Premjeras Algirdas Butkevičius po metų pertraukos pakartojo, jog šilumos ūkis turi būti valdomas valstybės. Tikėtina, jog šios funkcijos bus patikėtos valstybės valdomai energetikos įmonių grupei "Lietuvos energija".
"Tas sektorius - ši Vyriausybė ir Seimo dauguma yra apsisprendusi - turi būti valdomas valstybės, nes tai yra monopolinė paslauga, tai yra svarbu gyventojams", - antradienį Vyriausybėje žurnalistams sakė premjeras.
Anot jo, Vyriausybės paskirta įmonė formuos viso šilumos ūkio strategiją Lietuvoje - esą taip daroma Estijoje, Skandinavijoje ar Vokietijoje.
Idėją apie šilumos ūkio perdavimą valstybės žinion A.Butkevičius yra išsakęs jau prieš metus. Pernai vasarį jis teigė, jog įgyvendinant energetikos sektoriaus pertvarką, "Lietuvos energija" perims valstybės valdomas šilumos ir elektros įmones.
A.Butkevičius antradienį pareiškė, jog šilumos kainos Lietuvoje bus griežčiau reguliuojamos. Anot jo, siekiant Vilniuje ir Kaune kainas sumažinti iki 30 procentų, numatoma sukurti specialią bendrovę, kurią kontroliuotų valstybės valdoma energetikos įmonių grupė "Lietuvos energija", o ateityje būtų pritraukta ir privataus kapitalo. Lėšų projektams tikimasi gauti iš Europos Sąjungos fondų.
"Lietuvos energijos" vadovo Daliaus Misiūno teigimu, preliminariai skaičiuojama, jog į Vilniaus šilumos ūkis reikėtų investuoti daugiau kaip 1 mlrd. litų, o į Kauno - apie 500-600 mln. litų. Tačiau jis pabrėžė, jog tai yra preliminarūs skaičiavimai. D.Misiūno teigimu, įgyvendinant investicijas, valstybė išlaikytų kontrolę, tačiau taip pat būtų siekiama pritraukti ir privačias investicijas.
Jau skelbta, kad "Lietuvos energija" planuoja įgyvendinti bendrą projektą su "Kauno energija", modernizuojant Petrašiūnų elektrinę. D.Misiūnas yra sakęs, jog Petrašiūnų elektrinėje galėtų būti įrengta 60 megavatų galios kogeneracinė elektrinė.
"Lietuvos energija" taip pat ketina investuoti į naują biokuru kūrenamą kogeneracinę jėgainę Vilniuje. Numatoma kurti bendrą įmonę, kuriai Vilniaus šilumos tinklai perduotų jai priklausančią trečiąją Vilniaus termofikacijos elektrinę kaip turtinį įnašą, o "Lietuvos energija" įneštų tiek finansų, kiek reikia tam projektui įgyvendinti. Projektui planuojama gauti ir Europos Sąjungos lėšų.
Vilniuje ir Kaune šiuo metu šilumos kainos yra vienos didžiausių šalyje.
Šiuo metu didžiausią rinkos dalį šilumos sektoriaus Lietuvoje užima Prancūzijos koncernas "Dalkia" - jai priklauso ir "Vilniaus energija", kuriai šilumos tinklai išnuomoti iki 2017 metų vasario mėnesio. Kaune didžiausią šilumos gamybos jėgainę valdo verslininko Rimando Stonio įmonė.
Europos rekonstrukcijos ir plėtros banko (ERPB) ir verslininko Virginijaus Striogos valdoma energetikos įmonių grupės "E energija" įmonės gamina ir tiekia šilumą Naujoje Akmenėje, Prienų ir Trakų rajonuose.
Naujausi komentarai