ULAC: padaugėjo pasiskiepijusiųjų nuo pneumokokinės infekcijos | Diena.lt

ULAC: PADAUGĖJO PASISKIEPIJUSIŲJŲ NUO PNEUMOKOKINĖS INFEKCIJOS

  • 0

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) specialistai primena, kad pneumokokinė infekcija  – tai ūmi bakterinė infekcija, kurią dažniausiai sukelia Streptococcus pneumoniae. Sukėlėjas plinta oro lašeliniu būdu, kuomet patenka į žmogaus apatinius kvėpavimo takus, dauginasi ir dėl to vystosi kvėpavimo takų uždegimas.

Pasak ULAC visuomenės sveikatos specialistės  Astos Skrickienės, dažniausiai pneumokokinės infekcijos sukėlėjas sukelia plaučių uždegimą, bet gali būti ir meningito, anginos, endokardito  arba širdies vožtuvuose esančio bakterijų ar grybelių židinio sukelta liga bei kitų ligų priežastimi.

Pneumokokinė infekcija yra viena pagrindinių sergamumo ir mirtingumo priežasčių pasaulyje. Pneumokokinė infekcija plačiai paplitusi tiek tarp vaikų, tiek tarp suaugusiųjų. Ypač didelė rizika susirgti vaikams iki 2 metų ir vyresniems nei 65 metų asmenims. Remiantis Pasaulio sveikatos organizacijos (toliau – PSO) duomenimis, dėl pneumokokinės infekcijos kasmet pasaulyje miršta 1,6 mln. žmonių.

Nuo 2015 m. gruodžio 1 d. šalyje pradėtas vykdyti vaikų ir suaugusių asmenų, priklausančių rizikos grupėms, skiepijimas pneumokokine polisacharidine konjuguota vakcina.

ULAC duomenimis, 2020 m. šalyje nuo pneumokokinės infekcijos paskiepyti 55,1 proc. daugiau (n=21 074) suaugusių asmenų ir 18,3 proc. mažiau (n=584) vaikų (2-18 metų), priklausančių rizikos grupėms lyginant su 2019 metais (13 587 suaugę asmenys ir 715 vaikų). 2020 metais didžiausią paskiepytų suaugusių asmenų dalį sudarė sergantys širdies nepakankamumu (32,5 proc.) ir sergantys onkologinėmis ligomis (30,1 proc.). Tuo tarpu vaikų grupėje didžiausią  paskiepytų dalį sudarė sergantys kvėpavimo takų ligomis (67,0 proc.).

Esant nepalankiai epidemiologinei situacijai dėl koronaviruso infekcijos (COVID–19) ULAC rekomenduoja pasiskiepyti nuo pneumokokinės infekcijos, siekiant apsaugoti ne tik savo, bet ir artimųjų sveikatą. Pasak PSO, pasiskiepijus nuo pneumokokinės infekcijos sumažėja komplikacijų rizika užsikrėtus kitomis infekcijomis. Tai ypač aktualu vyresniems, lėtinių ligų ar nusilpusį imunitetą turintiems žmonėms. Asmenys, priklausantys rizikos grupei ir pageidaujantys nemokamai pasiskiepyti nuo pneumokokinės infekcijos, turi kreiptis į savo asmens sveikatos priežiūros įstaigą.

ULAC medikai atkreipia dėmesį, kad dėl susidariusios nepalankios epideminės COVID-19 (koronavirusinės infekcijos) situacijos ir paskelbto karantino šalyje, planiniai skiepijimai nėra atidedami ir turi būti vykdomi pagal vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių, suaugusiųjų skiepijimai pagal Nacionalinę imunoprofilaktikos programą išlaikant skiepijimo schemas.

Rašyti komentarą
Komentarai (0)

SUSIJUSIOS NAUJIENOS