Seksualinis paauglių aktyvumas – kelias ne tik į depresiją | Diena.lt

SEKSUALINIS PAAUGLIŲ AKTYVUMAS – KELIAS NE TIK Į DEPRESIJĄ

  • 5

Užsienio moksliniai tyrimai rodo, kad seksualiai aktyvūs paaugliai dažniau serga depresija, juos dažniau aplanko suicidinės mintys.

Nesimylintieji – laimingesni

Nors pastaraisiais metais paauglių seksualinis aktyvumas pasaulyje sumažėjo, bendras vidurkis vis dar laikomas aukštu. JAV tyrimų duomenimis, maždaug 48 proc. amerikiečių paauglių, besimokančių vidurinėje mokykloje, jau pradėję lytinį gyvenimą.

JAV skaičiuojama, kad kiekvieną dieną 8 tūkst. paauglių užsikrečia lytiškai plintančiomis ligomis. Dar viena nerimą kelianti statistika – nesantuokinių vaikų gimimas. Šalyje per metus nepilnametės jų pagimdo apie 240 tūkst.

Ne mažesnė problema, kurią sukelia ankstyvas seksualinis gyvenimas, – emocinė sveikata.

JAV atliktų tyrimų duomenimis, ketvirtadalis (25 proc.) seksualiai aktyvių paauglių mergaičių prisipažino, kad kartais psichologiškai jaučiasi blogai. O merginos, kurios nėra pradėjusios lytinio gyvenimo, jaučiasi blogai tik 7,7 proc. atvejų. Taigi seksualiai aktyvios merginos daugiau nei tris kartus dažniau serga depresija nei seksualiai neaktyvios jų bendraamžės.

Apie 8,3 proc. seksualiai aktyvių berniukų prisipažįsta, kad psichologiškai blogai jaučiasi visą laiką, nepradėjusieji lytinio gyvenimo blogai jaučiasi tik 3,4 proc. atvejų. Galima daryti prielaidą, kad seksualiai aktyvūs berniukai paaugliai serga depresija dažniau nei tie, kurie nėra seksualiai aktyvūs.

Be to, iš tyrimo pastebėta, kad bet kurios lyties paaugliai, kurie dar nėra seksualiai aktyvūs, yra žymiai laimingesni nei jų bendraamžiai, jau gyvenantys seksualinį gyvenimą.

Paauglių seksualinė veikla paprastai sukelia emocinę suirutę ir psichologinę įtampą. Mat seksualinis gyvenimas veda į tuščius santykius, o lytinį gyvenimą gyvenantys paaugliai jaučiasi save niekinantys, atsiranda žemos savivertės jausmas, o tai – pirmosios depresijos užuomazgos.

Lytinis gyvenimas mažina savivertę

Minėtas tyrimas atskleidžia dar vieną netikėtumą – seksualinis gyvenimas paskatina ir savižudybes. Nusižudyti bandė 14,3 proc. seksualiai aktyvių mergaičių. Dar nepradėjusios lytinio gyvenimo nusižudyti bandė tris kartus rečiau.

Šie skaičiai tarp berniukų yra dar išraiškingesni: nusižudyti bandė 6 proc. seksualiai aktyvių berniukų. Tarp nepradėjusių seksualinio gyvenimo – vos 0,7 proc. Taigi seksualiai aktyvūs paaugliai berniukai bando nusižudyti aštuonis kartus dažniau.

Paauglių medicinos mokslų daktarės Meg Meeker teigimu, paauglių seksualinė veikla paprastai sukelia emocinę suirutę ir psichologinę įtampą. Mat seksualinis gyvenimas veda į tuščius santykius, o lytinį gyvenimą gyvenantys paaugliai jaučiasi save niekinantys, atsiranda žemos savivertės jausmas, o tai – pirmosios depresijos užuomazgos.

Išgyvena pirmąją meilę

Vaikų ligoninės VUL Santaros klinikų filialo gydytoja, vaikų ir paauglių psichiatrė Jolanta Trinkūnienė sako, jog nors Lietuvos praktikoje negalėtų įvardinti, kad paauglystės laikotarpiu savižudybių padažnėja dėl ankstyvo lytinio gyvenimo, kodėl ši tendencija pasaulyje pastebima, paaiškinti gali.

„Intensyviau bando žudytis tie paaugliai, kurie išgyvena nesėkmingą pirmąją meilę, išsiskyrimus. Natūralu, daugelis jų jau būna pradėję aktyvų lytinį gyvenimą. Jie linkę labiau save žaloti, užsisklęsti, tampa depresyvūs. Paaugliams, išgyvenusiems išsiskyrimą su pirmąja meile ar patyrusiems išdavystę, gyvenimas tampa nebemielas, jie tiesiog nesuvokia, kaip toliau reikės su tuo gyventi, patiria potrauminį stresą“, – pastebi vaikų ir paauglių psichiatrė Jolanta Trinkūnienė.

Be to, paauglystės periodas – savaime sudėtingas laikotarpis. „Paaugliams tėvai dažniausiai nebūna autoritetas. Jie mieliau kliaujasi draugais“, – pastebi J.Trinkūnienė.

Tėvai gi, pasak medikės, dažnai galėtų užimti švelnesnę poziciją, suprasti, kad pasikeitimai, kurie vyksta su vaiku, yra neišvengiami. Padėti galėtų psichologo konsultacijos, skirtos tarpusavio santykiams gerinti, padedančios priimti besikeičiantį vaiką.

Beje, specialistai pastebi, jog į savižudybių bandymus labiau yra linkusios mergaitės. Jos dažniau imasi savižalos, o berniukai dažniau prieina prie galutinio tikslo – nusižudo iškart.

Paauglių savižudybių prevencijai būtinas ir geresnis švietimas apie lytinį gyvenimą.

Specialisto komentaras

Gydytoja, suaugusiųjų psichoterapeutė, vaikų ir paauglių psichiatrė Dalia Mickevičiūtė:

Svarstant, ar ankstyvas seksualinis paauglių aktyvumas galėtų būti susijęs su depresiškumu ir polinkiu žudytis, pirmiausia norėtųsi pažvelgti plačiau ir paklausti, o kodėl paauglys įsitraukė į tą lytinį gyvenimą, jeigu jo bendraamžiai tuo metu dar tik bendrauja be intymių santykių ir į lytinį gyvenimą žengia pamažu. Yra žinoma, kad paauglystėje, beje, ir suaugusiojo amžiuje, lytiniai santykiai gali būti užmezgami toli gražu ne vien dėl svaigios pirmosios ar jau kažin kelintosios meilės, bet ir dėl daugybės ne itin romantiškų priežasčių: pavyzdžiui, vyresnių vertimo įsitraukti į seksualinę veiklą ir negalėjimo pasakyti „Ne“. Įsivaizduokime 13-metę, kurią jos 15-metis vaikinas spaudžia greičiau jam „įrodyti meilę“, noro rasti artimą žmogų. Tada fizinis artumas supainiojamas su emociniu ryšiu bei meile, noro atkeršyti tėvams ar draugams, vaikinui ar merginai, kuri neparodė dėmesio ar paliko, noro įrodyti, kad paauglys ar paauglė jau yra suaugęs, noro būti reikalingam, pripažintam, pajusti žavėjimąsi, išgirsti, kad kam nors yra svarbus ir gražus. Šios priežastys iš esmės yra liūdnos ir kalba apie vienatvę, apie tai, kad viduje turėtų būti tuščia ir vieniša, jeigu norisi imtis bet kokių priemonių, įskaitant ir seksą, kad nors trumpam pasijustum laimingas ir svarbus.

Arba apie pyktį – jeigu norisi kam nors atkeršyti, įrodyti, kad jau esi suaugęs, nebe mažas vaikas. Gali glūdėti ir pyktis sau, kai imamasi visokiausių priemonių, kad tik pats save įskaudintum ir galbūt tokiu būdu nusibaustum dėl realių ar įsivaizduojamų prasižengimų. Suprantama, kad tokio liūdno ir vienišo paauglio gyvenime seksas yra tik viena priemonių, kaip jis bando užpildyti viduje jaučiamą tuštumą ir nors kiek pagydyti skausmą. Dažnai šalia galime matyti žalojimąsi, valgymo sutrikimus, svaiginimąsi alkoholiu ar įvairiausiais kvaišalais. Seksas, beje, gali būti nesaugus, „su bet kuo ir bet kur“.

Būtų naudinga pasvarstyti ne vien apie seksualinio aktyvumo mažinimą ir intymių santykių nukėlimą į vyresnį amžių, bet ir apie tai, kodėl paaugliai jaučiasi depresiški, vieniši ir tušti. Kaip jiems būtų galima padėti plačiąja prasme.

Gairės: seksas, paaugliai, intymus gyvenimas, depresija, pagalbos tel
Rašyti komentarą
Komentarai (5)

Taigi

Ankstyvas lytinis gyvenimas pirmiausia veda prie visos visuomenes istvirkimo ir moralines degradacijos.Turim pasekmes -ne tik jaunu zmoniu depresijas,savizudybes,nes viskuo persisotinus gyvenimas pasidaro beprasmiskas.

Buvo taip

Sauliukas buvo itin kyšių prisigriebusios medikės sūnus, mokytis nenorėjo, bet įkištas buvo į prestižinę mokyklą. Nesimokė. Nuo 16 metukų pradėjo lytiškai santykiauti su Kaune gausiai lytiškai panbaudota ir nuabortuota 16mete .nga - ši su Dauno sindromu... Kadangi rubuilis ir keksais su majonezu nešertas Sauliukas nesuprato, kad In.a gausai nudėvėta, mat neturėjo jokios seksualinės patirties iki tol, mitri Ing.s močiutė sugebėjo Saulikui parengti visokių siurprizų iš kulinarinio paveldo srities, Sauliukas, sulaukęs 18 metukų, nukaliošintą ir sindromų nukamuotą In.ą vis dėlto vedė... Tiesa ta, kad sindromų nutampyta I.ga ilgai negyveno... putlusis našlys dabar žinomas verslininkas, nors net bendrojo lavinimo mokyklos kurselio neįstengė baigti - egzaminų rezultatus teko nusipirkti...Visuomenėje save pozicionuoja gerbtinu asmeniu...

Tiesa apie visuomenės "pažibas" ir jų paauglystę...

Kai .alė gimė, jos mama ir tėvas artėjo prie 40 m. .alės snukis kibiras, kaulėtos gauruotos kojos, srutų spalvos akys, ūsai ir barzda yra, kūnas išmatų statinė pakabinta ant lūžtančių degtukų, žvilgsnis idiotės, peraugo iki 2 m ūgio, su kupra. Mokytis negali, tuštintis nesugeba, klizmuojama. Motina ligoninėse juodžiausiuose darbuose, bet žinojo visų LTSR įžymybių priklausomybes, nesantuokinius vaikus, kt. Savo D.lę aprūpindavo reikiamais kvaišalais, o dokumentacija su įrašu, kad .alė lytiškai santykiauja su biologiniu tėvu, būtų krachas. Po 1990 m .alė su savo mama įgudo, kvaišalų platinimo tinklas siekė visus žinomesnius Vilniaus asmenis. .alė jau virš 20 m M.U „specialistė“, užsiima tuo pačiu, prokurorų, žymesnių valdininkų, verslininkų, politikų, vadinamųjų menininkų atžalos priklausomos nuo kvaišalų, o M.U profesūra, dėstytojai... kam uostomieji, brangesni, kam pigesnių gana. Pas psichiatrus neregistruoti, reikalingos „nepriekaištingos“ reputacijos.
DAUGIAU KOMENTARŲ

SUSIJUSIOS NAUJIENOS