Pereiti į pagrindinį turinį

Nei prokuratūra, nei STT tyrimo dėl „Teltonikos“ projekto nepradeda

2025-01-21 16:18

Generalinė prokuratūra antradienį paskelbė, kad atlikus informacijos apie sustabdytas 3,5 mlrd. eurų investicijas į „Teltonikos“ aukštųjų technologijų parką patikrinimą, nutarta atsisakyti taikyti viešojo intereso gynimo priemones.

Nei prokuratūra, nei STT tyrimo dėl „Teltonikos“ projekto nepradeda
Nei prokuratūra, nei STT tyrimo dėl „Teltonikos“ projekto nepradeda

„Generalinės prokuratūros Viešojo intereso gynimo skyriaus prokuroras, atlikęs tyrimą pagal generalinės prokurorės pavedimą įvertinti viešojoje erdvėje paskelbtą informaciją, kad stabdomos 3,5 mlrd. eurų investicijos į aukštųjų technologijų parko „Teltonika High-Tech Hill“ projektą, priėmė nutarimą atsisakyti taikyti viešojo intereso gynimo priemones“, – nurodoma prokuratūros pranešime spaudai.

Anot prokuratūros, tyrimo metu surinkti duomenys leidžia daryti išvadą, kad nenustatyti teisės aktų pažeidimai, kurie suponuotų viešojo intereso gynimo priemonių taikymą, todėl nėra teisinio pagrindo prokurorui kreiptis į teismą su ieškiniu, pareiškimu, prašymu ar taikyti viešojo intereso gynimo priemones.

Tyrimo nepradėjo ir STT

Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) praėjusių metų lapkritį taip pat pranešė, kad nutarė nepradėti ikiteisminio tyrimo dėl „Teltonika“ technologijų parko projekto stabdymo priežasčių.

Kaip nurodė STT, toks sprendimas priimtas, įvertinusi gautą ir papildomai surinktą informaciją ir nenustačius nusikalstamos veikos požymių.

„STT yra teisėsaugos institucija, todėl informacija buvo vertinama išskirtinai dėl galimų korupcinių nusikalstamų veikų – piktnaudžiavimo ir tarnybos pareigų neatlikimo“, – pranešime spaudai skelbė STT.

Pernai lapkričio 18 d. STT gavo Generalinės prokuratūros pavedimą atlikti faktinių aplinkybių patikslinimą dėl viešojoje erdvėje pasirodžiusios informacijos apie galimą netinkamo tarnybinių pareigų atlikimą, atskirų pareigūnų ar valstybinių įmonių atstovų savo darbo neatlikimą ar netinkamą atlikimą, kas lėmė Lietuvos technologijų įmonių grupės „Teltonika“ vystomo technologijų parko projekto sustabdymą.

STT yra teisėsaugos institucija, todėl informacija buvo vertinama išskirtinai dėl galimų korupcinių nusikalstamų veikų – piktnaudžiavimo ir tarnybos pareigų neatlikimo.

STT nutarė nepradėti tyrimo dėl minėto projekto stabdymo priežasčių, tačiau nurodė, kad siekiant įgyvendinti projektą, valstybės institucijų, įstaigų ir įmonių veikla nebuvo tinkamai koordinuota bei pastebimas fragmentiškumas.

„Kiekviena valstybės institucija, įstaiga ar įmonė sprendimus priiminėjo savo kompetencijos ribose. Nebuvo paskirtas vienas atsakingas asmuo ar jų grupė, siekiant užtikrinti sklandžią projekto eigą ir galimą iškilusių problemų sprendimą įvairiais lygiais, priimant politinio lygmens sprendimus, esant pagrindui – keičiant teisės aktus. Neefektyvus valstybinių institucijų, įstaigų ir įmonių bendradarbiavimas bei koordinavimo trūkumas galimai sudarė sąlygas projekto stagnacijai įvairiose jo stadijose ir lėmė korupcijos apraiškų regimybę“, – teigiama STT pranešime.

„Tai, kad valstybės institucijos, įstaigos, įmonės ar jų valstybės tarnautojai ar jiems prilyginti asmenys neveikė taip greitai ir / ar efektyviai, kaip investuotojas tikėjosi, nesudaro pagrindo STT, kaip teisėsaugos institucijai, dėl to priimti sprendimo pradėti baudžiamąjį persekiojimą minėtų valstybės tarnautojų ir (ar) jiems prilygintų asmenų atžvilgiu“, – pridūrė tarnyba.

ELTA primena, kad „Teltonika“ grupės įkūrėjas Arvydas Paukštys skelbė, jog vystant 3,5 mlrd. eurų vertės „Teltonika High-Tech Hill“ Taivano puslaidininkių gamyklų parko statybas Liepkalnyje trūksta projektui būtinų elektros pajėgumų, užsitęsė žemės sklypų paskirties keitimas, kilo kitų biurokratinių iššūkių bendraujant su ministerijomis bei joms atsakingomis institucijomis.

Be to, kritikos sulaukė ir „Via Lietuva“, neleidusi kloti inžinerinių tinklų kelių apsaugos zonoje.

Lietuvos elektros perdavimo sistemos operatorė „Litgrid“ vėliau tvirtino, jog kliūčių tiekti elektros energiją bendrovės „Teltonika“ aukštųjų technologijų parkui Vilniuje nėra.

Savo ruožtu ministerijų vadovai tikino apie „Teltonikos“ projektui kilusias problemas sužinoję tik iš paties A. Paukščio įrašų socialiniame tinkle „LinkedIn“.

Į situaciją sureagavus ne tik aukščiausiems šalies politikams, bet ir kitų verslų atstovams, A. Paukštys teigė „nelaidojantis vilties“ ir mano, kad bent dalį projektų dar pavyks išgelbėti, o statybos galėtų būti baigtos iki 2032 m.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra