Pasirašyta kolektyvinė sutartis: atlyginimai kitąmet didės 286 tūkst. darbuotojų | Diena.lt

PASIRAŠYTA KOLEKTYVINĖ SUTARTIS: ATLYGINIMAI KITĄMET DIDĖS 286 TŪKST. DARBUOTOJŲ

Vyriausybė ir penkiolika profesinių sąjungų trečiadienį pasirašė Nacionalinę kolektyvinę sutartį, kuria sutariama 2020 metais didinti darbo užmokestį viešojo sektoriaus darbuotojams. Šis sprendimas palies apie 286 tūkst. darbuotojų, tarp jų ir pedagogus, ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo įstaigų auklėtojus, socialinius darbuotojus, pareigūnus bei kitus valstybės ir savivaldybių tarnautojus ir darbuotojus, dirbančius pagal darbo sutartis.

„Sutarties pasirašymas parodo, kad dialogo, kompromisų kelias yra tas, kuris duoda rezultatą. Galbūt neišpildomi visi lūkesčiai, nes jie visą laiką didesni, bet pasiekiamas labai aiškus konkretus rezultatas“, – pasirašymo renginyje sakė premjeras Saulius Skvernelis.

„Dabar svarbu, kad sutartis būtų tinkamai įgyvendinta, neabejoju, kad jos rezultatą pajus žmonės, dirbantieji, ne vien per atlyginimus, didesnį koeficientą, didesnį teisingumą, (...) bet ir sustiprės profesinės sąjungos, galbūt tai leis jiems pritraukti dar daugiau narių“, – pridūrė jis.

Socialinės apsaugos ir darbo ministro Lino Kukuraičio teigimu, susitarimas mažins darbo užmokesčio nelygybę.

„Istorinis momentas, nėra mūsų istorijoje buvę, kad Vyriausybė pasirašytų su 15 profesinių sąjungų nacionalinę kolektyvinę sutartį, kuri apima praktiškai visą viešąjį sektorių. (...) Tai yra subalansuota, nes gerina sąlygas visam viešajam sektoriui per bazinio dydžio augimą, per minimalių koeficientų didinimą ir tokiu būdu mažinama nelygybė darbo užmokesčio srityje“, – žurnalistams sakė ministras.

Be kita ko, sutartis numato didinti politikų, pareigūnų, teisėjų, valstybės tarnautojų, biudžetinių įstaigų darbuotojų pareiginės algos bazinį dydį nuo 173 iki 176 eurų. Tam prireiks 60 mln. eurų valstybės biudžeto lėšų.

„Šitoje vietoje svarbu, kad viešojo sektoriaus darbo užmokesčio strategijoje numatyta, kad per du metus turėtų bazinis dydis išaugti per dešimt eurų“, – sakė L. Kukuraitis.

Sutartį pasirašiusių profesinių sąjungų nariams bus taikomos papildomos garantijos: dar 2 papildomos apmokamų atostogų dienos per metus, iki 10 darbo dienų mokymosi atostogos, mokant vidutinį darbo užmokestį, arba iki 20 darbo dienų, mokant 50 proc. atlyginimo. 

Sutartyje įvardyti ir Vyriausybės įsipareigojimai, susiję su biudžetininkų darbo užmokesčio minimalių koeficientų didinimu bei kitais reikalavimais.

Profsąjungos tikisi, kad Vyriausybė laikysis žodžio

Lietuvos teisėsaugos pareigūnų federacijos pirmininkė Loreta Soščekienė sakė, kad šis susitarimas – geresnis, nei praėjusių metų, tačiau abejonių kelia, ar suderėtos sąlygos bus taikomos visiems statutiniams pareigūnams.

„Atsižvelgiant į praėjusių metų nacionalinį susitarimą, šitas tikrai yra truputėlį geresnis, kalbame ir apie darbuotojų koeficientus, apie dvi papildomas atostogų dienas. Aišku, nacionalinis susitarimas pats savaime gana neblogas dalykas, bet mums rūpi kitas dalykas – ar jis bus taikomas visiems statutiniams pareigūnams“, – žurnalistams sakė L. Soščekienė.

„Dabar turime situaciją, kuri pusę metų nesikeičia, kalbant apie policijos pareigūnus, profesinės sąjungos narius, kuriems dabar galiojantis nacionalinis susitarimas nėra taikomas. (...) Sudaromos neva teisinės kliūtys, tam tikras traktavimas to nacionalinio susitarimo. (...) abejonių tikrai lieka, labai tikiuosi, kad jos bus išspręstos“, – pridūrė ji.

Lietuvos paslaugų sferos darbuotojų profsąjungos pirmininkas Aleksandas Posochovas sako, kad sutarties sąlygos nėra pakankamos mažiausiai uždirbantiems, kultūros ir meno darbuotojams, tačiau jis tikisi, kad šio sektoriaus atlyginimai didės, įgyvendinant strategiją iki 2025 metų.

„Ten (strategijoje – BNS) kitiems metams kultūros sektoriui numatyta 23 mln. eurų, tai ženkliai turėtų padidėti kultūros darbuotojų atlyginimai, nes tie koeficientai, kurie numatyti dabar, (...) praktiškai kultūros darbuotojai gauna didesnius atlyginimus negu pagal tuos koeficientus“, – žurnalistams sakė A. Posochovas.

Jis taip pat teigė tikintis, kad Vyriausybė laikysis pažadų į ikikrizinį lygį grąžinti bazinį dydį.

„Nežinau, kaip Vyriausybė įvykdys savo pažadus, kada jie ketina atstatyti (į ikikrizinį lygį – BNS). Reiškia, jau kitais metais turėtų 2021 metams didėti 7 eurais bazinis dydis. Manau, bus labai intensyvios derybos kitais metais“, – sakė jis.

Seimas gegužės pabaigoje ėmėsi Vyriausybės pateiktos strategijos, kaip iki 2025 metų didinti viešojo sektoriaus darbuotojų algas.

Po pernykščio mokytojų streiko inicijuotoje strategijoje numatyta didinti atlyginimus pedagogams ir kitų sektorių darbuotojams, taip pat per kelerius metus į ikikrizinį lygį grąžinti bazinį dydį, pagal kurį skaičiuojamos didžiosios dalies biudžetininkų algos.

Vyriausybės duomenimis, strategijai įgyvendinti kitąmet prireiks daugiau nei 300 mln. eurų.

Nacionalinę kolektyvinę sutartį trečiadienį pasirašė L. Kukuraitis ir derybose dalyvavusios nacionalinės profesinių sąjungų organizacijos: Lietuvos profesinių sąjungų konfederacija, profesinės sąjungos „Solidarumas“ ir „Sandrauga“, Respublikinė jungtinė profesinė sąjunga ir Nacionalinis pareigūnų profesinių sąjungų susivienijimas.

Šios organizacijos kartu vienija 32,5 tūkst. narių, kurių darbo užmokesčiui apskaičiuoti yra taikomas pareiginės algos bazinis dydis. Jis taikomas politikų, pareigūnų, teisėjų, valstybės tarnautojų, valstybės ir savivaldybių biudžetinių įstaigų darbuotojų atlyginimui apskaičiuoti.

Derybos dėl 2020 metų sutarties baigtos gegužės 6 dieną.

Rašyti komentarą
Komentarai (3)

Alina

Keisti dalykai vyksta. Kiekvienas žmogus kuria savo gyvenimo pagrindą. Jeigu aš noriu gauti didesnį atlyginimą ir vėliau -atitinkamą pensiją , vadinasi aš turiu baigti kažkokius mokslus , stengtis užsidirbti tą senatvės pensiją ,kuri vėliau kylant minimaliam atlygiui turėtų tolygiai didėti.O pas mus stengiamasi pritraukti luzerius prie sąžiningai dirbančių ir uždirbančių žmonių atlygių bei pensijų išmokų.Taip žmonės praranda motyvaciją dirbti.

Liepa

Yra dar dirbančių ir ne kultūros srityje, kuriems atlyginimai tuoj susilygins su minimalia. Jau taip buvo prieš pora metų ar. pan. O mums, dirbantiems biudžetinėse, kai yra didinami MMA , kurie gaunam virš miminumo keletą eurų daugiau, niekas algos nedidina dešimtmečiais. Šiemet panaši situacija irgi bus. Reikia proporcingai kelti ir mažai uždirbantiems, t.y. kurie gauna pvz. 30 eurų virš minimumo. Jiems ir nekeliamas atlyginimas.

Vėtra

Viskas būtų gal ir neblogai iš Vyriausybės pusės. Bet ar kels atlyginimus biudžetininkams miestų merai ? Štai kame klausimas. Suprantu , kad teisėjams , valstybės tarnautojams pakels su malonumu , mokytojai grasins ir jiems bus priversti kelti . O tylieji kultūros darbuotojai - bus pamiršti ( kaip visada) . Laimė , kad kyla minimalus uždarbis. Neužilgo kultūros darbuotojai tiek ir uždirbs.

SUSIJUSIOS NAUJIENOS