Ko nedaryti, kad nereikėtų gražiausių vasaros dienų leisti su aukšta temperatūra ir perštinčia gerkle, patarė vaistinių tinklo „Camelia“ vaistininkė Virgilija Bečelytė.
– Kokie vasaros orų reiškiniai ir temperatūrų svyravimai mums šiuo metu patys pavojingiausi?
– Vasarą visada būna pilna iššūkių, o Lietuvos orai, kaip žinome, kartais pateikia ir siurprizų. Tiesiog organizmui kartais būna sunku prisitaikyti: vieną dieną būna 30 laipsnių, o sekančią dieną – beveik jau kruša. Tai jeigu nepasirenkame atitinkamų rūbelių, avalynės, tai peršalimas, aišku, garantuotas.
– Tai sušlapti per vasaros lietų irgi pavojinga, net jei nėra šalta?
– Žinoma. Jeigu neturime skėčio, peršlampa mūsų drabužiai, skersvėjis – tada yra didelis pavojus susirgti.
– Kaip gaivintis kondicionieriumi, bet nesusirgti?
– Ar patalpoje, ar automobilyje norime tuoj pat atvėsti ir pasirenkame labai netinkamą temperatūrą. Tai, tarkim, jeigu lauke 30 – tai automobilyje dažnas pasidaro 18–20 laipsnių. Iš tikrųjų toks skirtumas yra didžiulis iššūkis organizmui. Jeigu, tarkime, temperatūra lauke siekia 30 laipsnių, ar tai būtų kondicionuojama darbo patalpa, ar namuose – turėtų būti 25 laipnsiai ir ne žemiau.
Skirtumo reikėtų paisyti, nes organizmui tai tikrai labai didžiulis iššūkis. Įsivaizduokite, jūs įlipate į beveik šaldytuvą. Dar viena bėda, kad prieš vasaros sezoną retas kuris pasikeičia automobilio oro filtrus, o ten gausu bakterijų, virusų, pelėsio ir viskas tiesiai nukreipiama į veidą.
– Šalti gėrimai ir ledai, kuriuos karštesnėmis dienomis šluojame iš parduotuvių lentynų, kur čia slepiasi pavojai?
– Lygiai tas pats. Tai garantuotas gerklės uždegimas. Kas dar turi neišoperuotą anginą – tai provokatorius labai nuostabus, nes norime maksimaliai atšaldytą gėrimą gerti, o tai tikrai nesveika. Ledai – svarbiausia, kad jie nebūtų peršalę, nes dažnai parduotuvėje imi, o ten jau ne ledai, bet akmenukas. Tai tikrai tokių ledų patarčiau nevalgyti, bet jei jau nusipirkome, reikia kažkaip atšildyti.
– O kaip su maudynėmis? Kaip save pasaugoti?
– Labai puiki atgaiva, tik reikia nepamiršti išsimaudžius pasikeisti į sausus drabužėlius, nes lygiai taip pat – labai gaivu, labai greitai atvėstame, bet būna skersvėjis, šlapi drabužiai ir iš karto organizmui diskomfortas. O jeigu kažkieno jautresnė vieta, tai netgi ir šlapimo takų uždegimas.
– Koks simptomų mažinimas, jei jau sloguojame, karščiuojame, skauda gerklę?
– Pirmiausia reikia rinktis natūralias priemones, pavyzdžiui, siūlyčiau pasirinkti šalaviją arba medetkų arbatą. Aviečių, liepžiedžių arbatą palikime žiemai, nes vasarą prakaituojame natūraliai daugiau nei žiemą. Pirmas pagalbininkas yra vitaminas C, kuris skatina baltųjų kraujo kūnelių gamybą, stiprina imuninę sistemą. Jeigu temperatūra nekyla daugiau nei 38 laipsniai – jos tiesiog nereikėtų mažinti, nebent žmogus tikrai labai blogai jaučiasi ir jaučia diskomfortą.
Tokiais atvejais jau reikėtų pasirinkti preparatus, į kurių sudėtį įeina paracetamolis, ibuprofenas – tai yra karšti gėrimai. Ir dar – nereikėtų arbatų ir gėrimų gerti labai karštų. Reikia gerti šiltus ir gurkšnoti. Reikia organizmui duoti sirgti ir ilsėtis. Padeda natūralios priemonės, uogos, vaisiai, skysčiai ir tiesiog ramybė.
– Kokios uogos ir kokie vaisiai?
– Tai ir braškės, ir šilauogės, ir nepamiršti to paties brokolio, kuris turi vitamino C, raudonosios paprikos.
Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:-
– Kokia būtina higiena vasaros metu?
– Mes daug keliaujame, daug kontaktuojame, iškylaujame ir t. t., tai vertėtų su savimi, jeigu dažniau lankomės viešose vietose, turėti drėgnas dezinfekuojančias servetėles ar dezinfekuojantį skystį. Tos elementarios higienos nereikėtų pamiršti ir vasarą.
– Su kokiais dažniausiai negalavimais žmonės kreipiasi vasaros metu?
– Sloga, galvos skausmas, čiaudulys, pakitęs balso tembras ar balso stygų uždegimas, kuris pereina į kosulį. Tai tokie pirmieji ir pakankamai dar nesunkūs peršalimo simptomai. Aišku, reikėtų neužsižaisti savarankiškomis priemonėmis – jeigu per 3–5 dienas simptomatika nelengvėja, o tik sunkėja – reikia pas šeimos gydytoją.
Naujausi komentarai