Pernykštės pergalės dabar nieko nereiškia | Diena.lt

PERNYKŠTĖS PERGALĖS DABAR NIEKO NEREIŠKIA

2018 m. Lietuvos baidarių ir kanojų sporto padangėje ryškiais pasiekimais sužibėjęs Artūras Seja šiais metais ir toliau skina medalius tarptautinėse varžybose.

Pernai Europos ir pasaulio čempionatuose sidabrą iškovojęs 23-ejų baidarininkas gegužės pabaigoje ir birželio pradžioje išbandė jėgas Pasaulio taurės varžybose ir iš jų sugrįžo su bronziniais apdovanojimais.

Gegužės 25 d. Poznanėje (Lenkija) vykusiame pirmojo pasaulio baidarių ir kanojų irklavimo taurės etapo vyrų vienviečių baidarių 200 m distancijos finale A.Seja nuotolį įveikė per 34,730 sek., o po savaitės Duisburge – per 35,251 sek. Abiem atvejais lietuvį aplenkė tik britas Liamas Heathas ir antrąją vietą užėmęs prancūzas Maxime'as Beaumont'as. Beje, Duisburge A.Seja 0,006 sek. aplenkė dabartinį planetos čempioną ispaną Carlosą Garrotę (35,257), kuris liko ketvirtas.

Įdomu, kad pernai planetos pirmenybių finale lietuvis nuo ispano atsiliko 0,107 sek., jų keliai susikirto ir Europos čempionato finale. Ten C.Garrotė Lietuvos atstovą pranoko 0,128 sek. Po sidabrinių 2018-ųjų sulaukė įvertinimo ir Lietuvoje. Geriausių šalies metų sportininkų rinkimuose jis triumfavo "Metų proveržio" kategorijoje, taip pat buvo išrinktas geriausiu baidarių ir kanojų irklavimo atstovu bei geriausiu Vilniaus miesto sportininku.

"Jau prieš keletą metų pasaulio ir Europos čempionatuose patekdavau į finalinius plaukimus, bet medalius pavyko iškovoti tik pernai. Tačiau man asmeniškai tai nebuvo staigmena, aš ilgai ir sunkiai dirbau, kad priartėčiau prie baidarių sporto elito. Iš tiesų pernai realiai pretendavau ir į aukso medalius, abiejuose finaluose nuo nugalėtojo atsilikau tik viena dešimtąja sekundės dalimi. Tačiau visi pernykščiai pasiekimai ir pergalės jau yra praeitis, istorija. Šiais metais jos nieko nereiškia ir viską reikia įrodinėti iš naujo", – "Vilniaus dienai" sakė A.Seja.

– Šį sezoną pradėjote bronziniais startais pasaulio baidarių ir kanojų irklavimo taurės varžybose. Ar esate patenkintas savo rezultatais, pasiekimais?

– Manau, kad tie startai tikrai nebuvo blogi. Vis dėlto per metus daug kas gali pasikeisti, išlaikyti sportinę formą aukščiausiame taške nėra paprasta. Tai patvirtina ir pasaulio čempiono ispano C.Garrotės pasirodymas, nes jis apskritai liko be medalių šiose varžybose, o pernai bronzą pasaulio čempionate laimėjęs rusas Jevgenijus Lukancovas šį kartą net ir į finalą nepateko. Varžybų lygis yra labai aukštas, konkurencija milžiniška, tad negali atsipalaiduoti nė minutei, turi visą laiką dirbti maksimaliomis apsukomis.

– Sprendžiant iš rezultatų, sezono pradžioje geriausią sportinę formą demonstruoja britas L.Heathas ir prancūzas M.Beaumont'as? Ar šiuos sportininkus jau galima vadinti pagrindiniais konkurentais svarbiausiose metų varžybose?

– Tai, kad jie abiejuose etapuose užėmė aukščiausias vietas, tikrai nėra atsitiktinumas. Bet to nederėtų labai sureikšminti, nes pagrindinis sezono startas bus tik rugpjūčio 22–25 d., kai Vengrijoje, Segede, vyks pasaulio čempionatas. Manau, kad jie tikrai bus rimti pretendentai į medalius Europos žaidynėse ir pasaulio čempionate, bet, neabejoju, konkurentų bus gerokai daugiau. Tikėtina, kad pasaulio čempionate dėl aukščiausių pozicijų grumsis iki dešimties lygiaverčių priešininkų. Vis dėlto būtent planetos pirmenybėse bus dalijami kelialapiai į 2020 m. Tokijo olimpines žaidynes, tad visi stengsis savo geriausią sportinę formą pasiekti prieš pasaulio čempionatą.

– Kokie jūsų asmeniniai tikslai šią vasarą? Į kokius apdovanojimus nusitaikę?

– Medaliai ir pergalės yra labai geras dalykas, tačiau mano pagrindinis tikslas – kelialapis į olimpines žaidynes. Pasaulio čempionato vyrų vienviečių baidarių 200 m irklavimo rungtyje šiais metais kelialapius į Tokijo olimpiadą iškovos pirmas penkias vietas užėmę sportininkai. Stengsiuosi pasirodyti kuo geriau, tačiau būsiu laimingas, net jei ir liksiu be medalio, bet užsitikrinsiu vietą olimpinėse žaidynėse.

Mūsų sporte nevalia atsipalaiduoti, pasiduoti iliuzijai, kad jei pernai buvai čempionas, tai ir šiemet būsi geriausias.

– Birželio 21–30 d. Minske vyks Europos žaidynės. Baidarių ir kanojų irkluotojai jose varžysis dėl 16-os medalių komplektų, galima neabejoti, kad medalių bus tikimasi ir iš jūsų.

– Suprantu, kad po praėjusio sezono su manimi siejami dideli lūkesčiai. Sieksiu juos pateisinti, tačiau jokių skambių pažadų nedalinsiu – kaip bus, taip bus. Europos žaidynėse baidarininkai dėl olimpinių kelialapių nekovos, o mano pagrindinis tikslas ir svajonės yra būtent olimpinės žaidynės.

– Svajojate tik apie olimpines žaidynes, o apie olimpinį medalį?

– Be abejo, patekus į olimpiadą nesinorėtų apsiriboti vien tik dalyvavimu joje. Mano svajonėse yra ne tik dalyvavimas olimpinėse žaidynėse, bet ir olimpinis medalis. Pernykštis pasaulio čempionatas ir jame iškovotas vicečempiono titulas rodo, kad tos svajonės turi realų pagrindą. Olimpinėse žaidynėse dalyvaus pajėgiausi planetos sportininkai, bet iki jos dar liko daugiau nei metai, per tą laiką dar gali būti įvairių pokyčių. Pagaliau, iš pradžių dar reikėtų apskritai į jas patekti.

– Gal jau domėjotės, kur ir kokiomis sąlygomis Tokijo mieste vyks baidarių ir kanojų varžybos?

– Kol kas dar nesidomėjau, bet jei viskas bus gerai, rudenį tikiuosi apsilankyti Tokijuje. Sezono pabaigoje ten bus rengiamos treniruočių pobūdžio varžybos, tad olimpinius kelialapius turintys sportininkai turės pirmą galimybę susipažinti su olimpinių varžybų vieta, kanalu, gyvenimo sąlygomis.

– Jei nepavyktų pirmuoju bandymu užsitikrinti vietos olimpinėje Lietuvos komandoje, koks būtų alternatyvus kelias?

– Kitais metais bus rengiamos dar kelerios atrankos varžybos, bet jose olimpinių kelialapių skaičius bus dar mažesnis. Tačiau aš apie tai negalvoju, mano visos mintys nukreiptos tik į šiuos metus ir į pasaulio čempionatą. Tiesa, kaip jau minėjau, į tą pasaulio čempionatą dar reikės patekti. Liepos 19–21 d. vyks atviras Lietuvos baidarių ir kanojų irklavimo čempionatas, ten ir aiškinsimės, kas yra labiausiai nusipelnęs šanso pakovoti dėl olimpinio kelialapio.

– Ar dėl to kyla kokių nors abejonių?

– Gegužės viduryje Trakuose vykusiose Lietuvos baidarių ir kanojų irklavimo taurės – D. ir Z. Survutų memorialo varžybose užėmiau pirmą vietą, iškovojau kelialapį į Europos žaidynes, tuo dar kartą įrodžiau, kad esu pajėgiausias vienviečių baidarių varžybose 200 m distancijoje. Tačiau tai nereiškia, kad galiu atsipalaiduoti ir ruoštis pasaulio čempionatui. Lietuvoje turiu labai stiprių varžovų – 2015 ir 2016 m. Europos čempionato prizininką Igną Navakauską, Rio de Žaneiro olimpinių žaidynių prizininkus Aurimą Lanką ir Edviną Ramanauską. Bet kuris iš jų galėtų grumtis ir su pajėgiausiais planetos sprinteriais. Bet ir aš sieksiu.

– Ar nejaučiate didesnio spaudimo po praėjusio sezono? O gal atvirkščiai, pernykščiai pasiekimai tik suteikė papildomo pasitikėjimo savo jėgomis?

– Žinau, kad reikia pamiršti kas buvo ir kiekvienais metais pradėti sezoną nuo balto lapo. Mūsų sporte nevalia atsipalaiduoti, pasiduoti iliuzijai, kad jei pernai buvai čempionas, tai ir šiemet būsi geriausias. Jei nori išlikti viršūnėje, privalai nuolat sunkiai treniruotis.

– Kur šiuo metu treniruojatės, kokios yra jūsų darbo ir poilsio sąlygos?

– Galima sakyti, kad dabar gyvenu tarp Trakų ir Vilniaus. Mūsų pagrindinė bazė yra Trakuose, ten galime ir gyventi, ir sportuoti, tiek ant vandens, tiek ir sporto salėje. Tad vasaromis daugiausia laiko praleidžiu Trakuose, tik laisvu laiku grįžtu į Vilnių.

– Praėjusią savaitę iškovojote dar vieną pergalę, tiesa, simbolinę – apgynėte diplominį darbą ir tapote Vytauto Didžiojo universiteto Švietimo akademijos absolventu. Kokią specialybę įgijote?

– Iš tiesų, baigiau VDU Švietimo akademiją (buvęs Lietuvos edukologijos universitetas), kūno kultūros specialybę. Apgyniau diplominį darbą iš treniravimo srities, tad kada nors ateityje galėsiu išmėginti ir trenerio darbą.

Rašyti komentarą
Komentarai (0)

SUSIJUSIOS NAUJIENOS