Lietuvius į regbio aukštumas ves afrikietis | Diena.lt

LIETUVIUS Į REGBIO AUKŠTUMAS VES AFRIKIETIS

Žvarbus vasario gūsis Vuyo Zangqa privertė susigūžti, tačiau jo šypsena nedingo. Naujasis Lietuvos regbio rinktinės treneris iš Pietų Afrikos Respublikos (PAR) pasirengęs atlaikyti visus jam teksiančius išbandymus.

"Kol kas didžiausias iššūkis man Lietuvoje – šaltis. Atvykau iš ten, kur amžinai šviečia saulė, todėl prireiks laiko priprasti, – svarstė afrikietis. – Tačiau svarbiausia, kad čia radau gerus žmones. Visi man labai malonūs, todėl neturiu kuo skųstis."

Dar visai neseniai V.Zangqa buvo vienas geriausių regbio-7 žaidėjų pasaulyje. Kartu su PAR rinktine jis tapo pasaulio regbio serijos nugalėtoju, dalyvavo planetos čempionate. Dėl traumos anksti baigęs sportinę karjerą Vuyo pasuko nauju keliu. Dar žaisdamas jis paragavo trenerio duonos, tad, kai sulaukė PAR regbio federacijos kvietimo prisijungti prie rinktinės trenerių štabo, ilgai nedvejojo. Netrukus, 2013 m., sulaukęs vos 32-ejų, jis jau vadovavo vienai stipriausių pasaulio rinktinių ir laistė šampaną atvedęs ekipą į pasaulio žaidynių pirmąją vietą.

Vėliau V.Zangqa prisijungė prie Kenijos rinktinės trenerių kolektyvo ir su ja sėkmingai pasirodė pasaulio regbio serijos varžybose.

"Tai išskirtinis įvykis visam mūsų sportui. Turėti vieną geriausių bet kurios sporto šakos trenerių Lietuvoje – unikalu. Šis žingsnis neabejotinai stiprina mūsų regbį, suteikia pasaulinės patirties. Visa tai dėl to, kad siekiame tobulėti", – padėjęs parašą po sutartimi su V.Zangqa džiaugėsi Lietuvos regbio federacijos (LRF) prezidentas Rytis Davidovičius.

– Kokie pirmieji jūsų įspūdžiai apie lietuvišką regbį? – paklausėme "Kauno dienos" redakcijoje apsilankiusio V.Zangqos.

– Iš to, ką jau pamačiau, man pasirodė, kad lietuviai – stiprūs, gerai sudėti, greiti vyrai. Jie turi tinkamas profesionalų regbiui fizines savybes. Mūsų tikslas – suderinti jų greitį ir jėgą, taip pasiekti maksimalų rezultatą.

– Ką žinojote apie Lietuvą prieš atvykdamas?

– Pasirinkau informacijos internete, bet jei kam pasakydavau, kad vykstu į Lietuvą, visi klausdavo, kur yra jūsų šalis. Paaiškindavau, kad tai – maža Europos valstybė, šiaurinėje žemyno dalyje, kurioje gyvena tik 3 mln. žmonių. Pas mus vien Johanesburgo mieste – 12 mln. Žinant šiuos faktus man buvo įdomu imtis šio darbo ir kol kas dėl to nė kiek nesigailiu. Matau, koks užsidegęs yra Lietuvos regbio federacijos prezidentas, tai įkvepia ir mane.

– Būdamas žaidėjas laimėjote ne vieną titulą. Kuris jų yra brangiausias?

– 2008–2009 m. laimėjau pasaulio regbio seriją. Tuometė mūsų komanda buvo vienintelė per PAR istoriją, kuriai pavyko laimėti šias prestižines varžybas.

– Kaip nutiko, kad būdamas vos trisdešimties jau pradėjote trenerio karjerą?

– Iš tikrųjų treniruoti pradėjau 29-erių. Tapau klubo trenerio asistentu. O 32-ejų jau vadovavau PAR rinktinei pasaulio žaidynėse. Man pasisekė, kad taip greitai įsisukau į trenerio darbą. Tačiau į tai mane pastūmėjo nelaimė. Būdamas žaidėjas patyriau sunkią traumą ir buvau priverstas baigti karjerą. Turėjau pasirinkti: ar iš regbio pasitrauksiu visam laikui ir tapsiu tarnautoju, ar ieškosiu darbo savo mėgstamoje srityje. Gavau pasiūlymą, kurį su džiaugsmu priėmiau. Tiesa, dar ilgai girdėdavau klausimų dėl savo amžiaus, esą, kaip aš galiu vadovauti kitiems, pats būdamas toks jaunas? Tačiau darbu nusipelniau pagarbos, net ir būdamas jaunesnis nei kiti treneriai.

– Po darbo PAR rinktinėje perėmėte Kenijos rinktinės vairą. Kaip atsidūrėte šioje regbio tradicijomis negarsėjančioje šalyje?

 

– Kenijoje yra labai gero lygio regbininkų. Rinktinė galbūt mažiau žinoma, bet aukštai vertinama pasaulyje. Norėjau augti kaip treneris, nes savo šalyje jau buvau daug ką išbandęs. Patekau į naują aplinką ir šis žingsnis pasiteisino. Kenijoje patobulėjau, manau, kad sustiprėjo ir šios šalies rinktinė. Beje, ji per du pastaruosius turnyrus įveikė PAR rinktinę.

– Žinome, kad derybos dėl jūsų darbo su Lietuvos rinktine užtruko kone pusmetį. Nejau buvo taip sunku apsispręsti?

– Sprendimas nebuvo iš lengvųjų. Reikėjo, kad sutaptų ir norai, ir galimybės. Federacijai teko pavargti, kad rastų finansų mano sutarčiai apmokėti. Galiausiai radome bendrą išeitį (prie naujo trenerio finansavimo prisidėjo vienas turtingiausių litvakų PAR Gavinas Varejesas – aut. past.).

– Darbas Lietuvoje jums labiau nuotykis ar iššūkis?

– Be jokių išlygų – iššūkis. Patekau į naują aplinką, pamatysiu, kaip regbis žaidžiamas Europoje. Įsitikinsiu, kokią įtaką lietuvių žaidimui gali padaryti mano afrikietiška patirtis. Kita vertus, neaišku, ar žaidėjai apskritai priims mano diegiamą stilių.

– Pernai mūsų šalies rinktinė užėmė 9-ą vietą Europoje. Kokia vieta jus tenkintų šiemet?

– Labai sunku apibrėžti konkrečią poziciją, bet akivaizdu, kad nenorime kristi žemiau, nei buvome pernai. Ypač žinant, kiek pastangų į rinktinę dedama. Jei su žaidėjais sutarsime, sieksime patekti į geriausių Europos rinktinių penketą.

– Regbis Lietuvoje toli gražu nėra populiariausia sporto šaka. Kas yra regbis jūsų tėvynėje?

– Skirtumas milžiniškas. Girdėjau, kad čia yra apie 2 tūkst. regbio žaidėjų, o populiariausia šaka – krepšinis. PAR regbį žaidžia maždaug milijonas žmonių! 2 tūkst. regbininkų mes surinktume viename universitete. Tačiau skirtumai neturėtų gąsdinti. Matau, kaip sparčiai progresuoja lietuviai ir kaip noriai jie mokosi. Jau dabar PAR treniruojasi būrys jūsų vaikinų, sėkmingai žaidžiančių savo aukštosios mokyklos komandoje.

– Ar geriausių regbio žaidėjų atlyginimai gali lygiuotis į įspūdingas futbolo žvaigždžių sutartis?

– Visame pasaulyje futbolas – brangiausiai mokama sporto šaka. Žinoma, geriausi regbininkai gyvena gana komfortiškai, uždarbiais nesiskundžia. Jeigu kalbėtume apie regbio augimą pasaulinių mastu, reikia stiprinti rinkodarą, rasti daugiau kelių į televizijas. Juk beveik kiekvienoje šalyje įsijungsite futbolo kanalą. Regbio kanalai yra vos keliose valstybėse. Tik plečiant auditoriją galima pritraukti rimtų rėmėjų.

– Ar Lietuvoje gyvensite nuolat?

– Kitą savaitę parvyksiu namo. Į Lietuvą grįšiu balandį ir dirbsiu iki pat Europos "Grand Prix" etapų pabaigos.

– Jei paprašyčiau apibūdinti save ne kaip specialistą, o kaip žmogų, kurias savybes išskirtumėte?

– Sakyčiau, esu gabus kalboms. Tačiau mano gyvenime pagrindinę vietą užima sportas. Su tuo susijęs ne tik mano darbas, bet ir pomėgiai. Galiu ištisomis dienomis žiūrėti regbio, teniso, golfo, kriketo, futbolo varžybas. Mano žmona tuo labai stebisi. Tačiau esu ne vien teoretikas. Esu gabus daugeliui sporto šakų.

– Tuomet Lietuvoje būtinai išmėginsite ir krepšinį, kurį, beje, Kauno "Žalgirio" dublerių ekipoje žaidžia ir jūsų tėvynainis Thabo Sithole'as…

– Krepšinis man taip pat patinka. Tiesa, ant parketo aš nesu Michaelas Jordanas. Nepelnau labai daug taškų, bet esu neprastas įžaidėjas. Man maloniau sukurti progas kitiems.

GALERIJA

  • Lietuvius į regbio aukštumas ves afrikietis
  • Lietuvius į regbio aukštumas ves afrikietis
Evaldo Šemioto nuotr.
Rašyti komentarą
Komentarai (1)

Vilkas

Lauksime geresniu rinktines rezultatu

SUSIJUSIOS NAUJIENOS