Nuo 2018 metų šalies inovacijų rodikliai išaugo 17,4 proc., kai ES vidurkis siekia 12,6 proc., pranešė Ekonomikos ir inovacijų ministerija.
„Verslas tampa vis aktyvesnis, o valstybė vis daugiau investuoja į mokslo ir technologijų vystymą. Vis dėlto norėdami žengti dar sparčiau, turime sutelkti dėmesį į aukštos pridėtinės vertės kūrimą ir skatinti inovacijomis grįstas investicijas“, – pranešime sakė ministras Lukas Savickas.
EK išskyrė Lietuvą kaip vieną lyderių pagal verslo aktyvumą inovacijų srityje. Viešojo sektoriaus investicijos į mokslinius tyrimus ir eksperimentinę plėtrą (MTEP) per metus augo 15,3 proc. – pagal šį rodiklį Lietuva pakilo į 15-ą vietą ES.
Verslas taip pat aktyviai investuoja į ne MTEP inovacijas – šių išlaidų lygis viršija ES vidurkį 56,9 proc., o prekių ženklų paraiškų skaičius – 46,3 proc.
Debesijos kompiuterijos naudojimo srityje nuo 2018 metų augimas siekė beveik tris kartus. Rizikos kapitalo investicijos per tą patį laikotarpį padidėjo daugiau nei du su puse karto. Lietuva taip pat lenkia ES vidurkį pagal procesų inovacijas diegiančių įmonių skaičių ir darbuotojų, dirbančių inovatyviose įmonėse, dalį.
Be to, šalis išlieka tarp lyderių pagal aukštąjį išsilavinimą turinčių gyventojų dalį – ji yra beveik 1,8 karto didesnė nei ES vidurkis.
Vis dėlto švieslentėje pažymėta, kad žinioms imlių paslaugų eksportas ir verslo investicijos į MTEP išlieka vieni iš pagrindinių iššūkių. Taip pat mažėja produkto inovacijas kuriančių bei tarpusavyje bendradarbiaujančių įmonių skaičius – atitinkamai 39,4 ir 34,1 proc. žemiau ankstesnių metų lygio.
Šiemet inovacijų švieslentėje pirmą kartą įtraukti nauji rodikliai – spartaus interneto aprėptis ir darbo našumas. Tai rodo dar didesnį dėmesį skaitmeninės infrastruktūros kokybei ir inovacijomis grįstam augimui. Darbo našumo rodiklis Lietuvoje išlieka iššūkiu – šiuo metu siekia 31,9 proc. ES vidurkio.
Naujausi komentarai