Pateiktais duomenimis, moterų, kurios iki 18-os metų amžiaus patyrė seksualinį smurtą, 2023 m. pasaulyje buvo vidutiniškai kiek mažiau nei 19 proc. Tarp vyrų šis rodiklis siekė beveik 15 proc. Šie skaičiai iš esmės nesikeičia nuo 1990 m.
Ataskaitoje atkreipiamas dėmesys į tai, kad ypač skurdžiose šalyse tikrieji seksualinio smurto aukų skaičiai gali būti daug didesni. Tačiau ir turtingose valstybės jie esą gali būti didesni nei nurodyta. Apie kai kuriuos atvejus galimai nepranešta dėl atminties spragų, gėdos ar su trauma susijusios amnezijos.
Daugiausiai seksualinį smurtą vaikystėje patyrusių moterų buvo Saliamonų Salose – beveik 43 proc. Toliau eina Dramblio Kaulo Kramtas (32 proc.) ir Čilė, Kosta Rika bei Indija (apie 31 proc.).
„Seksualinis smurtas prieš vaikus yra smarkiai paplitusi žmogaus teisių ir sveikatos problema. Ir pasaulis vienareikšmiškai nesugeba tam padaryti galo“, – salė viena tyrimo autorių Emmanuela Gakidou – Sveikatos metrikos ir vertinimo instituto (IHME) profesorė. Skaičiai, pasak jos, „kelia labai didelį nerimą“. Todėl skubiai būtina, kad visos šalys imtųsi priemonių ir, be kita ko, tobulintų atitinkamus įstatymus ir direktyvas.
Tyrimo bendraautorė Luisa Flor pabrėžė, kad išgyvenusieji seksualinį smurtą vaikystėje turi didesnę riziką sirgti depresija, patirti baimes, įnikti į kvaišalus. Tai taip pat gali turėti įtakos jų socialiniam vystymuisi, mokymuisi ir ekonominei sėkmei.
Ekspertai naudojo duomenis iš 460 šaltinių, įskaitant tarptautinius duomenų bankus.
Tyrimo metu seksualinis smurtas buvo apibrėžiamas kaip nepageidaujamas seksualinis kontaktas (įskaitant prisilietimus, ne tik lytinius santykius) iki 18 metų amžiaus pagal tarptautinius Jungtinių Tautų standartus. Nebuvo įtraukti išnaudojimo internete atvejai, nes informacija apie juos paprastai renkama atskirai.
Naujausi komentarai