Opozicinės frakcijos skelbia surinkusios pakankamai parašų, kad būtų įkurta laikina parlamentinė komisija dėl galimo politikų ir kitų interesų grupių kišimosi į teisėsaugos darbą.
Komisijai inicijuoti reikia 36 parlamentarų palaikymo, tačiau, pasak opozicijos, iki trečiadienio surinkta beveik dvigubai daugiau - 71 parašas.
Socialdemokrato Juliaus Sabatausko teigimu, komisijos sudarymą savo parašais parėmė ne tik keturių opozicinių frakcijų, bet ir dviejų valdančiai koalicijai priklausančių - Tautos prisikėlimo partijos (TPP) bei Liberalų ir centro sąjungos nariai, iniciatyvą parėmė ir Mišrios Seimo narių grupės frakcija.
Opozicijos teigimu, tikimasi, kad už komisiją pasirašys ir dar trys opozicijos atstovai, kurie šiuo metu išvykę.
Opozicijos lyderio, Darbo partijos frakcijos seniūno Vytauto Gapšio žodžiais, ši komisija bus sudaryta artimiausio plenarinio posėdžio metu, į ją ketinama deleguoti 12 parlamentarų iš įvairių Seimo frakcijų taikant proporcinio atstovavimo principą.
Pats V.Gapšys teigia neketinantis dalyvauti komisijos veikloje.
Anot frakcijos "Tvarka ir teisingumas" seniūno Valentino Mazuronio, komisijos pirmininkas turėtų būti toks žmogus, kuris "galėtų kelti mažiausiai prielaidų abejonėms ir iš opozicijos, ir iš pozicijos".
"Tai noras ne keršyti ar sąskaitas suvedinėti, o išsiaškinti, kas vyksta valstybėje. (...) Tai ne ieškojimo ar bandymo kažką padaryti, o bandymas sustabdyti reiškinius negatyvius, jei tokie yra", - per spaudos konferenciją kalbėjo V.Mazuronis.
Socialdemokratų lyderis Algirdas Butkevičius paneigė, jog komisija sudaryta kaip kerštas už sulaikytus socialdemokratams priklausiusius "Vilniaus vandenų" vadovus.
"Ši komisija arba dokumentas buvo paruoštas anksčiau, kai dar nežinojome apie "Vilniaus vandenų" atvejį", - teigė jis.
Komisija turėtų vykdyti tyrimą 45 dienas. Baigusi tyrimą, anot J.Sabatausko, ji turėtų pateikti Seimui tvirtinti ne tik išvadas apie galimus pažeidimus kišantis į teisėsaugos veiklą, bet ir siūlymus, kaip turi būti vykdoma teisėsaugos institucijų parlamentinė kontrolė.
Šią komisiją užsimojo kurti Darbo partijos, Lietuvos socialdemokratų partijos, partijos "Tvarka ir teisingumas" bei Krikščionių partijos frakcijos, kurios ketina siekti, kad laikinoji komisija ištirtų "galimai neteisėtą politinių ir interesų grupuočių poveikį teisėsaugos institucijoms ir jų atliekamiems tyrimams".
Esą žengti šį žingsnį opoziciją paskatino pranešimai žiniasklaidoje apie neva padažnėjusius bandymus daryti įtaką vykdomiems ikiteisminiams tyrimams.
"Praėjusią savaitę Finansų nusikaltimų tyrimų tarnyboje (FNTT) apsilankė ministro pirmininko patarėjas Virgis Valentinavičius, ministro pirmininko tarnybos Teisės skyriaus patarėja Jolanta Bernotaitė ir Personalo skyriaus vedėja Renata Sadzevičiūtė. Šie žmonės norėjo susipažinti su dar nebaigta byla dėl grupės aferistų mėginimo gauti 22,5 mln. litų ES paramos žuvų mailiui auginti", - rašoma Darbo partijos pranešime.
Šioje byloje kaip liudininkas figūruoja žemės ūkio ministras Kazys Starkevičius.
Pasak V.Mazuronio, dėl situacijos, kai FNTT apsilankė premjero patarėjas V.Valentinavičius, esą tiesiogiai atsakingas premjeras Andrius Kubilius. "Atsakomybė turės būti ne iešmininkų o tų, kas organizuoja - premjeras neabejotinai", - teigė "darbietis".
Opozicijos lyderiai tikino, kad komisija kuriama ne tik šiam atvejui ištirti.
"V.Valentinavičiaus vizitas - tik vienas taškas, tikimės, kad komisija apims platesnius procesus. (...) Generalinio prokuroro pavaduotojo G.Jasaičio pasisakymas apie patiriamą spaudimą, turime informacijos, kad daromas spaudimas tyrėjams ir pačiu aukščiausiu lygmeniu - premjero ir jo aplinkos, kad būtų keliamos bylos reikalaujant sprendimų. Tikiuosi, kad komisijai įsikūrus, tie žmonės ateis ir paliudys tuos dalykus", - kalbėjo V.Mazuronis.
Savo ruožtu premjero spaudos tarnyba tikina, kad opozicija komisiją kuria tam, kad išsiaiškintų savo santykius su teisėsauga.
"Vyriausybės siekio padaryti teisėsaugą veiksmingesnę ir atsakingesnę nesustabdys opozicijos išgąstis, jog ši politika žlugdo prie ankstesnių Vyriausybių nusistovėjusius galios tinklus. Susidaro įspūdis, kad Seimo komisijos steigimą motyvuoja baimė, kad teisėsauga galų gale taps veiksminga", - rašoma pranešime spaudai.
Jame taip pat teigiama, kad V. Valentinavičius kartu su jo vadovaujama komisija, sudaryta Valstybinės Maisto ir Veterinarijos tarnybos vadovo Kazimiero Lukausko galimiems tarnybiniams nusižengimams tirti, FNTT lankėsi visiškai teisėtai.
"Komisija turėjo įstatymo reikalaujamą prokuratūros leidimą susipažinti su dokumentais, pagal kuriuos VMVT išdavė deklaracijas septynioms bendrovėms, kurių veiklą dabar tiria FNTT", - skelbiama pranešime.
Naujausi komentarai