Siekia riboti šviną šoviniuose: Lietuva tam nepritaria Pereiti į pagrindinį turinį

Siekia riboti šviną šoviniuose: Lietuva tam nepritaria

2025-06-29 23:18

Briuselyje svarstoma riboti švino naudojimą šaudmenyse, mat ši medžiaga laikoma kenksminga aplinkai ir žmonių sveikatai. Europos Komisijos iniciatyva numato, kad švininiais šoviniais nebegalėtų naudotis nei medžiotojai, nei sportinio šaudymo entuziastai. Nors šis draudimas negaliotų kariams ar teisėsaugai, tiek specialistai, tiek šaudmenų gamintojai įspėja, kad praktikoje aiškiai atskirti civilinę ir karinę sritis – sudėtinga. Be to, bešviniai šoviniai yra gerokai brangesni.

Siekia riboti šviną šoviniuose: Lietuva tam nepritaria
Siekia riboti šviną šoviniuose: Lietuva tam nepritaria / LNK stop kadras

Švinas šoviniuose naudojamas jiems tik atsiradus. Tačiau Europos Komisija norėtų, kad švino kulkose būtų kuo mažiau.

„Švinas yra toksiška medžiaga, todėl tikslas yra sumažinti kiek įmanoma jo naudojimą“, – teigė Europos Komisijos atstovybės Lietuvoje vadovas Marius Vaščega.

Tačiau, pasak jo, visiškai uždrausti švino šoviniuose nesiekiama. Švininiais šoviniais toliau naudotųsi kariuomenė ir teisėsaugos institucijų pareigūnai.

„Tais atvejais, kai jis naudojamas gynybiniais tikslais, Komisija nieko nesiūlo – siūlo palikti taip, kaip yra, tam, kad nesutrikdytų nei tiekimo grandinių, nei kažko kito“, – tvirtino M. Vaščega.

Medžiotojai šią iniciatyvą vertina kritiškai. Jie aiškina, kad švininiai šoviniai ne tik efektyvesni, bet ir gerokai pigesni.

„Matote, priekyje yra švinas – jis ženkliai lengviau ekspansuoja. Ji gali lėkti lėčiau, bet ekspansuoja geriau. Tai reiškia, kad padaro mirtingesnę žaizdą“, – aiškino medžiotojas, šovinių gamintojas Šarūnas Maigis.

Švininės kulkos efektyvesnės, bet kas svarbiausia – daug pigesnės.

„Šis šaudmuo kainuoja 1,9 euro, o panašaus kalibro, kainuoja jau virš penkių eurų“, – nurodė Š. Maigis.

Švinas yra toksiška medžiaga, todėl tikslas yra sumažinti kiek įmanoma jo naudojimą.

Pagal siūlymą, švino šovinių nebegalėtų naudoti ir privačios šaudyklos.

„Jeigu bus uždrausta privačiose šaudyklose naudoti švininius šovinius, iškils tam tikri nepatogumai, sunkumai, ir bus apribotas mokymas pareigūnų ir iš Šaulių sąjungos šaulių“, – tvirtino Lietuvos gynybos ir saugumo pramonės asociacijos direktorius Vaidas Sabaliauskas.

Sportinio šaudymo atstovai taip pat įspėja apie neigiamą poveikį.

Visas reportažas – LNK vaizdo įraše:

„Keletas šaudymo disciplinų neabejotinai bus pasmerktos išnykti. Tikrai turėsime dideles kliūtis ruošiant Lietuvos piliečius – medžiotojus, sportininkus – lavinti įgūdžius. Trukdysime pasiruošti krašto gynybai“, – įsitikinęs Lietuvos praktinio šaudymo sporto federacijos atstovas Linas Ivanauskas.

Nors draudimas nebūtų netaikomas kariuomenei ar teisėsaugai, šaudmenų gamintojai sako, kad problema išliks – pakeisti gamybos linijas būtų sudėtinga.

„Šiame geopolitiniame kontekste vis dėlto ne laikas performuluoti užduotis šaudmenų gamintojams“, – teigė Lietuvos medžiotojų ir žvejų draugijos direktorius Laimonas Daukša.

„Jeigu gaminama būtų tik kariniai šoviniai, problemų nebūtų. Bet kadangi gamykla gamintų tiek vienus, tiek kitus šovinius – keičiasi iš esmės gamybos procesai“, – pabrėžė V. Sabaliauskas.

Be to medžiotojai sako, kad alternatyvūs švinui metalai ne tik brangesni, jų apskritai pastaruoju metu sunku gauti.

„Alternatyvieji metalai – juos paanalizavus, visi yra išgaunami Kinijoje. O Kinija, kaip žinome, eksportą šių metalų sustabdžiusi. Tai vėl – iš kur pramonė gaus žaliavas? Apie tai irgi reikia galvoti kompleksiškai“, – atkreipė dėmesį L. Daukša.

Be to, medžiotojai nesupranta Europos Komisijos argumentų ir apie švino žalą valgomai žvėrienai.

„Sunkieji metalai žvėrienoje turi tam tikrą kancerogeną, bet eilę metų tais šaudmenimis buvo medžiojama. Vis dėlto neturime kol kas jokių nustatytų atvejų, kada būtent švino junginiai būtų sukėlę mirtinų atvejų ar rimtų negalavimų“, – įsitikinęs L. Daukša.

Sportinio šaudymo atstovai priduria, kad žala gamtai ir žmogui – neįrodyta.

„Trūksta efektyvių, tikrai patvirtintų mokslinių duomenų, kurie parodytų mūsų – sportininkų, medžiotojų – kritinį indėlį į taršą švinu. Tikrai pagrįstai galime teigti, kad automobilių išmetamosiose dujose švino yra gerokai daugiau ir jis daro didesnę žalą aplinkai bei žmonių sveikatai“, – kalbėjo L. Ivanauskas.

Išklausiusi medžiotojus, sportininkus ir gamintojus, Lietuva šiai Europos Komisijos iniciatyvai oficialiai nepritaria.

„Galbūt tai ir nėra tiesiogiai susieta su ginkluotosiomis pajėgomis ar Lietuvos kariuomene, bet suprantame, kad tų priemonių naudojimas – medžiotojų, ginklų savininkų ir visų kitų – yra mūsų integrali visuotinės gynybos sumanymo dalis“, – teigė krašto apsaugos viceministras Tomas Godliauskas.

Šiam siūlymui taip pat nepritaria Čekija, Slovakija, Portugalija ir Švedija. Dėl iniciatyvos šiuo metu vyksta intensyvios diskusijos, todėl dar neaišku, ar siūlomas ribojimas išvys dienos šviesą.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra