Šiemet 124 metų jubiliejų švenčia bene populiariausias gėrimas pasaulyje – "Coca-Cola". Lietuvoje jis atsirado beveik šimtmečiu vėliau. Tačiau dabar Alytaus gamykloje pagamintą gėrimą geria visų trijų Baltijos šalių gyventojai.
Prekybininkų teigimu, bendrovės "Coca-Cola Company" gaminami gėrimai dabar užima apie 52 proc. šalies gaiviųjų gėrimų rinkos. Tačiau daugelis tautiečių tikriausiai dar prisimena, kaip maždaug prieš porą dešimtmečių dėdės ir tetos iš užsienio atsiųsdavo už geležinės uždangos nematyto gėrimo ir kaip kolekcionuojamos bei saugomos buvo tuščios šio egzotiško gėrimo skardinės.
Ne vienam ramybės iki šiol neduoda ir žinios, kad "Coca-Colos" gamybai naudojami kokainmedžio (iš kurio gaminamas ir kokainas – red. past.) lapai arba kad šis gėrimas puikiai nuvalo apnašas nuo klozeto ar rūdis nuo automobilio ir pan.
"Coca-Cola" nuo pat pradžių, kai šis gėrimas buvo naudojamas tik kaip vaistas gydyti priklausomybei nuo opijaus ir morfijaus, yra apipinta mitais ir paslaptimis. Kai kurias šių paslapčių aukščiausi įmonės vadovai tikriausiai nusineš į kapus. Tačiau šį tą papasakoti sutiko "Coca-Colos" Alytaus gamyklos vadovas Eugenijus Burba.
– Kiek laiko dirbate "Coca-Colos" Alytaus gamykloje?
– Dirbu čia nuo pat jos įkūrimo 1994 m. Laimėjau atranką į gamybos vadovo pareigas. O po metų tapau visos gamyklos vadovu.
– Kaip pradėjote savo karjerą ir kaip atsidūrėte šioje įmonėje?
– Alytuje gyvenu nuo 1972 m. Atvažiavau ten, kai tik baigiau KPI (dabartinis Kauno technologijos universitetas – red. past.). Maisto pramonės mašinos – štai tokia mano specialybė. Po studijų įsidarbinau Alytaus pieninėje ir dirbau ten daugiau nei 21 metus. Kai 1994 m. "Alitos" bazėje "Coca-Cola" kūrė savo gamyklą, tuometis "Alitos" vadovas pakvietė mane ateiti į atranką, eiti gamybos vadovo pareigas. Jis žinojo, kad pieno pramonėje buvau dirbęs jau per 20 metų, tad patirties turėjau daugiau nei užtektinai. O ir pačiam jau norėjosi gyvenime šį tą pakeisti. Norėjau išbandyti jėgas naujoje srityje. Viliojo ir garsios įmonės prekės ženklas.
– Ar sunku dirbti tokioje pasaulinio masto bendrovėje kaip "Coca-Cola", ar nejaučiate spaudimo ir budrios savininkų akies, žvilgčiojančios per petį?
– Apskritai gamykloje darbas yra gana sunkus. Tenka dirbti ir naktimis, ir savaitgaliais, ir per šventes. Ypač daug darbo yra vasarą, kai padidėja nealkoholinių gėrimų vartojimas. Būna, kad gamykla dirba septynias dienas per savaitę, 24 valandas per parą. Tad ir vadovui tenka dirbti panašiu tempu. Kartais telefono iš rankų nepaleidžiu (juokiasi). Tačiau taip dirbau ir pieninėje, esu prie to pratęs. Taigi darbas nėra neįveikiamas. O pailsėti galima žiemą. Pas mus būtent šiuo metų laiku yra atostogų sezonas. Kai gėrimų vartojimas sumažėja, leidžiame žmonėms pailsėti, paruošiame įrenginius.
Kitas reikalas – didžiulė atsakomybė, kuri iš tikrųjų šiek tiek slegia. Dabar Alytaus gamykla liko vienintelė Baltijos šalyse, mūsų produkcija keliauja ne tik į Lietuvą, bet ir į Latviją bei Estiją. Jei ko nors nepadarytume laiku ar pagamintume nekokybišką produktą, tai veikiausiai pajustų bent trijų valstybių gyventojai. Va tada būtų tikrai blogai. Nebėra kam kompensuoti trūkumų. Jei anksčiau būtų pasitaikęs koks nors gedimas, estai būtų galėję mums pagelbėti, o dabar likom vieninteliai.
Alytus yra tapęs "Coca-Colos" Baltijos šalių centru. Maždaug kartą per mėnesį iš Graikijos ir Vienos čia atvažiuoja mūsų ir kitų skyrių vadovai, organizuojami pasitarimai, gamybiniai susitikimai. Alytuje neretas svečias ir bendrovės "Coca-Cola Hellenic Baltics" generalinis direktorius Tomas Gawlowskis. Daugelis procesų reguliuojama iš mūsų gamyklos.
– Kaip įmonės veiklą pakoregavo krizė? O gal sunkmečio net nepajutote?
– Darbo mums niekada netrūko – nuolat gaminame naujus produktus, pakuotes ir t. t. Gamybos apimtis kasmet po truputį auga. Krizės irgi pavyko išvengti. Iš pradžių gamybą šiek tiek buvome sumažinę, tačiau greitai gamybos apimtis vėl padidinome – maždaug du su puse karto, nes buvo uždaryta "Coca-Colos" gamykla Taline ir mums teko perimti jos pajėgumus. Atlyginimų nemažinome, bet ir nedidinome.
– Kaip reagavote į žinią, kad iš Estijos "Coca-Colos" gamyklą kelia į Alytų?
– Tai buvo nemenkas iššūkis ir naujiena visam kolektyvui. Kai vadovai mums šią žinią pranešė, visi suprato, kad kurį laiką teks padirbėti daugiau. Bet susidorojome. Iš Estijos buvo atvežti įrenginiai, papildomai priėmėme 25 naujus darbuotojus ir šiemet balandį gamyklų sujungimas jau buvo baigtas.
– Ar netrūksta specialistų Alytuje?
– Ne, visi 53 gamyklos darbuotojai – alytiškiai. O ir kandidatų netrūksta, turime iš ko pasirinkti. Aišku, naujus žmones tenka supažindinti su "Coca-Colos" veikla, kolektyvu, įrenginiais ir juos išmokyti.
– Ar žinote "Coca-Colos" receptą?
– Nežinau (juokiasi). Tai žino tik keli žmonės planetoje. Originalus receptas saugomas bendrovės "SunTrust" (JAV valdančios apie 1700 bankų – red. past.) seife kažkur Atlantoje, Džordžijos valstijoje. Ten guli ir kiti svarbūs bendrovės dokumentai. Prie seifo prieiti gali tik patys aukščiausi bendrovės vadovai arba jų įgalioti žmonės. Tačiau balsuoti dėl to ir leidimą tretiesiems asmenims suteikti gali tik pati "Coca-Colos" valdyba.
Mes turime tik maišymo instrukcijas, iš "Coca-Colos" gamyklų gauname koncentratą, kurį skiedžiame ir produktą išpilstome į butelius. Koncentratas pas mus atkeliauja iš Airijos. Ten yra arčiausia vieta, kur jis gaminamas.
– Kiek litrų gėrimų pagaminate per dieną?
– Apie pusę milijono litrų. Gali atrodyti daug, bet juk ne tik Lietuvai gaminame, o visoms trims Baltijos šalims. Be to, gaminame ne vien "Coca-Colą", bet ir kitus populiariausius šios bendrovės produktus. Taip pat sirupus greitojo maisto restoranams. Taigi visi Baltijos šalių "McDonald's" lankytojai taip pat geria mūsų pagamintus gėrimus. Lietuva yra didžiausia iš visų trijų Baltijos valstybių, tad ir didžiausia mūsų produktų dalis lieka čia. Tiesa, energinį gėrimą "Burn" eksportuojame ir į kitas šalis – Lenkiją, Čekiją.
– Koks yra jūsų mėgstamiausias nealkoholinis gėrimas?
– "Coca-Cola", geriu jos kiekvieną dieną.
– Ar geriate "Pepsi"?
– Ne (juokiasi), konkurentų gėrimų negeriu. Bet šiaip "Coca-Cola" man tiesiog skanesnė, ir nemokama.
– Ką veikiate laisvalaikiu?
– Laisvalaikiu stengiuosi atsipalaiduoti nuo protinės veiklos – ką nors padirbėti namie ar sode, išvažiuoju į gamtą. Mėgstu paklausyti muzikos, su žmona dalyvaujame įvairiuose festivaliuose, renginiuose.
Man jau 60 metų, bet, atrodo, kad iki pensijos dar reikės keletą metų padirbėti (juokiasi). Nieko baisaus, senas dar nesijaučiu – gyvenime nesu ėmęs nedarbingumo pažymėjimo.
– Beje, papasakokit, kaip organizuojamos visos kamštelių akcijos ir loterijos, kaip sužinoti, kuris kamštelis laimingas?
– Kažkada būdavo, kad vaikai eidavo per parduotuves ir atsukinėdavo gėrimų kamštelius. Dėl to net buvo kurį laiką nutrauktos tokios akcijos. Tai buvo labai labai seniai. Dabar loterijos vėl organizuojamos. Bet net mes nežinome, kurie kamšteliai yra laimingi. Visus juos gauname iš Lenkijos, dalis būna pažymėti, tada metame visus į aparatą, kuris juos sumaišo ir užsuka ant butelių. Patys gaminamės tik butelius. Jie pučiami iš ruošinių, kurie pagaminti Lietuvoje.
Apie "Coca-Colą"
Istorija
"Coca-Colos" istorija prasidėjo 1886 m. kai farmacininkas Johnas Stythas Pembertonas sukūrė naują gėrimą ir pradėjo juo prekiauti savo vaistinėje Atlantoje (Didžiausias miestas JAV Džordžijos valstijoje – red. past). Verslas pradžioje sekėsi nekaip. Per pirmus metus gėrimo buvo parduota už 50 dolerių, o išlaidos siekė net 70 dolerių. J.S.Pembertonas keletą kartų keitė partnerius ir įmonės pavadinimą, tačiau galiausiai pasidavė ir 1887 m. už 2,3 tūkst. dolerių teises į savo gaminį pardavė kitam Atlantos vaistininkui Asai Griggsui Candleriui. Jis įžvelgė galimybę "Coca-Colą" paversti gaiviuoju gėrimu, kuris vos per dešimtmetį tapo populiariausiu JAV, o vėliau ir visame pasaulyje.
Beje, 1935 m. rabinas Tobias Geffenas pripažino šį gėrimą košeriniu ir tinkamu žydams.
Per visą "Coca-Colos" istoriją bendrovę lydi konkurencinė kova su "Pepsi", taip pat daugelis skandalų ir teismo procesų. Gėrimas buvo ilgai kritikuojamas dėl neva labai didelio ir sveikatai kenksmingo rūgštingumo. Iš čia kilo ir mitai, kad su "Coca-Cola" lengvai nuvalomos rūdys ir apnašos. Tačiau mokslininkai nenustatė, kad gėrimas gali būti kenksmingas. Dėl saldiklių ir angliarūgštės jo nepatariama daug gerti tik mokyklinio amžiaus vaikams. Beje, nuo pat 1920 m. bendrovei ne kartą buvo keliamos ir bylos dėl agresyvios rinkodaros, nukreiptos į vaikus, darbo jėgos išnaudojimo, bendradarbiavimo su nacistine Vokietija, aplinkos niokojimo ir dėl antimonopolinių įstatymų nesilaikymo.
Kokainas
Apie "Coca-Colos" receptą jau seniai sklando daug mitų. Vienas jų – kad gėrimo sudėtyje yra kokaino. Tai ne visai tiesa. Šios narkotinės medžiagos į J.S.Pembertono gėrimą buvo dedama tik keletą metų, kol kokainas buvo laikomas legaliu vaistu nuo skausmo.
Tačiau tiesa, kad "Coca-Cola" buvo sukurta kaip vaistas gydyti priklausomybei nuo opijaus, morfijaus bei įvairių skausmų ir iki pat jos išradėjo mirties 1888 m. nebuvo naudojamas ne medicininėms reikmėms. Šis gėrimas buvo reklamuojamas net kaip vaistas nuo impotencijos.
Tiesa, kad pagrindinės dvi J.S.Pembertono gėrimo sudedamosios dalys buvo kokainas ir iš kolamedžio gaunamas kofeinas. Iš čia ir gėrimo pavadinimas – "Coca-Cola". Įvairiuose šaltiniuose skelbiama, kad šio gėrimo išradėjas į galoną (3,8 l) "Coca-Colos" sirupo dėdavo penkias uncijas (141,7 g) kokainmedžio lapų. Antrasis "Coca-Colos" savininkas A.G.Candleris 1891 m. viešai pareiškė pakeitęs gėrimo receptūrą ir į koncentratą dedantis tik dešimtadalį kokainmedžio lapų kiekio, kurį dėdavo J.S.Pembertonas.
Vėliau atlikti tyrimai parodė, kad vienoje "Coca-Colos" stiklinėje iš tikrųjų buvo apie 9 mg kokaino. Tačiau 1903 m. ši medžiaga iš sudėties buvo pašalinta. Tiesa, bendrovė pripažįsta, kad ir dabar gėrimo gamybai naudojamas kokainmedžio lapų ekstraktas. Tačiau kokaino jame nebėra.
Šį ekstraktą gamina bendrovė "Stepan Company" – vienintelė bendrovė JAV, kuriai leidžiama importuoti ir perdirbti kokainmedžius. Iš šių medžių gaunamas kokainas parduodamas farmacijos bendrovei "Mallinckrodt".
Bendrovė
"The Coca-Cola Company" yra didžiausia pasaulyje gaiviųjų gėrimų bendrovė, gaminanti daugiau nei 450 rūšių gėrimų: gaiviuosius gazuotus gėrimus, sultis, šaltąsias arbatas ir kavos gėrimus. Bendrovės asortimentą, be "Coca-Colos" – brangiausio prekės ženklo pasaulyje, sudaro ir daug kitų 12 mlrd. JAV dolerių kainuojančių prekės ženklų, tokių kaip "Diet Coke", "Fanta", "Sprite" ir kt. Daugiau nei 200 šalių vartotojai kasdien išgeria 1,5 mlrd. bendrovės gėrimų porcijų. Visame pasaulyje bendrovėje dirba apie 92,8 tūkst. darbuotojų.
Alytaus gamyklos valdytoja yra 2000 m. Graikijoje įkurta bendrovė "Coca-Cola Hellenic" – antras didžiausias "The Coca-Cola Company" produkcijos gamintojas ir platintojas pasaulyje. "Coca-Cola Hellenic" grupė veikia 28 šalyse.
Naujausi komentarai