Pereiti į pagrindinį turinį

Bendrovės: įsigaliojantis reikalavimas registruoti SIM korteles nepaveiks esamų klientų

2024-11-20 11:19

Nuo 2025 m. pradžios įsigaliojant reikalavimui visiems išankstinio mokėjimo paslaugas teikiantiems mobilaus ryšio tiekėjams registruoti įsigyjamas naujas SIM korteles, telekomunikacijų bendrovės tvirtina – pokyčiams ruošiasi. Bendrovių atstovai taip pat pamini, kad esamiems klientams tai nesukels nepatogumų.  

Bendrovės: įsigaliojantis reikalavimas registruoti SIM korteles nepaveiks esamų klientų
Bendrovės: įsigaliojantis reikalavimas registruoti SIM korteles nepaveiks esamų klientų / Freepik.com nuotr.

Telekomunikacijų bendrovės pabrėžia – paslaugos be registracijos neteikiamos bus tik naujiems klientams.

„Telia Lietuva“ atstovas Audrius Stasiulaitis paaiškina, kad bendrovės klientai galės korteles registruoti per elektroninė bankininkystę, Smart ID programėlę, taip pat salonuose.

„Ežio“ klientai galės užsiregistruoti skaitmeniniais būdais patvirtinant tapatybę per elektroninę bankininkystę, mobiliuoju parašu ar Smart-ID jungiantis į savitarną ar programėlę. Natūralu, bei visuose „Telia“ salonuose. Neturintiems tapatybės patvirtinimo galimybės per e. banką, mobilų parašą ar Smart ID, turėsime ir išorinio tiekėjo teikiamą identifikacijos modulį, kur klientą užregistruosime patikrinus kliento nufotografuotą asmens dokumentą ir asmenukę“, – ELTAI teigė A. Stasiulaitis.

„Nauji klientai, kurie nepateiks tokių duomenų, paslaugomis naudotis negalės, tuo tarpu esamiems klientams registracijos prievolės nėra, tad jie galės paslaugomis naudotis toliau“, –  pabrėžė jis. 

Pasak jo, kortelių registravimas yra neišvengiamas rinkos pokytis norint sumažinti nusikalstamos veiklos kiekius, matomas ir kitose rinkose. Nors, kaip teigia „Telia“ atstovas, klientai išankstinio mokėjimo paslaugas renkasi dalinai dėl anonimiškumo, poreikis kortelėms kisti neturėtų. 

Paslaugos be registracijos neteikiamos bus tik naujiems klientams.

„Telia“ nuomone, išankstinio mokėjimo kortelių registravimas yra neišvengiamas telekomunikacijų rinkos pokytis, nes kitose rinkose šis sprendimas jau yra kurį laiką privalomas“, – aiškino jis.

„Pagal klientų apklausas anonimiškumas yra viena iš priežasčių, kodėl klientai renkasi išankstinio mokėjimo paslaugas, bet ne pagrindinė. Klientams yra svarbus lankstumas ir galimybė mokėti už paslaugas iš anksto, tad šis poreikis net ir atsiradus registracijai neturėtų pasikeisti“, – komentavo jis.

Esamiems „Tele2“ klientams taip pat nereikės nieko daryti, patvirtina bendrovės viešųjų ryšių vadovė Asta Buitkutė. Tuo metu perkantieji naujas korteles galės jas registruoti internetu, tai galės padaryti ir kitų šalių piliečiai.

„Esamiems klientams nieko daryti nereikės – pokyčiai jų nepalies, jie ir toliau naudosis anksčiau įsigytais ir aktyvuotais numeriais kaip įprastai“, – ELTAI aiškino A. Buitkutė.

„Registruojantis internetu savo tapatybę bus galima patvirtinti su internetinio banko prisijungimais, „Mobile ID“, „Smart ID“ arba nufotografavus savo asmens dokumentą bei pateikus savo asmenukę. Kadangi asmens identifikavimo sistema tarptautinė, išankstinio mokėjimo korteles įsigyti Lietuvoje ir savo tapatybę patvirtinti galės ir kitų šalių piliečiai“, – komentavo ji.

A. Buitkutė aiškino, kad SIM korteles bus galima registruoti ir Tele2 salonuose bei kitose fizinėse vietose, bet tokiu atveju paslauga bus mokama.

„Bitė Lietuva“ „Labas“ komandos vadovė Marta Bogužaitė taip pat patvirtina, kad bendrovės klientai galės lengvai registruoti korteles mobiliuoju parašu, internetine bankininkyste, Smart-ID, identifikacija biometriniu būdu darant asmenuke bei dokumento nuotrauką bei fiziškai.

Visgi, „Bitė“ atstovė nemano, kad toks sprendimas prisidės prie mažėjančio nusikalstamumo ar telefoninių sukčių veiklos. Negana to, anot jų, tai gali neigiamai paveikti socialiai pažeidžiamus asmenis.

„Nėra patikimų įrodymų, kad SIM kortelių registracija šalyse, kurios tokią praktiką taiko, turėjo tiesioginės įtakos kovojant su nuotoliniais sukčiais. Latvijoje, Estijoje, Danijoje, Airijoje, Suomijoje ir kitose šalyse tokios registracijos prievolės nėra. Iš kitų ES šalių atvežtomis SIM kortelėmis Lietuvoje ir toliau bus galima naudotis tarsi namuose ir jų nereikės registruoti“, – vertino M. Bogužaitė.

„Taip pat reikia įvertinti, kaip naujas reguliavimas paveiks socialiai labiausiai pažeidžiamus žmones, ypač gyvenančius nutolusiose vietovėse. Jie galimai patirs šiek tiek nepatogumų“, – pridūrė ji.

Ji taip pat pabrėžia, kad išankstinių mokėjimo kortelių registracija didina ryšio tiekėjų veiklos sąnaudas, kas atsiliepia paslaugų kainoms.

Mobiliojo ryšio operatorius nuo 2025 m. registruoti naujas išankstinio mokėjimo  SIM korteles Seimas įpareigojo dar 2023 m. pabaigoje.

Tokiais Elektroninių ryšių įstatymo pakeitimais numatyta, kad išankstinio apmokėjimo ryšio paslaugos gali būti teikiamos tik asmenims, kurie operatoriams nurodė savo vardą, pavardę, asmens kodą ir adresą, taip pat asmens dokumento tipą, seriją ir numerį.

Šių pakeitimų pagalba siekiama apriboti nusikalstamą veiklą ir greičiau išaiškinti žmonių apgavystes ir pinigų išviliojimą. Manoma, kad išankstinio mokėjimo SIM kortelių suteikiamas anonimiškumas, leidžia veikti sukčiams, narkotikų prekeiviams ir organizuotiems nusikaltėliams.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra