Verslas laužo ledus
Stiprėja Lietuvos ir Baltarusijos ekonominiai ryšiai
Prognozuota, kad Lietuvai įstojus į Europos Sąjungą ekonominiai santykiai su Baltarusija apmirs, tačiau įvyko priešingai. Nors Europos valstybių politinis požiūris į Baltarusiją yra neigiamas, tačiau ekonominės blokados jai neskubama skelbti.
Europos Parlamento ryšiams su Baltarusija komisija, kurios narys, vienintelis iš Lietuvos, yra ir klaipėdietis Eugenijus Gentvilas, įtikinėja europiečius, ypač iš senųjų šalių, kad su Baltarusija reikia bendradarbiauti. Nerimą kelia tai, kad Baltarusijoje į Lietuvą žiūrima kaip į priešus, į šalį, iš kurios eina iniciatyvos versti Baltarusijos prezidentą.
Konkuruoti padėtų pigi darbo jėga
Klaipėdoje vykusiame Lietuvos ir Baltarusijos verslo forume Baltarusijos pramonininkų ir darbdavių konfederacijos pirmininkas Nikolajus Strelcovas teigė, kad Lietuvos įstojimas į Europos Sąjungą (ES) atveria naujas verslo galimybes ne tik lietuviams, bet ir baltarusiams. Kaimyninės šalys, mano jis, turėtų kurti bendras verslo įmones ir žymiai plačiau panaudoti Baltarusijos gamybinį ir mokslinį potencialą.
Sujungti jėgas vystyti verslui naudinga todėl, kad Lietuva yra ES rinkos dalis, o Baltarusija turi gerus ryšius ir mokestinių lengvatų su Rusija ir kitomis NVS šalimis. Lietuva ir Baltarusija ypač sėkmingai galėtų bendradarbiauti transporto, medienos apdorojimo, turizmo srityse, lietuviams siūlyta naudotis ir gana stiprių Baltarusijos bankų paslaugomis. Manoma, kad bendros įmonės su pigia baltarusiška darbo jėga būtų ypač konkurencingos ES rinkoje.
ES politika skatina bendradarbiavimą su kaimyninėmis šalimis. Pagal įvairius projektus tam skiriama milijonai eurų. Lietuva tai turėtų panaudoti. Europos Parlamento narys E.Gentvilas siūlė, kad reikėtų rengti įvairius bendrus projektus, taip pat Minske atidaryti Lietuvos reprezentacinį verslo centrą.
Atidarys pasienio postą prie Nemuno
Šiuo metu Baltarusijoje veikia 255 bendros su Lietuvos kapitalu įmonės. Vien pernai, kaip teigė Baltarusijos ambasadorius Lietuvoje Vladimiras Garkunas, Lietuvoje įkurtos 37, Baltarusijoje - 50 bendrų įmonių. Lietuviai Baltarusijoje dažniau kuria nekilnojamojo turto ir prekybos, baltarusiai Lietuvoje – prekybos įmones. Didžiuliais šuoliais auga prekybos apyvarta tarp Lietuvos ir Baltarusijos. 2004 metais ji buvo 516 mln. eurų, arba net 72 proc. didesnė nei 2003 metais.
Geros bendradarbiavimo tarp abiejų šalių perspektyvos prognozuojamos turizmo srityje. Baltarusijos užsienio reikalų ministro pavaduotojas Aleksandras Miknevičius teigė, kad prie Nemuno tarp Lietuvos ir Baltarusijos ketinama įrengti pasienio postą. Tuomet turistai iš vienos šalies į kitą galėtų plaukti laiveliais. A.Miknevičius lietuvius kvietė investuoti į turizmo plėtrą Baltarusijos regione prie Nemuno, nes tai kol kas turizmui nepritaikytas kraštas.
Verslininkai turi spausti merus
Taip pat labiau turėtų bendradarbiauti įvairūs Lietuvos ir Baltarusijos regionai. Pavyzdžiui, Lietuvos ir Švedijos miestai yra pasirašę net 33 susigiminiavusių miestų sutartis. Tuo tarpu tarp Lietuvos ir Baltarusijos miestų bendradarbiauja tik Šiauliai su Baranovičiais, Panevėžys su Gomeliu ir Klaipėda su Mogiliovu.
Lietuvos ir Baltarusijos ekonominio bendradarbiavimo asociacijos prezidentas Jurgis Čepulis, kuris teigė Baltarusijoje lankęsis daugiau kaip tris šimtus kartų, mano, kad Lietuvos verslininkai turėtų spausti savo rajonų ir miestų merus, jog šie pasirašytų bendradarbiavimo sutartis su atskirais Baltarusijos regionais. Taip būsią lengviau užmegzti ir verslo ryšius. Nors kai kurie Baltarusijos valdžios asmenys politiškai izoliuoti nuo ES šalių, tačiau atskirose ES šalyse, kaip Švedija, Vokietija, Lenkija, yra didelis susidomėjimas Baltarusijos verslo vystymo galimybėmis.
Naujausi komentarai