Tai numatančioms Teritorijų planavimo, statybos ir žemės naudojimo valstybinės priežiūros įstatymo pataisoms, kurias šių metų birželio mėnesį parlamentui pateikė Seimo Aplinkos apsaugos komiteto pirmininkas socialdemokratas Linas Jonauskas, parlamentarai yra pritarę po pateikimo.
L. Jonausko nuomone, šiuo metu įstatyme yra numatytas gana trumpas – 2 metų – terminas, kai galima pranešti apie nelegalias statybas.
„Dėl neteisėtų statybų šiuo metu Teritorijų planavimo ir statybos inspekcija turi, jeigu tai nėra viešasis interesas, 2 metų terminą, per kurį gali reaguoti į galimus pažeidimus, juos tirti, išaiškinti, nustatyti pažeidėjus, skirti jiems nuobaudas. Tačiau, kaip rodo gyvenimas, tų 2 metų neužtenka ir tiek savivaldybės, tiek žmonės prašo, kad tas terminas būtų ilgesnis. Teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos darbuotojų pajėgumai irgi yra riboti ir kartais tie 2 metai praeina labai greitai, tos nelegalios statybos kai kuriais atvejais, kada nepažeidžiamas viešasis interesas, per 2 metus tampa legalios. Siūlau pratęsti šitą terminą iki 5 metų. Man atrodo, jis yra pagrįstas“, – pateikdamas projektą iš Seimo tribūnos sakė L. Jonauskas.
Išplėsti senaties terminą ragino ir Seimo narys demokratas Tomas Tomilinas.
„Įstatymo pataisa reikalinga, nes tikrai yra daugybė neteisybių, daugybė klaidų padaryta ir ta atsakomybė turi būti. 2 metai tikrai yra per trumpas laikas. Siūlau išplėsti senaties terminą, stengtis nubausti tuos, kurie pažeidžia įstatymus, kitaip pasitikėjimas savivalda, valstybe niekada nebus didesnis ir mūsų žmonės bus nuvilti“, – sakė T. Tomilinas.
Tikimasi, kad įteisinus 5 metų terminą, sumažės nelegalios statybos atvejų, nes gyventojai turės daugiau laiko pranešti apie pastebėtą nelegalią statybą.
Šią iniciatyvą po pateikimo birželio 3 d. palaikė 83 Seimo nariai, 7 buvo prieš, susilaikė 13. Po rugsėjo mėnesį planuojamo svarstymo Seimo Aplinkos apsaugos komitete, plenarinę salę projektas turėtų pasiekti rudens sesijoje.
Šiuo metu galiojantis įstatymas numato, kad VTPSI nenagrinėja skundų dėl statybos teisėtumo, jeigu paaiškėja, kad statybos darbai atlikti daugiau kaip prieš 2 metus iki skundo pateikimo. Išimtis taikoma tik tiems atvejams, jei teisėsaugos institucijos atlieka tyrimą dėl statybos teisėtumo arba kai kyla įtarimų, kad pažeistas viešasis interesas.
Kaip pastebi ELTA, nuo šių metų liepos įsigaliojo Seimo gegužės mėnesį priimtos Administracinių nusižengimų kodekso (ANK) pataisos, kuriomis padidintos baudos už savavališką statybą.
Naujo neypatingojo statinio savavališka statyba užtraukia baudą nuo 1,8 tūkst. iki 3,45 tūkst. eurų. Anksčiau už tai buvo nuo 800 iki 2,4 tūkst. eurų siekiančios baudos.
Seimas taip pat padidino baudas už naujo neypatingojo statinio savavališką statybą kultūros paveldo objekto teritorijoje, kultūros paveldo vietovėje, jų apsaugos zonose, konservacinės apsaugos prioriteto teritorijoje, kompleksinėje saugomoje teritorijoje ar pajūrio juostoje.
Už tai gresia nuo 2,55 tūkst. iki 5,25 tūkst. eurų siekiančios baudos. Anksčiau baudos už tokią veiką buvo mažesnės – nuo 1,4 tūkst. iki 3 tūkst eurų.
Naujo ypatingojo statinio savavališka statyba, pagal įsigaliojusius ANK pakeitimus, užtrauks baudą nuo 4,35 tūkst. iki 5,8 tūkst. eurų. Anksčiau bauda už tokią savavališką statybą buvo 2 tūkst. iki 5,7 tūkst. eurų.
Naujausi komentarai