Toleruodama kanapes Nyderlandų valdžia tikėjosi užkirsti kelią plisti vadinamiesiems sunkiesiems narkotikams. Iš dalies jiems tai pavyko. Tačiau prekyba pačiomis kanapėmis suvešėjo lyg piktžolės. Tiesa, Nyderlandams teks griežčiau kontroliuoti nelegalią prekybą kanapėmis, nes šios eksporto prekės galutinai papiktino olandų kaimynus.
Šių narkotinių augalų eksportas iš Nyderlandų kasmet siekia apie 2 mlrd. JAV dolerių (apie 5,2 mlrd. litų). Tokius duomenis šią savaitę paskelbė šalies Policijos departamentas.
"Septyniasdešimtųjų metų vertybės, kai žmonės kovojo už tai, kad būtų legalizuota marihuana, nuėjo užmarštin. Dabartinė padėtis ir "coffee shopai" (kavinės, kuriose parduodami vadinamieji lengvieji narkotikai – marihuana ir hašišas – red. past.) su tuo laikotarpiu neturi nieko bendra. Dabar "verslininkai" vis įžūliau išnaudoja liberalius šalies įstatymus ir augina bei pardavinėja vis daugiau psichoaktyvių medžiagų turinčius augalus", – teigė Nyderlandų policijos Kovos su tarptautine narkotikų prekyba skyriaus pareigūnas Maxas Danielis.
Didėjanti marihuanos paklausa Europoje dar labiau skatina nepaisyti įstatymų.
Olandijoje auginti indiškas kanapes draudžiama. Jas leidžiama tik pardavinėti. Tiesa, ir minėtose kavinėse vienu metu negali būti daugiau nei 500 g narkotikų. Taigi daugelis "coffee shopų" savininkų, paklausti iš kur gauna prekių, nusišypso ir atsako, kad iš dangaus. Pareigūnai spėja, kad apie 70–80 proc. Nyderlanduose auginamų kanapių keliauja į užsienį. "Kadangi šalis laikosi neutralumo politikos, baudos tiesiog juokingos, o šiame "versle" milijonieriumi galima tapti per mažiau nei dešimt metų. Tai vilioja daugelį", – tikino M.Danielis.
Pačioje šalyje susikūrė dideli "coffee shopų" tinklai, kurie parduoda apie 12 kg marihuanos per dieną. Jų apyvarta per metus siekia per 40 mln. JAV dolerių (104 mln. litų). Vienas didžiausių tokių kavinių tinklų įsikūręs šalia Belgijos sienos esančiame Ternezeno mieste.
Iki šiol Nyderlandai nekreipė labai daug dėmesio į nelegalią lengvųjų narkotikų prekybą. Tačiau Belgijos valdžia šiemet jau antrą kartą kreipėsi į Nyderlandų vidaus reikalų ministeriją, kad ši padėtų sustabdyti iš gretimos šalies plūstančius narkotikus ir pagrasino, jog kreipsis į Europos Komisiją.
Naujausi komentarai