Ministras pirmininkas Andrius Kubilius gąsdina, kad nieko nedarant šalies finansų sistemoje per artimiausius trejus metus valdžios sektoriaus deficitas išaugs daugiau kaip trigubai ir pasieks du trečdalius bendrojo vidaus produkto (BVP). Todėl, pasak premjero, valdančioji koalicija ir socialiniai partneriai artėja link sutarimo, ko derėtų jau artimiausiu metu imtis valstybės ir „Sodros“ finansuose. Daugelis sprendimų nebus populiarūs, bet juos A.Kubilius vadino neišvengiamais.
Prognozės - liūdnos
Trečiadienį tradiciniuose valdančiosios koalicijos atstovų pusryčiuose buvo aptariamos viešųjų finansų problemos. Pateikti keli scenarijai, kaip 2010-2012 metais galėtų vystytis valdžios sektoriaus skola.
„Dabar skola sudaro maždaug 20 proc. BVP. Pagal pesimistiškiausią scenarijų, jeigu nieko nebus daroma, šiemet skola gali išaugti iki 32 proc., kitąmet iki 47 proc., o 2012 metais pasiekti net 67 proc. BVP“, - sakė premjeras.
Pagal kitus scenarijus, jeigu bus imtasi griežtų taupymo, biudžeto išlaidų mažinimo ir pajamų didinimo priemonių, 2012 metais valdžios sektoriaus skola neturėtų viršyti 45-47 proc.
Mažės pensijos
A.Kubilius džiaugėsi, kad valdančiojoje koalicijoje egzistuoja sutarimas, jog „negalima nieko nedaryti“. Todėl esą judama link aiškaus sutarimo, ko artimiausiu metu imtis šalies ekonomikoje ir finansuose, siekiant 2012 metais atitikti visus Mastrichto kriterijus ir įsivesti eurą.
„Kai kurie dalykai gal ir keičiasi, lyginant su anksčiau paskelbtu planu, bet esmė lieka ta pati - pridėtinės vertės mokestis ir „Sodros“ įmokos turėtų paaugti, išmokos turėtų pamažėti“, - tvirtino Vyriausybės vadovas.
Anot jo, „Sodros“ mokesčiai turėtų padidėti 2-3 proc., atlyginimai bus mažinami diferencijuotai, priklausomai nuo dabar gaunamų algų dydžio, tačiau visiems nukerpant bent 5 proc., pensijos irgi turėtų mažėti iki 5 proc.
Pirmiausia turėtų būti sumažintos pensijos dirbantiems pensininkams, taip pat valstybinės, našlių pensijos, rentos.
Kirps motinystės išmokas
Be to, numatoma koreguoti motinystės išmokas. Dabartinėms motinoms, auginančioms vaikus, ketinama išmokas sumažinti 10 proc., neįvedant jokių išmokų „lubų“. Nuo 2010 metų gegužės mėnesio galėtų būti įgyvendinta anksčiau deklaruota idėja pirmaisiais motinystės metais mokėti 85 proc. atlyginimo dydžio kompensaciją, antraisiais - 50 proc., tačiau įvedant žemiausią įmanomą išmoką - 800 litų.
Bazinę algą, kuri naudojama skaičiuojant atlyginimus politikams, teisėjams ir pareigūnams, siūloma mažinti nuo 475 iki 450 litų. Taip pat bus smarkiai apkarpyti kvalifikaciniai priedai ir koeficientai.
Dėl daugiau kaip 200 tūkstančiams valstybės tarnautojų taikomo bazinio atlyginimo dydžio kol kas nesusitarta. Tačiau premjeras užsiminė, kad jis, dabar siekiantis 128 litus, gali būti sumažintas 5 proc., ypač didesnes pajamas gaunantiems tarnautojams. Dėl to dar tariamasi su socialiniais partneriais.
Diskutuoja dėl NT mokesčio
Dar diskutuojama dėl nekilnojamojo turto mokesčio. „Neaišku, kada ir koks jis bus, bet dėl paties principo, jog jis reikalingas, yra sutariama ir koalicijoje, ir su socialiniais partneriais. Profsąjungos juk irgi sakė, kad toks mokestis reikalingas“, - tvirtino A.Kubilius.
Numatomos išlaidų mažinimo ir pajamų didinimo priemonės kitąmet gali duoti maždaug 5 milijardų litų taupymo efektą. Tai padėtų sumažinti valdžios deficitą apie 6 proc.
Skaičiuoja akcizą dyzelinui
Dar nėra galutinai susitarta dėl akcizų dyzelinui mažinimo. Tokį pasiūlymą buvo pateikę į koaliciją įeinantys liberalai. „Visi skaičiavimai rodo, kad sumažinus akcizą iki minimalių Europos Sąjungos reikalavimų ir norint surinkti planuojamus akcizus į biudžetą, dyzelino suvartojimas turėtų paaugti 20 proc. Kelia nemenkų abejonių, ar tai įmanoma pasiekti. Todėl dėl galimo akcizo dyzelinui mažinimo dar galvojame ir skaičiuojame“, - sakė premjeras.
Naujausi komentarai