7,7 balo stiprumo žemės drebėjimas įvyko penktadienio popietę į šiaurės vakarus nuo Sagaingo. Požeminis smūgis užfiksuotas palyginti nedideliame gylyje, pranešė Jungtinių Valstijų geologijos tarnyba (USGS). Po kelių minučių toje pačioje vietovėje buvo užfiksuotas 6,4 balo požeminis smūgis.
Bankoke sugriuvo 30 aukštų dangoraižis, statomas vyriausybinėms įstaigoms, ten įstrigo 43 darbininkai, pranešė policija ir medikai
Tailando sostinės šiaurėje esantis pastatas per kelias sekundes virto griuvėsių krūva, matyti socialiniuose tinkluose paskelbtoje filmuotoje medžiagoje.
„Kai atvykau apžiūrėti įvykio vietos, išgirdau žmones, kurie šaukėsi pagalbos, sakydami: „Padėkite man“, – naujienų agentūrai AFP sakė vieno iš Bankoko rajonų policijos viršininko pavaduotojas Worapatas Sukthai.
„Manome, kad sužeista šimtai žmonių, tačiau vis dar nustatinėjame aukų skaičių“, – teigė jis.
Kaimyniniame Mianmare, AFP žurnalistų komanda lankėsi nacionaliniame muziejuje Neipide, kai įvyko žemės drebėjimas.
Pastatui pradėjus drebėti, pradėjo griūti lubos. Uniformuoti darbuotojai išbėgo į lauką, vieni drebėdami ir verkdami, kiti bandė mobiliaisiais telefonais susisiekti su artimaisiais.
Žemės drebėjimas sugadino aplinkinius kelius, o kelyje į vieną didžiausių miesto ligoninių susidarė transporto priemonių spūstys.
Po žemės drebėjimo ligoninė tapo „masinių aukų zona“, pažymėjo pareigūnai.
Greitosios pagalbos automobilis prasiskynė kelią tarp transporto priemonių, šaukiant paremidikui: „Automobiliai, pasitraukite į šoną, kad greitosios pagalbos automobilis galėtų pravažiuoti.“
Ligoninėje, kurioje yra tūkstantis lovų, sužeistieji buvo gydomi lauke gatvėje, ant neštuvų kabojo intraveninės lašelinės.
Vieni klykė iš skausmo, kiti gulėjo nejudėdami, o artimieji stengėsi juos paguosti.
Tailando sostinės Bankoko gyventojai, drebant pastatams, išbėgo į gatves.
„Išgirdau jį miegodamas namuose, išbėgau iš pastato, kiek galėjau, vilkėdamas pižamą“, – naujienų agentūrai AFP pasakojo populiaraus turistų miesto Čiangmajaus gyventojas Duangjai.
76 metų Čiangmajaus gyventojas Sai (Sajus) dirbo parduotuvėje „Minimart“, kai parduotuvėje prasidėjo drebėjimas.
„Kartu su kitais pirkėjais greitai išbėgau iš parduotuvės“, – teigė jis.
„Tai stipriausias drebėjimas, kokį esu patyręs gyvenime“. – pridūrė jis.
Mianmaro valdančioji chunta, kuri retai prašo tarptautinės humanitarinės pagalbos, paskelbė nepaprastąją padėtį šešiuose regionuose.
AFP žurnalistai matė, kaip chuntos vadas Min Aung Hlaingas atvyko į ligoninę Neipide, kur buvo gydomi sužeistieji po žemės drebėjimo centrinėje Mianmaro dalyje.
Indija yra pasirengusi suteikti „visą įmanomą pagalbą“ Mianmarui ir Tailandui, penktadienį pareiškė ministras pirmininkas Narendra Modi (Narendra Modis) po to, kai abi šalis sukrėtė galingas žemės drebėjimas.
„Meldžiuosi už visų saugumą ir gerovę, – socialiniame tinkle „X“ rašė N. Modi. – Indija pasirengusi suteikti visą įmanomą pagalbą. Šiuo atžvilgiu paprašiau mūsų pareigūnų būti parengtyje“.
Apgadinti pastatai
Dėl žemės drebėjimo Bankoke buvo sustabdytos kai kurios metro ir lengvojo geležinkelio paslaugos. Tailando ministrė pirmininkė Paetongtarn Shinawatra mieste paskelbė nepaprastąją padėtį.
Anot pranešimo socialiniame tinkle „X“, anksčiau ji sakė, kad po žemės drebėjimo nutraukė oficialų vizitą pietinėje Puketo saloje, kad surengtų skubų susitikimą.
Pasak Pekino žemės drebėjimų agentūros, kuri nurodė, kad drebėjimo stiprumas siekė 7,9 balo, požeminiai smūgiai taip pat buvo juntami Kinijos pietvakarinėje Junano provincijoje.
Mianmare žemės drebėjimai yra gana dažni, nes, USGS duomenimis, 1930–1956 metais netoli Sagaingo lūžio, kuris eina iš šiaurės į pietus per šalies centrą, įvyko šeši stiprūs – 7,0 balų ar stipresni – žemės drebėjimai.
2016-aisiais per galingą 6,8 balo žemės drebėjimą senovinėje sostinėje Bagane, centrinėje Mianmaro dalyje, žuvo trys žmonės, taip pat buvo nuversti bokštai ir sutrupintos turistų lankomos šventyklos sienos.
Ekspertai teigia, kad dėl milžiniško Mianmaro miestų vystymosi tempo, prastos infrastruktūros ir prasto miestų planavimo labiausiai apgyvendintos šalies teritorijos taip pat tapo lengvai pažeidžiamos žemės drebėjimų ir kitų nelaimių.
Skurdžioje Pietryčių Azijos šalyje, ypač kaimo vietovėse, medicinos sistema sunkiai susidoroja su iššūkiais.
Naujausi komentarai