Užkrūčio liauka: jai silpstant didėja rizika susirgti vėžiu | Diena.lt

UŽKRŪČIO LIAUKA: JAI SILPSTANT DIDĖJA RIZIKA SUSIRGTI VĖŽIU

  • 0

Užkrūčio liauka yra labai svarbi T limfocitų gamybai. T ląstelės susiformuoja kaulų čiulpuose, tačiau dar nesubrendusios juda link užkrūčio liaukos. Todėl ši liauka yra labai svarbi žmogaus imuninei sistemai.

Senstant imuninė sistema pradeda silpti anksčiausiai. Tačiau Australijos mokslininkai išsiaiškino, kaip prasideda užkrūčio liaukos silpimas. Senstant ima silpti ne tik žmogaus imuninė sistema, bet ir sumažėja T limfocitų koncentracija, žmogus tampa labiau pažeidžiamas įvairioms infekcijoms, ženkliai išauga vėžio rizika. Ir visa tai – dėl susilpnėjusios užkrūčio liaukos.

Jau kurį laiką žinoma, kad užkrūčio liauka ima silpti iš karto pasibaigus lytiniam brendimui. Su laiku jos silpnėjimas greitėja ir galiausiai šis už krūtinkaulio esantis organas nebegali užtikrinti efektyvaus imuninės sistemos darbo. Tačiau mokslininkai ilgą laiką negalėjo paaiškinti, kodėl užkrūčio liauka ima silpti.

Mokslininkai atliko tyrimą ir identifikavo du faktorius, kurie yra svarbūs užkrūčio liaukos epitelinių kamieninių ląstelių atsinaujinimui ir diferenciacijai. Tai – BMP4 ir aktivinas. Kai su amžiumi jų koncentracija kūne mažėja, pradeda silpti ir užkrūčio liauka, kuri ima prarasti vis daugiau subrendusių epitelinių ląstelių. Dėl to nukenčia T limfocitų gamyba ir pati organizmo imuninė sistema.

Šios grandininės reakcijos supratimas gali padėti sukurti naujas terapijas, kurios padėtų atgaivinti užkrūčio liauką ar užkirstų kelią jos senėjimui. Mokslininkai mano, kad užkrūčio liaukos silpnėjimas yra grįžtamas procesas, tačiau reikia pabandyti surasti būdų, kurie padėtų atstatyti normalią jos funkciją.

Užkrūčio liaukos atgaivinimas žmogui nesuteiktų jaunystės. Tačiau sumažėtų vėžio rizika, žmogus taptų atsparesnis įvairioms infekcijoms. Mokslininkai taip pat pabrėžia, kad sveika užkrūčio liauka yra svarbi ir organizmo atsistatymui po vėžio gydymo. Tai yra pirmasis toks tyrimas, identifikavęs užkrūčio liaukos silpnėjimo mechanizmą. Todėl verta tikėti, kad jau netolimoje ateityje bus įmanoma šį procesą sustabdyti ir visiškai atstatyti užkrūčio liaukos funkciją.

Rašyti komentarą
Komentarai (0)

SUSIJUSIOS NAUJIENOS