Iš eksperto lūpų – kritika dėl NVSC darbo: neturime reikiamų duomenų epidemijai valdyti | Diena.lt

IŠ EKSPERTO LŪPŲ – KRITIKA DĖL NVSC DARBO: NETURIME REIKIAMŲ DUOMENŲ EPIDEMIJAI VALDYTI

  • 5

Šalyje įsibėgėja trečioji visuotinio karantino savaitė, tačiau kol kas teigiamų pokyčių, pasak prezidento Gitano Nausėdos suburtos Sveikatos tarybos nario, matematiko Vaidoto Zemlio-Balevičiaus, dar nematyti. Kas kaltas – pasirinktos priemonės ar Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) darbo kokybė atliekant epidemiologinius tyrimus. O gal tiesiog reikia būti kantriems ir laukti vakcinos? 

V. Zemlio-Balevičiaus nuomone, šiuo metu karantinas dar neveikia taip, kaip tikėtasi. „Reikia suformuluoti tikslą, ko mes norime pasiekti karantinu. Vienas iš galimų tikslų būtų sumažinti naujų užsikrėtimų atvejų skaičių. Aš siūlyčiau naudoti ECDC rekomendacijas ir siekti, kad būtų grįžtama į geltoną zoną, t. y. 25-100 atvejų per keturiolika dienų 100 tūkst. gyventojų ir teigiamų tyrimų dalis mažesnė nei keturi procentai. Karantiną reikėtų pratęsti iki tol, kol šitą tikslą pasieksime“, – teigė ekspertas.

Šiuo metu karantinas, deja, neveikia kaip tikėtasi, nes vėl matome grįžtantį atvejų augimą.

Specialisto teigimu, pozityvius visutinio karantino pokyčius pastebėti vis dar sunku. „Šiuo metu karantinas, deja, neveikia kaip tikėtasi, nes vėl matome grįžtantį atvejų augimą. Kokių priemonių imtis, man sunku komentuoti. Turint daugiau informacijos, kodėl neveikia karantinas ir kodėl dabar vėl turime atvejų augimą, būtų galima pasakyti daugiau. Karantino priemonės, kurių reikia ir galima papildomai imtis, yra visose šalyse panašios. Tai mokyklų uždarymas ir papildomi judėjimo ribojimai“, – apie karantino priemones, taikomas kitose šalyse, kalbėjo V. Zemlys-Balevičius.

Vaidotas Zemlys-Balevičius. Asmeninio archyvo nuotr.

Ekspertas pažėrė kritikos ir Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) ir NVSC darbo kokybei. Anot V. Zemlio-Balevičiaus, NVSC nebuvo tinkamai pasiruošęs rinkti ir analizuoti su COVID-19 susijusius duomenis. „Manau, kad su antra koronoviruso banga valstybė tvarkosi prasčiau. Nebuvo galima leisti, kad atvejų skaičius užaugtų iki dabartinio, nes turime didelę sveikatos apsaugos sistemos apkrovą. Paskutiniais duomenimis, ligoninėse jau yra netoli 1,7 tūkst. COVID-19 pacientų, kai vasarą buvo planuota 400. Manau, kad pirmosios bangos pamokos nebuvo išmoktos. Kaip duomenų ekspertas galiu komentuoti tik šią sritį, tai joje teigiami poslinkiai pasimatė tik Lietuvos statistikos departamentui perėmus duomenų skelbimą. SAM ir NVSC duomenis skelbė netinkamai. Susidaro įspūdis, kad jie nebuvo pasiruošę tinkamai duomenis rinkti ir analizuoti. Per pirmąją bangą tai buvo galima suprasti, bet nepanašu, kad buvo padarytos tinkamos išvados. Todėl dabar NVSC dar labiau nesusitvarko ir mes neturime reikiamų duomenų epidemijai valdyti“, – kritikos strėles dėl nekokybiško specialistų darbo leido V. Zemlys-Balevičius.

Dabar testavimo apimčių nėra kur didinti ir net su dabartiniu atvejų apkrovimu NVSC nesugeba atvejų sugaudyti.

Nors jau kelias savaites esame antrajame karantine, tačiau naujų atvejų skaičius vis didėja. Susidaro įspūdis, kad ribojimai neveikia, nors pavasarį situaciją tomis pačiomis priemonėmis pavyko suvaldyti. Ar turime ir toliau kantriai laukti karantino rezultatų? „Pagrindinė priežastis, mano nuomone, labai aukšta teigiamų tyrimų dalis antrojo karantino metu ir prieš jį. Ji kelis kartus aukštesnė nei pirmojo karantino metu. Tada pavyko padidinti testavimo apimtis ir sugaudyti visus atvejus. Dabar testavimo apimčių nėra kur didinti ir net su dabartiniu atvejų apkrovimu NVSC nesugeba atvejų sugaudyti. Galima būtų naudoti greituosius testus testavimo apimčiai didinti, bet reikia pasiruošti ir apdoroti padidėjusią duomenų apimtį, kad galėtume suprasti, kaip epidemija plinta“, – situaciją komentavo ekspertas.

Freepik.com nuotr.

Viskas pasibaigs galutinai, kai bus vakcina, iki tol reikės susigyventi su virusu.

Paklaustas apie ateities prognozes, V. Zemlys-Balevičius sakė, kad su COVID-19 pandemija susidorosime tik tada, kai Lietuvą pasieks vakcina. Iki tol reikės kantriai laikytis saugumo priemonių. „Esu optimistas ir manau, kad galima suvaldyti situaciją iki toleruotino COVID-19 atvejų skaičiaus. Viskas pasibaigs galutinai, kai bus vakcina, iki tol reikės susigyventi su virusu. Tai reiškia, kad reikės dėvėti kaukes ir vengti kontaktų. Sėkmingai sugaudant atvejus ir kontroliuojant židinius bus galima taikyti tikslines priemones susirgimo vietose. Karantinas tada taptų priemone, kuri būtų taikoma lokaliai ir trumpesnį laikotarpį, tol, kol epideminė situacija būtų suvaldyta“, – galimu COVID-19 suvaldymo scenarijumi dalijosi ekspertas.

Rašyti komentarą
Komentarai (5)

...

Matematikas COVID ekspertas? Buhalteris - ministras. Atrado tiesa, kuria patys arsiai kritikavo - visus uzdaryt velniop

Anonimous

Oh wow, įdomu kodėl neturi? Gal dėl to nes Europos Sąjungos duoti pinigai lietuvai dėl antrosios bangos kažkur dingo kol mes sulaukem tos antros bangos? Nieko nepadarysi, kad politikams daugiau rūpi savąs kyšenes pasipildyti negu savo tautai padėti.

nuomonė

Matematikas valdo pandemiją ir komentuoja kas blogai. Tiesiog juokas ima iš tokių ekspertų. Jūs net informacijos pateikti sklandžiai nesugebate .Pamikčiojate prie mikrofono, papilstote iš tuščio į kiaurą ir visas jūsų valdymas. Jokių konstruktyvių pasiūlymų, veiksmų negirdime ir nematome.
DAUGIAU KOMENTARŲ

SUSIJUSIOS NAUJIENOS