Komitetas trečiadienį palaikė tokius socialdemokrato Algirdo Syso pasiūlymus. Toliau diskusijos kelsis į pagrindinį Socialinių reikalų ir darbo komitetą – jame penktadienį vyks klausymai, vėliau – pataisų svarstymas.
„Sistema (esama – BNS) ne visiškai tokia, kokios tikėjomės. Tikslas buvo, kad visi (...) pensininkai turėtų gauti ne tik valstybinio socialinio draudimo pensiją, bet ir išmoką iš antrosios pensijų pakopos. Tikslas pasiektas tik dalinai, šitoje sistemoje dalyvauja tik trečdalis būsimų ir esamų pensininkų“, – komiteto posėdyje sakė jo pirmininkas A. Sysas.
„Mano siūlymas – šitą sistemą liberalizuoti“, – teigė socialdemokratas.
„Suteikiame daugiau lankstumo ir kad žmonėms daugiau pasitikėjimo būtų“, – komitete sakė socialinės apsaugos ir darbo viceministras Eitvydas Bingelis.
Prezidento patarėjo Vaido Augustinavičiaus teigimu, siūloma reforma yra subalansuota, skatins gyventojus kaupti senatvei. Anot jo, šalies vadovui Gitanui Nausėdai svarbu, jog gyventojai turėtų teisę trauktis iš kaupimo.
Suteikiame daugiau lankstumo ir kad žmonėms daugiau pasitikėjimo būtų.
„Projekte užkoduota, kad lieka valstybės biudžeto paskata, galimybė išsiimti 25 proc., kas yra labai svarbi likvidumo paskata žmonėms, kurie liks kaupti, paveldėjimas. Lieka daug paskatų kaupti“, – komitete sakė V. Augustinavičius.
Pataisoms – rinkos dalyvių kritika
BFK taip pat siūlo pagrindiniam – Socialinių reikalų ir darbo komitetui svarstyti pertvarką kritikuojančių rinkos dalyvių pasiūlymus.
Lietuvos rizikos ir privataus kapitalo asociacijos valdybos narys Gintas Danisevičius BFK posėdyje sakė, kad pensijų sistema neturėtų būti keičiama, kad nemažėtų investicijų į Lietuvos ekonomiką, startuolius.
Lietuvos investicinių ir pensijų fondų asociacijos valdybos narys Vaidotas Rūkas teigiamai vertino Vyriausybės siūlymą išlaikyti valstybės paskatą kaupimui, tačiau tikino, jog reforma „iki maksimumo“ apribotų investicijas.
„Vienas iš esminių punktų, kurie sumažins ir atidės investicijų į Lietuvą, likvidžių investicijų srautą, yra numatytas 21 mėnesio langas – (...) bus neaišku, koks žmonių skaičius liks kaupime, kokia pinigų suma liks kaupime, todėl bus investuojama į likvidžius instrumentus užsienyje“, – komitete sakė V. Rūkas.
Lietuvos bankų asociacijos vadovė Eivilė Čipkutė siūlė apsiriboti Konstitucinio Teismo sprendimu ir leisti pasitraukti iš kaupimo tik kritiniais atvejais, kurie turėtų būti numatyti.
„Jei įstatymas bus priimtas, tai bus antros pakopos pabaiga, dėl to, kad tai taps eiliniu taupymo produktu“, – teigė E. Čipkutė.
Lietuvos pensijų fondų dalyvių asociacijos pirmininkas Jonas Dirginčius pabrėžė, jog pakeitimai ne gerins kaupimo antroje pakopoje sąlygas, bet „leis lengviau nekaupti“.
Lietuvos verslo konfederacijos direktorės pavaduotojas Emilis Ruželė siūlė, jog leidus gyventojams atsiimti sukauptas lėšas jos turėtų būti apmokestinamos gyventojų pajamų mokesčiu.
Seimas po pateikimo yra pritaręs Vyriausybės siūlymams pertvarkyti antrąją pakopą – atsisakyti automatinio gyventojų įtraukimo, leisti pasitraukti iš sistemos, vieną kartą atsiimti 25 proc. sukauptų lėšų, o dėl sunkios ligos – visą sumą, bet toliau kaupiantiesiems palikti 1,5 proc. valstybės įnašą.
Vyriausybė siūlo, kad sprendimą dėl pasitraukimo iš fondų žmonės galėtų priimti du kartus: 2026 metų ir 2027 metų sausį–rugsėjį, nes kiekvienų metų pabaigoje tris mėnesius būtų vertinamos paraiškos.
Socialinės apsaugos ir darbo ministrė Inga Ruginienė sakė besitikinti, kad Seimas priims sprendimą iki liepos 1 dienos, o pakeitimai įsigaliotų nuo kitų metų sausio.
Konstitucinis Teismas pernai kovą nusprendė, kad įstatyme nenumatyta galimybė žmonėms nutraukti pensijų kaupimo sutartį dėl svarbių priežasčių prieštarauja Konstitucijai.
Naujausi komentarai