Seimo komitete – ginčai dėl elektros tiekėjų nuostolių kompensavimo | Diena.lt

SEIMO KOMITETE – GINČAI DĖL ELEKTROS TIEKĖJŲ NUOSTOLIŲ KOMPENSAVIMO

Rinkos reguliuotojo ir Prezidentūros atstovai nesutinka, kad nepriklausomiems elektros tiekėjams būtų kompensuojami jų patiriami nuostoliai, patiriami dėl buitinių gaminančių vartotojų į tinklą tiekiamos ir atgaunamos elektros kainų skirtumų. Tuo metu nuostolių kompensavimą siūlanti Energetinių tyrimų agentūra sako, kad tai būtų galima padaryti iš pasinaudojimo tinklais mokesčio. Gaminančių vartotojų atstovas tikina, kad tiekėjai nepatiria nuostolių. 

Seimo Ekonomikos komitetas taip pat nusiteikęs nepritarti nuostolių kompensavimui – tai numatyta išvados projekte dėl Atsinaujinančių išteklių energetikos įstatymo pataisų. Komitetas dėl to balsuos kitame posėdyje, kai tęs pakeitimų svarstymą. Trečiadienį komitetas išklausė tik suinteresuotų pusių pozicijas.  

Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos (VERT) vadovas Renatas Pocius sako, kad būtų neteisinga, jei šiuos nuostolius turėtų kompensuoti visi vartotojai. Jo teigimu, tiekėjų skaičiuojami nuostoliai yra neobjektyvūs.

„Nuostoliai būtų uždėti ant visų vartotojų, ir net ant negaminančių, o tai jau yra (kompensacija – BNS) valstybės pagalbos požymio turinti schema. Mūsų supratimu, ji būtų neobjektyvi ir neteisinga, ypač pažeidžiamų vartotojų atžvilgiu, kurie neturi galimybės pasistatyti elektrinę arba tapti gaminančiu vartotoju“, – komiteto posėdyje trečiadienį teigė VERT pirmininkas.

Prezidento patarėjas Tomas Lukoševičius irgi teigė neremiantis elektros tiekėjų nuostolių kompensavimo. Pasak jo, taip norima kainų svyravimo riziką perkelti galutiniam vartotojui.

Nuostoliai būtų uždėti ant visų vartotojų, ir net ant negaminančių(...)

 

„Vartotojas yra pakankamai nelankstus, bent jau šiame periode, nes neturi lankstaus vartojimo grafiko, šilumos siurblio, elektromobilio, turi tik buitinį elektros vartojimą – vartoja ją prieš darbą ir po darbo“, – teigė T. Lukoševičius.   

Energetikos viceministrės Daivos Garbaliauskaitės teigimu, nėra gauta jokių pagrįstų ir patikimų skaičiavimų dėl tiekėjų galimai patiriamų nuostolių ar galimų pelnų teikiant paslaugas gaminantiems vartotojams.

Vis dėlto gegužę Lietuvos energetikos agentūros (LEA) analitikai pateikė skaičiavimus, kad pabrangus elektrai ir išaugus gaminančių vartotojų skaičiui pernai į tinklą patiektos elektros vertė buvo daugiau nei 10 mln. eurų mažesnė nei jų atgautos elektros vertė. Šis skirtumas, pasak agentūros, per metus išaugo daugiau nei 10 kartų, o jį esą turėjo padengti būtent elektros tiekėjai.  

LEA duomenimis, 2022 metais tokio elektros pertekliaus vertė siekė 35,6 mln. eurų, o gaminantys vartotojai ją atgavo už 46,3 mln. eurų. Agentūros analitikų teigimu, gaminantys vartotojai didžiąją dalį elektros pagamina būtent tuo metu, kai ji yra pigesnė – dienos viduryje.

Išstatinės jiems papildomas sąskaitas ir santykis su tiekėju pasidarys neracionalus ir gaminantys vartotojai numigruos į garantinį tiekimą, į ESO ir ten tinklo mokestis bus 1,5–1,2 karto didesnis nei dabar jie moka.

 

Tuo metu elektros tiekėjų nuostolių kompensavimą siūlanti Energetinių tyrimų agentūra sako, kad nuostolius kompensuoti būtų galima iš pasinaudojimo elektros tinklais mokesčio, o juos galėtų analizuoti VERT.

„Ir jeigu ši veikla jiems taptų nuostolinga, objektyvius nuostolius galima būtų kompensuoti iš pasinaudojimo elektros tinklais mokesčio, kurį būtent gaminantys vartotojai moka už susigrąžintą elektros energiją taip įvedant papildomą dedamąją į šį mokestį“, – nurodoma agentūros siūlomoje pataisoje. 

Agentūros teigimu, kadangi ši schema yra skatinamoji, Vyriausybė turėtų numatyti galimų nuostolių kompensavimo tvarką.

Elektrą iš saulės gaminančių vartotojų asociacijos vadovas Vytautas Milėnas tikino, kad elektros tiekėjai nepatiria nuostolių. 

„Kai gamina dieną saulės elektrinės elektros energiją, nepriklausomi tiekėjai ją paima nemokamai ir ją ne kur nors pasideda, o parduoda pagal sutartis pilnomis kainomis kitiems vartotojams, o po to, kai reikia grąžinti buitiniams vartotojams elektrą, ji jiems taip pat patiekiama tomis pačiomis kainomis, kokiomis įsigyja nepriklausomi tiekėjai“, – parlamentarams kalbėjo V. Milėnas.

Lietuvos atsinaujinančių išteklių energetikos konfederacijos (LAIEK) prezidento Martyno Nagevičiaus nuomone, paaiškėjus, kad nuostolių nėra, kompensacijų ir nebūtų.

„Bet jeigu nuostoliai bus, o jie šiaip turėtų būti, nes augant saulės energetikos kiekiui, mažėja elektros kaina tuo metu, kai saulė šviečia, tada susidursime su tokia situacija, kai tiekėjai tuos nuostolius, juos patirdami anksčiau ar vėliau, bandys jų atsikratyti – tiesiog atsikratyti tais gaminančiais vartotojais“, – komitete aiškino M. Nagevičius.

„Išstatinės jiems papildomas sąskaitas ir santykis su tiekėju pasidarys neracionalus ir gaminantys vartotojai numigruos į garantinį tiekimą, į ESO ir ten tinklo mokestis bus 1,5–1,2 karto didesnis nei dabar jie moka. Visi tie nuostoliai atsidurs pačių gaminančių vartotojų išlaidose“, – sakė jis.     

Pasak jo, VERT įpareigoti vertinti nuostolius būtų teisinga: „Geriausia VERT duoti arbitro vaidmenį  ir jis būtų kaip saugiklis, kad neatsitiktų taip, kad tie nuostoliai pradėtų kauptis“.

Ekonomikos komiteto pirmininko Kazio Starkevičiaus teigimu, gaminančių vartotojų dabar yra 85 tūkstančiai. 

Rašyti komentarą
Komentarai (3)

Gaminantis Enefitui

Gaminu elektra vasara, priduodu ja Enefitui ir jis ja prakala po 24-28 cnt savo klientams, nors mano elektra gauna nemokamai. Ziema as is Enefito trukuma perku taip pat po 24 cnt pagal turima sutarti. Enefit ja perka birzoje po 8-12 cnt. Kas kompensuos man nuostolius irgi? Enefitas dades?????

lcdfvcxkm

Vienos nesąmonės - viskas demagogija, nes sąlygos nuolat keičiamos pagal didžiausio veikėjos dirigavimą. Jei vienas modelis pasirodo nepelningas energijos pardavėjui, tuojau pakeičiamos sąlygos gamintojams, ir gal būt ne visiems, o tik buitiniams ar kitiems smulkiems, IGNITIS savo gaminamą energiją parduoda galimai maksimalia kaina visada. Žaidimas su nelygiomis teisėmis ir pareigomis. Išvada - energijos reikia gamintis tik tiek, kiek suvartojame, ateitis priklauso energijos ilgalaikio kaupimo technologijoms, pav. sintetinti skystą kurą. Atkristų elektros tinklų ir el. energijos pirkimo paslaugos poreikis, galima būtų gyventi ar veikti bet kur autonomiškai, kad ir ašigaliuose, nes ten pučia vėjai arba ištisą parą šviečia saulė. O ir dabar nebūtina elektrą naudoti šildymui ar karštam vandeniui ruošti - 5-is kartus efektyviau tiesiogiai iš saulės, o jei dar su šilumos siurbliais - ir beveik 10 kartų efektyviau (yra dar tokie absorbciniai šilumos siurbliai - vietoje elektros šiluma)

O kas

kompensuos nuostolius vartotojams del tu tiekeju?

SUSIJUSIOS NAUJIENOS