Negalavimų priežastis – netaisyklinga pėdų padėtis | Diena.lt

NEGALAVIMŲ PRIEŽASTIS – NETAISYKLINGA PĖDŲ PADĖTIS

Dažnas mūsų kenčia nuo nugaros, pečių, kaklo srities, klubų, kojų ar pėdų skausmų. Retai susimąstome, kad šių ir panašių negalavimų priežastimi tampa netaisyklinga pėdos padėtis ar jos deformacija.

Diagnozuoja tiksliau

Tokie simptomai, kaip minėtų sričių – nugaros, pečių, kaklo, klubų – skausmas, greitas pėdų ir kojų nuovargis, iškrypę pirštai, nenykstančios nuospaudos gali perspėti apie pėdų problemas.

Negydoma liga progresuoja ir žeidžia ne tik pačią pėdą, bet ir visą organizmą, jau nekalbant apie stiprėjančius skausmus ir patiriamą paciento diskomfortą. Pėdų ligų yra labai daug, todėl labai svarbu tiksliai diagnozuoti pėdos ligą ir ją gydyti. Kompiuterinis pėdų tyrimas – vienas greičiausių ir paprasčiausių būdų įsitikinti, ar mūsų pėdos sveikos, ar vaikštome taisyklingai.

Kompiuterinis pėdų tyrimas gali atskleisti skausmų priežastį ir padėti susigrąžinti judėjimo džiaugsmą, o kartu – ir puikią savijautą. Užlipus ant specialaus takelio, pėdos nuskenuojamos, o trimatis pėdų atvaizdas kompiuterio ekrane parodo anatominę pėdų struktūrą, ašis, tikslias apkrovas atskiroms pėdos zonoms einant.

Kada reikia kreiptis

Tyrimas padeda diagnozuoti pėdų deformacijas, todėl rekomenduojamas atlikti besiskundžiantiems pėdų, kulnų ir blauzdų nuovargiu ar skausmais žmonėms, taip pat tiems, kuriems sunku prisitaikyti įprastą avalynę, turintiems įgimtų ar įgytų pėdos deformacijų, taip pat sportininkams.

Specialistas, atsižvelgdamas į tyrimo rezultatus, pataria, kokių profilaktinių ar gydymo priemonių imtis.

Nekreipiant dėmesio į pirmuosius simptomus, progresuojančios pėdų ligos gali nulemti ir stuburo problemas, ir kitus sveikatai pavojingus susirgimus ateityje.

Profilaktika ir gydymas

Pėdų ligų atsiradimą lemia įvairios priežastys: netinkama avalynė, trauma, paveldimumas, darbo sąlygos.

Bene pagrindinė ir paprasčiausia profilaktinė priemonė, padedanti apsisaugoti nuo pėdų ligų, yra tinkama anatomiškai išformuota avalynė. Dar viena prevencijos priemonė – mankšta (pratimus gali padėti pasirinkti kineziterapeutas). Kad vaikučių pėdos formuotųsi taisyklingai, nuo mažens patariama vaikščioti basomis per smėlį, žolę, smulkų žvyrą.

Turbūt dažniausia pagalba pėdoms – tai ortopediniai avalynės įdėklai, koreguojantys pėdos padėtį ir mažinantys skausmą bei apsaugantys nuo nuovargio, skirti tiek vaikams, tiek suaugusiesiems. Įdėklai gali būti standartiniai ir gaminami individualiai, įvertinus kiekvieno paciento pėdos anatomiją ir problemą.

Įdėklai išlaiko taisyklingą fiziologinę pėdų padėtį, tolygiai paskirsto krūvį pėdos paviršiuje, padeda išlaikyti taisyklingą pėdos ašį, anatomiškai paremia ir koreguoja pėdų skliautus, nuima krūvį nuo skausmingų taškų.

Padeda įdėklai

Esant skirtingoms pėdų problemoms, galima rinktis atitinkamus avalynės įdėklus. Pavyzdžiui, pakulnės padeda išlaikyti taisyklingą pėdų ašį ir pakelia kulną, todėl mažina Achilo sausgyslėms tenkantį krūvį. Vaikams skirti įdėklai skirti išilginiam skliautui pakelti ir koreguoti.

Sportininkams rekomenduojami įdėklai, pasižymintys amortizuojančiomis ypatybėmis, apsaugantys pėdas nuo papildomo krūvio intensyviai sportuojant. Dauguma moterų nustemba sužinojusios, kad yra net įdėklų į aukštakulnius.

Ortopediniai avalynės įdėklai grąžina pėdą į taisyklingą padėtį ir apsaugo nuo tolesnių pėdos ligų.

Žmonės dalijasi patirtimi

"Keista, kad toks paprastas dalykas kaip avalynės įdėklai gali padėti. Ilgą laiką vaikščiojau tiesiog ant kulnų. Pritaikius specialius įdėklus, galiu vėl normaliai vaikščioti, be to, dingo erzinantys skausmai", – džiaugiasi Antanas.

"Kaip ir dauguma moterų, turiu bėdą – iššokusius pėdų kauliukus. Juos skauda, sunku prisitaikyti avalynę. Gėda kam ir pasakyti, vaikščiodavau apsibintavus tuos kauliukus, kad skaudama vieta tiesiogiai nesiliestų su batais. Nuėjus į svečius negalėdavau nusiauti batų. Tada sužinojau iš draugės apie silikoninius tarpupirščius su geline apsauga. Jie išgelbėjo mane nuo skausmo. Dabar vėl galiu avėti savo mėgstamus batelius ir drąsiai eiti į svečius", – atviravo Regina.

Rašyti komentarą
Komentarai (2)

pacientė

Step forward įdėklų pagalba galiu vaikščioti be skausmo.

kikiki

REK-LA-MA!

SUSIJUSIOS NAUJIENOS