Naujos detalės: ryškėja NT mokesčio kontūrai Pereiti į pagrindinį turinį

Naujos detalės: ryškėja NT mokesčio kontūrai

2025-05-08 12:16
„Kauno diena“, ELTOS inf.

Koalicinėje taryboje nuspręsta siūlyti naujas nekilnojamojo turto (NT) mokesčio žemutines ribas – nuo 50 tūkst. eurų vienam asmeniui ir 100 tūkst. eurų šeimai. Taip pat svarstoma leisti savivaldybėms savarankiškai nuspręsti, kokios turi būti NT mokesčio ribos jų teritorijose.

Mechanizmas: R. Šadžiaus aiškinimu, įstatyme aprašyti tarifai galios tuo atveju, jei savivaldybės nepriims specialaus sprendimo.
Mechanizmas: R. Šadžiaus aiškinimu, įstatyme aprašyti tarifai galios tuo atveju, jei savivaldybės nepriims specialaus sprendimo. / I. Gelūno / BNS nuotr.

Kitą savaitę

Pasak ministro pirmininko Gintauto Palucko, mokesčių paketą jau kitą savaitę planuojama perduoti svarstyti Seimui. „Kitos savaitės trečiadienį Vyriausybė priims nutarimą ir mokesčių paketą perduos Seimui“, – po koalicinės tarybos posėdžio žurnalistams sakė G. Paluckas.

Pasak jo, per posėdį buvo paliesti visų mokesčių klausimai, tačiau daugiausia diskutuota apie NT mokesčio pakeitimus. „Apsitarėme, kad bus siūlymas didinti NT mokesčio vertės kartelę iki 50 tūkst. eurų vienam asmeniui ir iki 100 tūkst. eurų šeimai“, – tikino premjeras.

Tiesa, tai bus ne vienintelis naujai į NT mokesčio pataisas įtrauktas siūlymas. Pasak G. Palucko, Seimui taip pat bus siūloma leisti savivaldybėms savarankiškai nuspręsti, kokios turi būti NT mokesčio ribos.

Savivaldai alternatyvaus sprendimo nepriėmus, ten esą galiotų Seimo nustatytos apmokestinimo žemutinės ribos. „Tais atvejais, kai savivaldybėje nebus priimtas sprendimas, galios nustatytos žemutinės ribos. Galų gale, savivalda priimdama sprendimą taip pat turės pamatuoti, kokios bus surenkamo savivaldybės biudžeto netektys pritaikius vienokius ar kitokius rėžius“, – teigė premjeras.

Pasak jo, toks modelis savivaldybėms leis lanksčiau reaguoti į specifinę jų regiono situaciją. „Savivalda, būdama arčiausiai žmonių, geriausiai galės nuspręsti ir numatyti, kokį NT mokestį ir kokią kartelę reikia taikyti“, – argumentavo G. Paluckas.

Savivaldybių reikalas

Seimo „Nemuno aušros“ frakcijos pirmininkas Remigijus Žemaitaitis teigė jau seniai siūlęs, kad sprendimai dėl NT mokesčio turi būti priimami savivaldybių lygmeniu. Anot politiko, koalicinėje taryboje sutartam siūlymui pasiekus Seimą, „aušriečiai“ nebesiektų didinti mokesčio žemutinių ribų iki 100 tūkst. eurų vienam asmeniui.

„Jei atsimintumėte, aš jau vasarį sakiau, kad savivaldybės turėtų spręsti, kaip atrodys jų NT mokestis“, – po koalicinės tarybos posėdžio sakė R. Žemaitaitis.

Pasak jo, Seimas neturėtų nustatyti šio mokesčio sąlygų visai Lietuvai, nes vidutinės turto vertės tarp skirtingų savivaldybių gali skirtis keliais kartais.

Dabar dėl NT mokesčio didžiulė bėda – mes finansų ministro nematome, o jis turėtų būti pirmose eilėse ir aiškinti, kaip veiks šis mokestis.

„Valstybė čia neturėtų kištis – tai savivaldybės reikalas, taip pat kaip žemės mokestis, kurio tarifą galiausiai nustato savivaldybės: Seimas patvirtino 0,14 proc. tarifą, o savivalda sprendžia, ar papildomai apmokestinti neprižiūrėtą ar kitos paskirties žemę ir t. t. Prie to grįžome ir čia“, – sakė „aušriečių“ lyderis.

„Pagėgiuose 50 tūkst. eurų riba asmeniui ir 100 tūkst. eurų šeimai užtikrintų, kad mokesčio didžioji dauguma gyventojų nemokėtų. Jei tokios pat ribos galiotų Vilniuje, mokančių ratas būtų labai didelis. Todėl poziciją ir pakeitėme“, – NT mokesčio poveikį skirtingose savivaldybėse lygino Seimo narys.

R. Žemaitaitis taip pat teigia, kad, palikus teisę nustatyti NT mokestį savivaldybėms, joms atitektų ir dalis atsakomybės rūpintis gynybos klausimais.

Išreiškė palaikymą

Finansų ministras Rimantas Šadžius koalicinės tarybos sprendimą dėl NT mokesčio pavadino labai neblogu sutarimu. Jis sveikino idėją, kad savivaldybėms būtų suteikiamas didesnis vaidmuo sprendžiant, koks NT mokestis bus taikomas būtent jų gyventojams.

„Mano supratimu, savivaldybių dalyvavimas yra labai svarbus ir naudingas, kadangi savivalda – arčiausiai žmonių. Savivaldybes reikia įtraukti į klausimų sprendimą dėl priemonių, kurios duoda papildomų pajamų būtent jų biudžetams, kurios vėliau gali būti išleistos jų pačių tikslams“ – kalbėjo finansų ministras.

„NT mokesčio pagrindinė paskirtis yra infrastruktūros tobulinimas. Daug kas sako, kad jie jau susimokėjo už savo NT ir niekam neskolingi, tačiau nepagalvoja, kad už šaligatvį šalia jie nemokėjo, už gatvės apšvietimą specialiai irgi nemokėjo, o tai savivaldybės rūpestis. Pajamos iš komercinio ir nekomercinio NT dažniausiai skiriamos būtent šiems tikslams“, – sprendimo logiką aiškino R. Šadžius.

Viešojoje erdvėje kilus klausimų, kam valdžiai reikia nustatyti NT mokesčio ribas, jeigu galutinį sprendimą dėl to vis tiek priims savivaldybės, Finansų ministerijos vadovas išdėstė, kad įstatyme aprašyti tarifai galios specifiniais atvejais, jei savivaldybės, pavyzdžiui, nespės priimti specialių sprendimų.

„Kartais būna, kad savivaldybės, kurios turi nustatyti žemės mokesčio tarifus iki finansinių metų pradžios, nesuspėja to padaryti. Pagal įstatymus, turi egzistuoti būdas, kaip pritaikyti tam tikrus mokesčių tarifus, kai savivaldybė nenusistato specialių tarifų, bus taikomi Vyriausybės ir Seimo priimti tarifai“, – teigė R. Šadžius.

Sulaukė kritikos

Vis dėlto Seimo pirmininkas Saulius Skvernelis pažėrė kritikos finansų ministrui. Anot S. Skvernelio, viešojoje erdvėje netylant diskusijoms dėl planuojamų NT mokesčio pakeitimų, daugiausia problemų kelia nepakankama R. Šadžiaus komunikacija.

„Šiandien dėl NT mokesčio didžiulė bėda – mes finansų ministro nematome, o jis turėtų būti pirmose eilėse ir aiškinti, kaip veiks šis mokestis, atsakyti į klausimus apie jį“, – laidoje „Iš esmės“ kalbėjo S. Skvernelis.

„Daugybė žmonių siunčia mums laiškus – dalis jų pagrįsti, tačiau kiti galvoja, kad mokestį reikės mokėti nuo pirmo euro, o ne nuo skirtumo ar t. t. Iš Finansų ministerijos kol kas nematome jokios komunikacijos“, – Vyriausybės veiksmų stoka piktinosi Seimo pirmininkas.

Prezidentas Gitanas Nausėda paantrino S. Skverneliui – šalies vadovo manymu, R. Šadžius iš tiesų yra pernelyg pasyvus komunikuojant apie Vyriausybės planuojamus mokestinius pakeitimus.

„Tobulinti yra ką, tačiau tobulinant reikia labai aktyviai komunikuoti su visuomene ir čia aš pasigendu aktyvesnio finansų ministro darbo komunikuojant. Ypač apie tuos skausmingus mokesčių politikos pakeitimus, kurie sukelia didelių diskusijų visuomenėje“, – žurnalistams sakė G. Nausėda.


Pirmi siūlymai

Finansų ministerija siūlo plėsti NT mokesčio bazę ir apmokestinti brangesnį nei 40 tūkst. eurų vertės turtą (80 tūkst. eurų vertės dviem bendraturčiams). Dabar ši kartelė siekia 150 tūkst. eurų.

0,1 proc. tarifas būtų taikomas NT vertei nuo 40 tūkst. iki 200 tūkst. eurų, 0,2 proc. – iki 400 tūkst. eurų, 0,5 proc. tarifas – iki 600 tūkst. eurų. Brangiausią daugiau nei 600 tūkst. eurų vertės turtą siūloma apmokestinti 1 proc. tarifu.

Taip pat siūlyta taikyti 50 proc. metinio NT mokesčio nuolaidą pirmajam būstui, kurio vertė siekia iki 450 tūkst. eurų.

Numatomas ir 4 proc. tarifas apleistam ar neprižiūrimam nekomerciniam NT.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Gerai į dantis

Reikia dėti tai vagių valdžiai
0
0
Visi komentarai (1)