Žiniasklaida: Rusija Balkanuose treniravo moldavus destabilizuoti padėtį savo šalyje Pereiti į pagrindinį turinį

Žiniasklaida: Rusija Balkanuose treniravo moldavus destabilizuoti padėtį savo šalyje

2025-07-17 14:56
Karolis Broga (ELTA)

Balkanų tiriamosios žurnalistikos tinklas BIRN ir Moldovos žiniasklaidos projektas CU SENS paskelbė bendrą žurnalistinį tyrimą apie su Rusija siejamas treniruočių stovyklas Bosnijoje ir Hercegovinoje ir Serbijoje. Moldovos institucijos teigia, kad jose moldavai buvo mokomi destabilizacijos metodų prieš 2024 m. Moldovos prezidento rinkimus, praneša naujienų portalas „BalkanInsight“.

Žiniasklaida: Rusija Balkanuose treniravo moldavus destabilizuoti padėtį savo šalyje
Žiniasklaida: Rusija Balkanuose treniravo moldavus destabilizuoti padėtį savo šalyje / Scanpix nuotr.

Užverbuotų asmenų rengimas stovyklose

Šiose stovyklose apmokytas ir vėliau liudytoju tapęs Maximas Rosca sako, kad jį užverbavo žmonos verslo partneris Anatolijus Prizenko, ragindamas „mokytis apsiginti“.

41-erių M. Rosca iš gimtosios Moldovos nukeliavo į Vakarų Balkanus, kur miškuose įrengtose sukarintose stovyklose jį apmokė rusų instruktoriai.

Vyras davė interviu Moldovos tiriamosios žurnalistikos projektui CU SENS. Jis teigė, kad iš pradžių parengimas vyko Serbų respublikoje, Bosnijos ir Hercegovinos dalyje, kurioje gyvena daugiausiai serbai. Vėliau mokymai persikėlė į Radenkos kaimą, Rytų Serbijoje.

Kartu su juo buvo rengiami kiti moldavai. Visi jie turėjo atiduoti savo telefonus ir pasus prieš prasidedant karinėms pratyboms, mokymams valdyti dronus, sportiniam ir psichologiniam rengimui.

Vyras teigia, kad už 10 dienų trukusius mokymus dalyviams buvo pasiūlyta 300–500 JAV dolerių, o ši suma pervesta kriptovaliuta.

Mažiau nei po metų M. Rosca tapo liudytoju teismo procese Moldovoje, kur trys kartu su juo besitreniravę asmenys teisiami dėl ketinimų sukelti masinius neramumus.

Prokurorai teigia, kad šiai grupei priklausę asmenys Bosnijoje ir Hercegovinoje ir Serbijoje dalyvavo sukarintuose mokymuose 2024 m. rugpjūčio 1–16 d. ir nuo rugpjūčio 22 iki spalio 11 d. Mokymų instruktoriai siejami su Rusijos privačia karine kompanija „Wagner“ ir keliais žmonėmis, kuriems Europos Sąjunga taiko sankcijas.

Anot prokurorų, šių žmonių tikslas buvo sutrikdyti 2024 m. spalį ir lapkritį vykusius prezidento rinkimus. Juose dar vienai kadencijai buvo išrinkta provakarietiška prezidentė Maia Sandu, nugalėjusi prorusišką kandidatą Alexandrą Stoianoglo.

Bosnijoje ir Hercegovinoje mokymų dalyviai treniravosi valdyti dronus, organizuoti masines riaušes ir provokuoti policiją imtis smurtinių veiksmų, teigia Moldovos parlamentarė Lilian Carp, Saugumo komiteto pirmininkė iš proeuropietiškos „Veiksmo ir solidarumo partijos“.

„Mūsų institucijos žino, kur tiksliai vyko mokymai, kokiose stovyklose, kaip žmonės į tas vietas pateko, kaip instruktoriai iš „Wagner“ grupuotės ten pateko, ką jie kalbėjo ir kokie mokymai vyko“, – teigia ji.

Sulaikymai ir tyrimas

A. Prizenko buvo suimtas 2025 m. vasarį, o jam buvo taikomos ES sankcijos dėl įtarimų Kremliaus nurodymu planavus, vadovavus, tiesiogiai ar netiesiogiai dalyvavus koordinuotame informacijos manipuliavime ir kišimesi į Prancūzijos vidaus reikalus.

BIRN sužinojo, kad Bosnijos ir Hercegovinos prokurorai iš organizuoto nusikalstamumo tyrimų skyriaus 2024 m. rugsėjį taip pat pradėjo tyrimą, po to, kai su jais susisiekė Moldovos saugumo ir žvalgybos tarnyba (SIS).

2024 m. spalį M. Rosca buvo sustabdytas Moldovos ir Rumunijos pasienyje dėl įtarimo dalyvavus sukarintuose mokymuose Bosnijoje ir Hercegovinoje.

Su juo automobiliu važiavo Moldovos piliečiai Vladimiras Harcevnicovas, Aliona Gotco, Ludmila Costenco ir Iulia Ivanova. Automobilyje buvo rasti išardyti dronai, virtualios realybės akiniai, radijo ryšio įranga ir instrukcijos, kaip pasigaminti sprogmenų.

2025 m. vasarį A. Prizenko buvo suimtas Kišiniove dėl įtarimų užverbavus M. Roscą ir rengus pratybas Bosnijoje ir Hercegovinoje ir Serbijoje. Policija įtaria, kad jis žmones verbuodavo Moldovoje vykusių dažasvydžio varžybų metu.

Prorusiški atstovai Moldovoje ir Bosnijos Serbų respublikoje neigia, kad tokios stovyklos apskritai egzistavo. Moldovos parlamento pirmininko pavaduotojas Vladas Batrincea, iš prorusiškos Socialistų partijos, aiškina, kad valdžia nepateikė jokių akivaizdžių įrodymų apie šias stovyklas, o bandymų destabilizuoti padėtį Moldovoje nebuvo.

Tačiau prokurorai ir saugumo ekspertai mano, kad šios operacijos ištakos gali vesti iki Ilano Shoro, prorusiško Moldovos politiko, kuris nuo teisėsaugos slapstosi Rusijoje.

Šiai bylai vadovaujantis prokuroras Vitalie Chisca vasario mėnesį sakė, kad su Bosnijos ir Hercegovinos atstovais nei tiesiogiai, nei kaip kitaip dar nebuvo susisiekta. Anot jo, norima surinkti kuo daugiau bylai reikšmingų duomenų, kad būtų galima paprašyti kuo išsamesnės informacijos iš Bosnijos ir Hercegovinos teisėsaugos.

Tačiau Bosnijos ir Hercegovinos prokuratūros atstovas spaudai patvirtino, kad ši šalis taip pat pradėjo savo atskirą įvykių tyrimą.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra