Vieneri metai su dūmų detektoriais: kokius pokyčius jie atnešė? | Diena.lt

VIENERI METAI SU DŪMŲ DETEKTORIAIS: KOKIUS POKYČIUS JIE ATNEŠĖ?

  • 3

Nuo dūmų detektorių pripažinimo privalomais praėjus vieneriems metams skaičiuojamos išgelbėtos žmonių gyvybės, namai bei išsaugotas turtas. Draudikai tvirtina, kad šie prietaisai sumažino dėl ugnies mūsų šalies žmonių patiriamą žalą turtui. Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento duomenimis, dūmų detektoriai jau įrengti beveik pusės Lietuvos gyventojų namuose.

Dažniausiai nukenčia būsto apdaila

„Kai tik namuose žmonėms tapo privaloma įsirengti dūmų detektorius, pamatėme svarbiausią jų privalumą: dėl garso signalo, kurį skleidžia šie įrenginiai, į ugnį gyvenamosiose patalpose jų gyventojai sureaguoja operatyviau, o kartais – vos jai įsiplieskus. Fiksuojame atvejus, kai žmonės gaisro židinį lengvai suvaldo patys, nes skubiai sureaguoja į dūmų detektoriaus signalą. Greitas reagavimas pirmiausia apsaugo žmonių sveikatą bei gyvybes, o taip pat jų namus ir juose esantį turtą“, – kalbėjo draudimo bendrovės atstovas Giedrius Norkus.

Greitas reagavimas pirmiausia apsaugo žmonių sveikatą bei gyvybes, o taip pat jų namus ir juose esantį turtą.

Pasak G. Norkaus, tokių atvejų, kai dūmų detektorius namuose suveikė, o namas sudegė iki pamatų, dabar pasitaiko rečiau. „Vienaip ar kitaip detektorius sumažina žmonių nuostolius, nes garsas priverčia sureaguoti namų gyventojus, jų kaimynus ar kitus aplinkinius žmones“, – sakė draudikas.

Jis atkreipė dėmesį, kad pirminis gaisro židinys žmonių turtui padaro minimalius nuostolius. „Dažniausiai įsiplieskusi ugnis sugadina patalpos, kurioje įvyko nelaimė, apdailą“, – apie dažniausius ugnies nelaimių scenarijus suveikus dūmų detektoriui pasakojo G. Norkus.

Daugėja išsigelbėjusių žmonių

Pasak eksperto, dėl namuose įrengtų dūmų detektorių daugėja žmonių istorijų, kurių pabaiga yra pakankamai sėkminga. „Dūmų detektorius išgelbėjo medinį šeimos namą, kai jis užsidegė jo gyventojams išėjus pasivaikščioti į šalia esantį mišką. Garso signalą išgirdę žmonės skubiai grįžo namo ir patys sugebėjo užgesinti gaisro židinį. Ugnis spėjo padaryti žalos už 2 tūkst. eurų. Jei dūmų detektoriaus signalo žmonės nebūtų išgirdę, nelaimės padariniai siektų 80-90 tūkst. eurų. Taigi, dėl dūmų detektoriaus žmonių nuostoliai gali sumažėti dešimtimis kartų“, – sakė G. Norkus.

Draudikas pasakojo, kaip dūmų detektorius išgelbėjo šeimos gyvybes. „Po vidurnakčio miegantys gyventojai buvo pažadinti garsaus šio įrenginio signalo ir spėjo laiku išbėgti į lauką. Tuo tarpu namas jau degė atvira liepsna. Būstas apdegė, nukentėjo viduje buvę daiktai, tačiau svarbiausias turtas – žmonių gyvybės – buvo išgelbėtos. Šios istorijos baigtis galėjo būti kur kas sudėtingesnė, laimei, dūmų detektorius apsaugojo žmones“, – kalbėjo G. Norkus.

Kita šeima, pasak draudiko, 4 val. ryto gyvenamajame name išgirdo dūmų detektoriaus signalą. „Prabudę žmonės ugnies židinį rado katilinėje. Namas apdegė, tačiau žmonės iš jo skubiai pasišalino ir nelaimės metu nenukentėjo“, – pasakojo ekspertas.

Išmokas gauna ir neturintys dūmų detektoriaus

G. Norkus paragino visus, kurie dar nėra namuose įsirengę dūmų detektoriaus, nebedelsti ilgiau ir pritvirtinti šį prietaisą ant lubų. Jis atkreipė dėmesį, kad gaisro atveju nuostoliai yra atlyginami net jei dūmų detektorius nuo ugnies nukentėjusiame būste nebuvo sumontuotas.

„Jei namuose kilo gaisras, o juose dūmų detektoriaus nebuvo, šis faktas atlyginamos žalos dydžiui jokios įtakos neturi. Tačiau visgi naudingiau yra rūpintis nelaimių prevencija, o ne jų padariniais“, – sakė G. Norkus.

Jis atkreipė dėmesį, kad praėjus vieneriems metams po dūmų detektorių įsirengimo namuose, reikėtų pasirūpinti jų priežiūra. „Ji nėra dažna ar sudėtinga, todėl žmonėms tereikia prisiminti kelis svarbius dalykus. Nuo dūmų detektorių reikėtų periodiškai nuvalyti dulkes, kad jos nesulėtintų įrenginio veikimo aptinkant dūmus. Tai atlikti rekomenduojama kas pusmetį. Kad dūmų detektoriaus veikimas nesutriktų, kasmet reikėtų pakeisti jo maitinimo elementą. Jeigu prietaiso instrukcijoje yra nurodoma kitaip, vadovaukitės jos rekomendacijomis“, – kalbėjo draudikas.

Jis pabrėžė, kad dūmų detektorių reikėtų prevenciškai patikrinti paspaudus jo suveikimo mygtuką. „Ypač svarbu tai padaryti po savaitės ar kelių nebuvimo namuose, kai išsikrovusio įrenginio maitinimo elemento galėjote nepastebėti. Todėl sugrįžę įjunkite dūmų detektorių ir patikrinkite, ar prietaisas veikia“, – patarė G. Norkus.

Rašyti komentarą
Komentarai (3)

Antanas

Kiek galima "kabinti makaronus" dėl tų dūmų detektorių?! Nuo gaisro apsaugo ne dūmų, o priešgaisriniai detektoriai, kurie būna pajungti į CENTRINĮ REAGAVIMO PULTĄ!!! Tie išreklamuoti dūmų detektoriai yra autonominiai, t.y., jie skleidžia pavojaus signalą TIK patalpoje. O jei gaisro atveju visi būna išvykę (pvz., darbe), kas reaguos į pavojaus aliarmą, jei tas nuostabusis dūmų detektorius yra autonominis?! Gal tik pelės ar tarakonai, jei jų yra bute, bet jie gaisro neužgesins. O jei koks kaimynas-pencinykas ir išgirs detektoriaus žviegimą, ką jis padarys? Lauš privataus buto duris? Kvies gaisrininkus? O gaisrininkai, atvykę į iškvietimą ir nepamatę akivaizdžių gaisro požymių, privataus buto durų taip pat nelauš, nes kažkokio prietaiso žviegimas bute dar nėra pagrindas laužti privataus buto duris. Taigi. Įtariu, kad kažkas su tais dūmų detektoriais prasuko labai gražų bizniuką. Kažin, kur žiūri mūsų šaunioji STT?

Kokie dar pokyčiai?

Kiek gaisrų užgesino tie jūsų detektoriai, biznieriai...?

Emigrantas

Nerašykite nasąmonių ,kaip degė ,taip dega,nieko tie dūnų detektoriai nepadėjo.Tik biznį savi padarė ,padėjo prekybai dūmų detektoriais.Sąmoningas žmogus kuris saugosi ir saugo savo turtą jaujovę įdiegė,pasistatė dedektorių ir nevieną.Jų ir tikrinti nereikia.Kas nepurko ir nepirks nes visų gyvenimai ir norai yra privatūs,laisvi.Niekas negali brukri prekės,paslaugos per prievartą.Naujos statybos namai ,butai yra statimi su jais,senos statybos buvo be jų ir yra.Kas nedegė be jų,nedegs ir su jais.Nejuokinkite pasaulio,žmonės gyvena gyveno kitose ,ne vienoje šalyje ir žino visus įstatymus,reikalavimus,kas kaip turi būti..

SUSIJUSIOS NAUJIENOS