V. Vasiliauskas kaltina S. Jakeliūną spaudimu Lietuvos bankui, pastarasis stebisi | Diena.lt

V. VASILIAUSKAS KALTINA S. JAKELIŪNĄ SPAUDIMU LIETUVOS BANKUI, PASTARASIS STEBISI

Lietuvos banko (LB) valdybos pirmininkas Vitas Vasiliauskas mano, kad Seimo Biudžeto ir finansų komiteto (BFK) pirmininkas Stasys Jakeliūnas bankui daro spaudimą. Pastarasis tuo stebisi.

„Konkrečiai aš turiu mintyje (S. Jakeliūno. - ELTA) elektroninę žinutę su palinkėjimu „įvairaus ir aktyvaus politinio sezono“. Mano reakcija buvo tokia, kad LB tikrai nėra politinė institucija, o palinkėjimas aktyvaus politinio sezono yra keistas. Ir ten buvo užsiminta apie vieną finansų rinkos dalyvį, klausiant, ar LB pakeitė nuomonę (apie jį. - ELTA)“, - sakė V. Vasiliauskas.

BFK pirmininkas S. Jakeliūnas teigė, kad jam belieka stebėtis tokiais susirašinėjimų viešinimais.

„Jeigu aktyvaus ir įdomaus politinio sezono palinkėjimas, kadangi vyksta rinkimai bent keli, yra kažką užgaunantis, menkinantis reputaciją ar darantis spaudimą LB, ir tokie susirašinėjimai yra paviešinami, tai man belieka stebėtis“, - sakė S. Jakeliūnas.

Pasak V. Vasiliausko, BFK komisijos atliekamame krizės tyrime reikėtų apklausti dalyvius, kurie ir buvo už ją atsakingi.

„Mūsų vaidmuo čia (tyrime. - ELTA) yra teikti informaciją. Kas dar svarbu būtų, kad tyrimas būtų visa apimantis ir išsamus, kai kalbame apie 2008-2009 m. Todėl tuo metu veikusiems asmenims reikėtų ir uždavinėti klausimus. Kalbant apie ekonominę diskusiją, ekonomikos ekspertų nuomonės turėtų apimti visą spektrą nuomonių, o ne daryti selektyvią atranką tų argumentų, kurie atitinka seniai išpublikuotas pozicijas. Jei norime tokio išsamaus tyrimo, tai ir tyrimo taktika turi būti išsami“, - teigė V. Vasiliauskas.

Kaip ELTA jau rašė, S. Jakeliūnas teigia, kad LB, prižiūrėdamas finansų sektorių, per krizę esą neužtikrino, kad skolinęsi žmonės nepermokėtų dėl galimų manipuliacijų VILIBOR indeksu, keičiant paskolų sutartis iš litų į eurus. Pasak S. Jakeliūno, pernai tyrimą atliekantis BFK kreipėsi į Lietuvos banką, klausdamas, ar buvo atlikti tyrimai dėl VILIBOR per krizę, o šiemet sausį gautas atsakymas, kad VILIBOR atitiko tuometinę tarptautinę praktiką. Dabar paaiškėjo, kad 2012 m. LB buvo parengęs pažymą apie VILIBOR per krizę, kurioje minėtos ir permokos, tačiau LB teigia, kad pažyma buvo skirta tik vidiniam banko naudojimui, joje pateikiami skaičiavimai - preliminarūs.

Tuomet išplatintame rašte LB paragino S. Jakeliūną kuo skubiau pateikti atsakingoms institucijoms informaciją dėl galimo Lietuvos bankų manipuliavimo VILIBOR kotiruotėmis, apie kurį jis pasisakė viešai.

Krizės priežastis tiriančios Seimo laikinosios tyrimo komisijos pirmininkas S. Jakeliūnas sakė, kad LB raginimas atsakingoms institucijoms pateikti informaciją dėl galimo komercinių bankų manipuliavimo VILIBOR indeksu gali būti vertinamas kaip spaudimas. 

S. Jakeliūnas: svarbiausia – institucijos

Seimo Biudžeto ir finansų komiteto (BFK) komisijos, atliekančios krizės tyrimą, pirmininkas Stasys Jakeliūnas po trečiadienio posėdžio, reaguodamas į Lietuvos banko (LB) valdybos pirmininko Vito Vasiliausko nuomonę, kad tyrime reikėtų apklausti ne dabartinę banko valdybą, o veikusią krizės metu, teigė, kad jam svarbiausia - institucijos, o ne atskirų žmonių atsakomybė.

„Į du tuomečius valdybos narius, įskaitant valdybos pirmininką, kreiptasi. Reinoldijus Šarkinas atsiuntė atsakymus. Nemačiau būtinybės ir pagrindo kviestis jį į diskusiją, nes bendravau su juo įvairiomis formomis nuo 2007 ar 2008 m. ir nemačiau galimybės gauti kažkokios konkrečios ar naudingos informacijos. Kitas valdybos narys, atsakingas už komercinių bankų priežiūrą, Audrius Misevičius buvo pateikęs paaiškinimus komisijoje. Jie buvo išklausyti, įvertinti kaip nepakankamai profesionalūs. (...) Man svarbiausia - institucija ir jos atsakomybė, o ne atskirų žmonių“, - sakė S. Jakeliūnas.

S. Jakeliūnas po posėdžio nepakeitė savo nuomonės, kad LB tyrimo komisijai nepateikė esminės informacijos apie VILIBOR.

„Kadangi pateikta man neseniai informacija apie procesus banko viduje, kaip buvo kuriamas pats projektas arba atsakymas ir pateikti argumentai, (pasakymai. - ELTA) kad tai yra politiškai jautrus klausimus, kad mus gali pakarti ant šakos, jei bus pateikti skaičiai dėl galimos žalos (dėl galimo manipuliavimo VILIBOR. - ELTA), tai tą įspūdį tik sustiprino. Tikėtina, kad tos informacijos, argumentų ateityje gali būti ir daugiau“, - sakė BFK pirmininkas.

Paviešino susirašinėjimus

Seimo Biudžeto ir finansų komiteto (BFK) pirmininkas Stasys Jakeliūnas trečiadienį parlamentinį krizės priežasčių tyrimą atliekančios komisijos posėdyje paviešino Lietuvos banko (LB) susirašinėjimus. LB valdybos pirmininkas Vitas Vasiliauskas suabejojo tikraisiais krizės tyrimo tikslais.

S. Jakeliūnas posėdžio metu teigė manantis, kad Vito Vasiliausko išsakyti teiginiai dėl komisijos darbo turėjo įtakos LB darbuotojams dalyvaujant krizės tyrime.

„Vienas jūsų kolegų rašo: „Prieš siunčiant reikia nugludinti raštą ir suderinti su vadovybe, nes klausimas politiškai jautrus“. Vieno kolegos pozicija buvo pasiūlyta, kad „kartu su rinkos procesais, indeksų struktūriniais trūkumais jis (VILIBOR. - ELTA) galėjo būti strateginis instrumentas kitiems bankų tikslams pasiekti“. Toks pasakymas: „Siūlyčiau nebūti įrankiu manipuliavimo tikrove žaidimuose, (...) o pademonstruoti Lietuvos banko, kaip kompetencijos centro, stuburą. BFK užklausime tarp eilučių pasakyta, kad VILIBOR metodika bloga, liaudis prarado pinigus, tik pasakykite sumą, ir mes jus pakabinsime ant šakos“, - posėdyje susirašinėjimus viešino S. Jakeliūnas.

V. Vasiliauskas šiuose susirašinėjimuose nepamatė nieko išskirtinio.

„Tai visiškai nesisieja su 2012 m. pažyma (dėl VILIBOR. - ELTA). Tai parodo diskusijas, kurios vyksta centriniame banke. Visos banko pozicijos, pareiškiamos į išorę, yra remiamos vidine diskusija, nuomonėmis, argumentacija, atsižvelgiant į tai formuojasi pozicija. (...) Yra politiniai procesai, taip, mes esame jų dalis. Jūs prisimenate balandžio mėnesio žinutę man, kur palinkėjote aktyvaus ir įdomaus politinio proceso?

Tai, kad bankai dirbtinai sukėlė VILIBOR, yra mažumos nuomonė. Jei norite objektyvios diskusijos, buvo galima daryti susitikimą su bankų ekspertais, ekonomistais ir išdiskutuoti klausimą. Tai būtų išsamus, viską apimantis tyrimas. Dabar, kai diskutuojate su žmogumi, kuris tik nuo 2011 m. balandžio yra centriniame banke, (...) tai dovanokite, bet man tai irgi suponuoja tam tikrą požiūrį, kad galbūt ne situacijos išsiaiškinimas yra tikrasis tikslas“, - BFK pirmininkui atsakė V. Vasiliauskas.

S. Jakeliūnas vis dėlto buvo įsitikinęs, kad V. Vasiliausko teiginiai apie beprasmišką darbą, atliekant krizės tyrimą, yra parlamentinio tyrimo diskreditavimas LB valdybos ir kitų pareigūnų akyse.

„Pozicija dėl pačio tyrimo gali būti skirtinga, bet nemanau, kad ši mano rezoliucija, kuria jūs disponuojate, galėjo paveikti banko nusiteikimą išsamiai bendradarbiauti su tyrimą atliekančia komisija. Bendradarbiavimą parodėme vėlesniais veiksmais pateikdami visą informaciją, kas ir dabar vyksta. Dėl frazių - liežuvis nėra geriausias draugas, tai buvę ir praeityje, bet nemanau, kad tai galėtų paveikti mūsų bendradarbiavimą“, - teigė V. Vasiliauskas.

GALERIJA

  • V. Vasiliauskas kaltina S. Jakeliūną spaudimu Lietuvos bankui, pastarasis stebisi
  • V. Vasiliauskas kaltina S. Jakeliūną spaudimu Lietuvos bankui, pastarasis stebisi
  • V. Vasiliauskas kaltina S. Jakeliūną spaudimu Lietuvos bankui, pastarasis stebisi
  • V. Vasiliauskas kaltina S. Jakeliūną spaudimu Lietuvos bankui, pastarasis stebisi
  • V. Vasiliauskas kaltina S. Jakeliūną spaudimu Lietuvos bankui, pastarasis stebisi
  • V. Vasiliauskas kaltina S. Jakeliūną spaudimu Lietuvos bankui, pastarasis stebisi
Rašyti komentarą
Komentarai (6)

m o r d a

tik kad tokį k u i l į nenuspaustų blundinkos piniginės sergetojas nebeišmano kaip išsivartyt

JONAS

PAGARBA JUMS JEKELIUNAI ZINOM KAD JUS LABAI DORAS PUIKUS SAZININGAS ZMOGUS TOKIU LIETUVAI REIKIA O VASILIAUSKAS MATYT NESUPRANTA KUR ILINDO SUNYBES KRESTI IR KAD JO MESLO PILIMAS KEIKSMAZODZIAI PARODO TO KAIMO KURKULIO KULTURA

natalija

PRIE KO CIA RINKIMAI DAR MAT VAGISIAM LAIKAS NEPATINKA
DAUGIAU KOMENTARŲ

SUSIJUSIOS NAUJIENOS