Įmonių reakcija į JAV muitus: pasakė, ar mato didelę žalą Pereiti į pagrindinį turinį

Įmonių reakcija į JAV muitus: pasakė, ar mato didelę žalą

JAV paskelbus milžiniškus muitus įvairioms pasaulio šalims, tarp jų – 20 proc. importo tarifus griežtą atsaką žadančiai Europos Sąjungai (ES), tiesiogiai ir netiesiogiai su Jungtinėmis Valstijomis prekiaujančios įmonės potencialaus prekybos karo nekomentuoja bei pabrėžia stebinčios situaciją, kokioms prekėms bus pritaikytos išimtys.

Įmonių reakcija į JAV muitus: pasakė, ar mato didelę žalą
Įmonių reakcija į JAV muitus: pasakė, ar mato didelę žalą / Scanpix nuotr.

Dalis jų pabrėžia, kad kai kurių Lietuvos gaminių atitikmenų JAV vietinėje rinkoje nėra, todėl tokia produkcija už Atlanto neišvengiamai brangtų.

„Norėtume susilaikyti nuo komentarų. Situacija tiesiog labai neapibrėžta yra dėl tų muitų. Tiesiog nenorime spekuliuoti, norime pastebėti, kas yra kaip viskas klostysis“, – BNS nurodė Kėdainių fosforo trąšų gamintojos „Lifosa“ ryšių su visuomene specialistė Indrė Mažeikienė.

„Lifosa“ eksportuoja daugiau nei 90 proc. savo produkcijos įvairioms pasaulio šalims, įskaitant JAV.

Viena didžiausių Lietuvoje veikiančių įmonių, Lenkijos energetikos grupės „Orlen“ valdoma naftos importo ir perdirbimo bendrovė „Orlen Lietuva“ BNS tikino sekanti padėtį JAV, tačiau kol kas muitų politikos taip pat nekomentuoja.

Apie 20 proc. siekiančius muitus importui iš ES JAV prezidentas Donaldas Trumpas (Donaldas Trampas) paskelbė trečiadienį.

Vis dėlto, tą pačią dieną paskelbtame Baltųjų rūmų informaciniame biuletenyje teigiama, kad kai kurioms prekėms, pavyzdžiui, variui, vaistams, puslaidininkiams, medienai, auksui, energijai ir „tam tikriems mineralams“, nebus taikomi abipusiai tarifai.

Reaguodama į JAV planus, Ekonomikos ir inovacijų ministerija ketvirtadienį pristatė pirmąjį 20 mln. eurų pagalbos paketą nuo muitų galinčioms nukentėti šalies įmonėms bei penktadienį kalbėsis su verslu. Be to, Užsienio reikalų ministerija (URM) įsteigė karštąją liniją.

Ministerijos duomenimis, į JAV iš Lietuvos eksportuoja 1041 įmonė, daugiausiai aukštos pridėtinės vertės produktų, naftos gaminių ir baldų gamintojai, mineralų eksportuotojai.

Įmonės akcentuoja tvyrančią nežinomybę

D. Trumpas ketvirtadienį pripažino paskelbtų itin griežtų muitų šoką, tačiau tikino, kad net ir kilus sumaiščiai pasaulio rinkose, Jungtinių Valstijų ekonomika taps „didesne, geresne ir atsparesnė nei bet kada anksčiau“.

Švedijos prekybos baldais ir namų apyvokos prekėmis milžinės „Ikea“ parduotuvių Baltijos šalyse valdytoja „Inter Ikea Group“ taip pat teigė, kad JAV muitų poveikis bus, tačiau jį vertinti dar anksti. Bendrovė daugumą JAV parduodamų produktų gamina Europoje, jų vežama ir iš  Azijos, Šiaurės, Centrinės ir Pietų Amerikos.

Trumpuoju ir vidutiniu laikotarpiu būtų tikrai didelė jaukatis, jei muitai būtų įgyvendinti greitai.

„Mūsų patirtis rodo, kad rinkose, kuriose veikiame, mokesčių pokyčiai apsunkina šiuos siekius. Paskelbti muitai į JAV importuojamoms prekėms turės panašų poveikį „Ikea“, kaip ir kitoms bendrovėms, tačiau dar per anksti pasakyti, kaip jie paveiks prekių kainas“, – komentare BNS nurodė „Inter Ikea Group“.

Baldų gamybos grupės „Freda“ valdybos pirmininkas Rimas Varanauskas taip pat sakė, jog apie muitų poveikį kalbėti dar anksti.

Kaune veikianti įmonė tiesiogiai su JAV neprekiauja, tačiau šioje šalyje per partnerius ji parduoda apie penktadalį pagaminamos produkcijos, sakė „Fredos“ vadovas.

„Daug ko nežinome. Tiesiogiai JAV neparduodam, mūsų partneriai parduoda. Apie muitus dar tik paskelbta. Dar niekas nežino kiek, kas, kaip kur. Turi būti aiškumas. Kol kas nieko nedarome, dirbame, viskas gerai. Paskui žiūrėsim, reaguosim“, – BNS teigė R. Varanauskas.

Vis dėlto jis pripažįsta, jog jei Baltieji rūmai nedarytų išimties baldų importui, muitų poveikis būtų juntamas, tačiau nežymus.

„Amerikoje kaina kažkiek kiltų, tai, žinoma paveiktų ir pačius pardavimus. Bet kiek paveiktų, kiek brangtų – tą dar labai anksti modeliuoti. Bet poveikio drastiško nematau“, – sakė „Fredos“ vadovas.

Lazerių ir jų sistemų gamybos įmonės „Light Conversion“ vadovas Martynas Barkauskas taip pat tikino, jog kol aiškūs tarifai ir išimtys neįvesti, jų įtaka nėra aiški, tačiau staigiai įvesti muitai sutrikdytų prekybos grandines.

„Trumpuoju ir vidutiniu laikotarpiu būtų tikrai didelė jaukatis, jei muitai būtų įgyvendinti greitai. Kadangi mūsų gaminami prietaisai labai sudėtingi, jų gamybos terminai ilgi, o kontraktai būna pasirašyti. Šią jaukatį reikės išpinti. Bus truputį nepatenkinti mūsų klientai, mes būsime nepatenkinti“, – BNS sakė M. Barkauskas.

Vietinių gamintojų nepakeista produkcija brangs

Klaipėdos rajone veikiančią vieną didžiausių Europoje lenktai klijuotos faneros gamintojų „Sakuona“ valdančios medienos ir baldų gamybos grupės „VMG Wood Invest“ direktorė Ingrida Grikpėdienė pabrėžė, jog „Sakuonos“ gaminių JAV rinka neras, kuo pakeisti, todėl jie dėl muitų brangtų. „Sakuona“ JAV parduoda 11 proc. visos produkcijos.

„Jungtinėse Valstijose nėra vietinių gamintojų, galinčių pasiūlyti analogišką „Sakuonos“ produkciją, todėl importo pakeitimo vidaus rinka galimybės šiuo atveju nėra. Tuo atveju, jei būtų įvesti didesni muitų tarifai, jų poveikis neišvengiamai atsispindėtų galutinėje produkto kainoje vartotojui“, – komentare BNS teigė I. Grikpėdienė.

Ji taip pat pabrėžė, jog bendrovė su partneriais JAV analizuoja viešą informaciją dėl muitų ES gamintojams, o jų poveikis veiklai paaiškėtų po išsamesnės analizės.

SBA gamykla JAV – tik vietinei rinkai

Saugojimo baldų gamybą JAV ketinanti pradėti ir gamyklą Šiaurės Karolinos valstijoje įrenginėjanti SBA grupės įmonė „SBA Home“ tikina, jog eksportas į JAV iš valdomų „Inno Line“, „Klaipėdos baldų“, „Šilutės baldų“ ir „Visagino linijos“ gamyklų sudaro apie 10 proc. viso eksporto, todėl didelio muitų poveikio neplanuoja.

„Labai reikšmingos muitų įvedimo įtakos savo grupės rezultatams šiuo metu nematome“, – žiniasklaidai išplatintame komentare teigė SBA viceprezidentė Jolanta Grašienė.

Pasak jos, fabriko Amerikoje produkcija bus skirta tik JAV rinkai, šioje šalyje ji pirks ir žaliavas, tačiau dalį jų ar gaminių komponentų gali tekti importuoti.

„SBA komanda šiuo metu aiškinasi, kokių prekių kategorijoms muitai įvedami, ar tai palies konkrečias žaliavų grupes, jeigu jas reikėtų importuoti gamyklai JAV. Tad įvertinti konkretų poveikį naujos gamyklos veiklai ir gaminių savikainai dar anksti“, – teigė J. Grašienė.

JAV taip pat nustatė 34 proc. tarifus prekėms iš Kinijos ir 24 proc. muitus Japonijai. Daugumai šalių bus taikomas bazinis, 10 proc. tarifas.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra