliai, daugiausia arabai ir turkmėnai, naudojami kaip sausumos pajėgos, iki ketvirtadienio ryto „užėmė maždaug pusę šio miesto“, nurodė organizacijos vadovas Rami Abdel Rahmanas (Ramis Abdel Rahmanas).

Pasak SOHR, nuo puolimo pradžios daugiau nei 300 tūkst. civilių buvo priversti palikti savo namus Sirijoje.

Per vieną didžiausių smurto protrūkių nuo Sirijos pilietinio karo pradžios 2011 metais žuvo beveik 500 žmonių, įskaitant dešimtis civilių gyventojų, daugiausia kurdų.

Trečiadienį kurdų pajėgos sudarė susitarimą su Damasku ir atsitraukė į šalį, įleisdamos Sirijos režimo pajėgas ir jų sąjungininkės Rusijos karius į pasienyje esantį Kobanės miestą, nurodė SOHR.

Kobanė turi simbolinę reikšmę Sirijos kurdams. JAV vadovaujamos koalicijos palaikomos kurdų pajėgos atkovojo šį miestą iš islamistų grupuotės „Islamo valstybė“ per istorinį 2015 metų mūšį.

Sirijos prezidentas Basharas al Assadas (Bašaras Asadas) ketvirtadienį pareiškė, kad jo pajėgos atsakys į Turkijos ataką „panaudodamos visas turimas teisėtas priemones“.

„Neįprastas laiškas“

Jau antrą savaitę trunkanti Turkijos pajėgų operacija sukėlė diplomatinę įtampą tarp didžiųjų valstybių.

Vašingtone kritikos lavinos už kurdų apleidimą sulaukęs D. Trumpas ėmėsi sankcijų prieš tris Turkijos ministrus ir pakėlė tarifus turkiškam plienui.

M. Pence'o biuras pranešė, kad JAV  tęs „ekonomines sankcijas“ Turkijai, jeigu nebus „nedelsiant nutraukta ugnis“.

Oficialiame spalio 9 dienos laiške R. T. Erdoganui, kurio autentiškumą patvirtino Baltieji rūmai, D. Trumpas rašė: „Jūs nenorite būti atsakingas už tūkstančių žmonių skerdynes, o aš nenoriu būti atsakingas už Turkijos ekonomikos sugriovimą, o aš būsiu.“

Tačiau R. T. Erdoganas atmetė pasiūlymą ir „išmetė“ tą laišką, sakė neįvardinti turkų diplomatai televizijai „CNN Turk“.

Kremliaus atstovas Dmitrijus Peskovas atkreipė dėmesį į „neįprastą“ laiško pobūdį sakydamas, kad „nedažnai lyderių susirašinėjime galime pamatyti tokią kalbą“.

Tačiau trečiadienį R. T. Erdoganas Turkijos parlamentui pareiškė, kad vienintelis būdas išspręsti Sirijos problemas yra kurdų pajėgoms „sudėti savo ginklus,.. sunaikinti visus savo spąstus ir pasitraukti iš mūsų sukurtos saugios zonos“.

Kurdų valdžios pareigūnai šiaurės rytų Sirijoje kaltina Turkiją naudojant uždraustą napalmo ir baltojo fosforo ginkluotę. Ankara šiuos kaltinimus neigia.

Rašyti komentarą
Komentarai (1)

tulpes@lrpk.lt

Manau , pako Rusija savo katiusu i darba nepalei, tol Turku psichai nenusipalaubins

SUSIJUSIOS NAUJIENOS